Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Zawsze Kultura

uczniowie OLPI podczas spektaklu, Gdańsk
Teatr pokoleń. Na scenie grają razem z nauczycielami i aktorami

Znikają wszelkie bariery, wiekowe podziały. Wszyscy stają się aktorami jednego spektaklu. – Kluczem jest odnalezienie siebie – mówi Jadwiga Możdżer. – Poprzez tekst, wiersz, kostium, poprzez spotkanie z drugim człowiekiem.

14.05.2024 07:00    2    7
Adam Nergal Darski, Behemoth, proces, sąd
Koniec procesu Nergala za figurki Chrystusa na sztucznych penisach

Jeszcze w maju zapadnie wyrok w sprawie Adama Nergala Darskiego oskarżonego o obrazę uczuć religijnych. Wokalista i lider słynnej trójmiejskiej metalowej formacji Behemoth odpowiada za trzy internetowe relacje, w których prezentował wizerunek Jezusa Chrystusa umieszczonego na sztucznym fallusie. Oskarżenie domaga się grzywny i 1 roku więzienia w zawieszeniu, obrona – uniewinnienia.

13.05.2024 17:13    1
Paweł Huelle, Gdańsk, mural
Mural gdańskiego pisarza Pawła Huelle odsłonięty na Niedźwiedniku

Gdański pisarz Paweł Huelle na tle mostku bohatera jednej ze swych najgłośniejszych książek, „Weisera Dawidka” trafił na jedną ze ścian przystanku Pomorskiej Kolei Metropolitalnej na Niedźwiedniku. Odsłonięty w sobot,ę 11 maja, podczas rodzinnego festynu z okazji 20-lecia obecności Polski w strukturach Unii Europejskiej mural stał się elementem Miasteczka Funduszy Europejskich.

13.05.2024 13:00
Reklama
Splendor Gedanensis, plakat
Kto otrzyma Splendor Gedanensis?

Nagroda Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury Splendor Gedanensis obchodzi w tym roku swoje 51. urodziny. Uroczysta gala odbędzie się w piątek, 24 maja w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Wstęp tylko na zaproszenia, ale relację z wydarzenia będzie można śledzić od godz. 19.00 na portalu www.gdansk.pl.

13.05.2024 00:00
100 lat polskiego żeglarstwa. Wystawa w Narodowym Muzeum Morskim
Największa wystawa o polskim jachtingu w gdańskim muzeum

100 lat polskiego żeglarstwa – taki tytuł nosi wystawa otwarta w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku. Organizatorzy nazwali ekspozycję „największą w historii wystawą o polskim jachtingu”. Otwarta została dokładnie w stulecie powstania Polskiego Związku Żeglarskiego, do którego doszło 11 maja 1924 roku. Czasu na jej obejrzenie będzie sporo, do 4 maja roku przyszłego.

12.05.2024 12:29
Pelplin: Unikatowe rękopisy i inkunabuł po konserwacji wróciły do biblioteki
Pelplin: Unikatowe rękopisy i inkunabuł po konserwacji wróciły do biblioteki

Skarby Biblioteki Diecezjalnej im. Biskupa Jana Bernarda Szlagi w Pelplinie uratowane. XII-wieczny homiliarz, graduał datowany na okres 1334-1389 oraz inkunabuł Iacoba Maydenbacha z 1491 po konserwacji wróciły do Pelplina.

12.05.2024 11:26
Reklama
Hevelka 2024
Hevelka 2024. Trwa największy festiwal browarniczy na Pomorzu

Trwa kolejna Hevelka, czyli największy festiwal browarniczy na Pomorzu. Festiwalowicze mogą nie tylko degustować napoje, ale również posłuchać muzyki w specjalnie przygotowanej strefie kultury. Impreza potrwa do północy.

11.05.2024 16:09
Wiatrak w Tczewie
Nie ma chętnych na remont zabytkowego wiatraka w Tczewie

Jest wizytówką Tczewa, która widnieje nawet na logo miasta. Niestety, raczej nie miał dotąd szczęścia. Miasto po raz trzeci ogłosiło przetarg na wykonanie kompleksowej dokumentacji projektowej oraz przeprowadzenie pierwszego etapu remontu XIX-wiecznego wiatraka. Termin składania ofert mija 23 maja.

11.05.2024 05:00
Muzeum II Wojny Światowej
Film „Dyptyk” wrócił do MIIWŚ. Zdjęto go za czasów PiS

Po siedmiu latach na ekspozycję wystawy głównej w Muzeum II Wojny Światowej wrócił film pokazujący najważniejsze wydarzenia w Polsce oraz na świecie po zakończeniu II wojny światowej. Film został usunięty za rządów Prawa i Sprawiedliwości.

10.05.2024 16:25
Reklama
„Ostatnia wyprawa” Wandy Rutkiewicz otwiera Millenium Docs Against Gravity
„Ostatnia wyprawa” Wandy Rutkiewicz otwiera Millenium Docs Against Gravity

Mama Wandy, która do swojej śmierci – a żyła bardzo długo, bo ponad sto lat – czekała na powrót córki, mówiła, że Wanda przed wyruszeniem na tę wyprawę powiedziała jej, że jeśli nie wróci, to pójdzie do klasztoru buddyjskiego. Potem tych historii zaczęło do mnie docierać coraz więcej i niektóre były bardzo racjonalne – opowiada reżyserka filmu Eliza Kubarska.

10.05.2024 11:29
Reklama