Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Bez teatru nie da się żyć. Pomorskie orędzie na Dzień Teatru

Żeby Wasze teatry były wizytówkami regionów, miejscem spotkań, salonem miasta, instytutami sztuki i myśli społecznej, miejscem rozrywki, edukacji, debaty społecznej, iskrą wyzwalającą zmiany - pisze Dominik Nowak, dyrektor Nowego Teatru w Słupsku
Dominik Nowak, dyrektor Nowego Teatru w Słupsku
Bez Teatru nie sposób przeżywać świata - pisze Dominik Nowak, dyrektor Nowego Teatru w Słupsku

Autor: Nowy Teatr w Słupsku

W czwartek, 27 marca, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru. To święto uchwalone w 1961 roku, na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu, które miało miejsce 27 marca 1957 roku.  W 2023 roku redakcja "Zawsze Pomorze" zainicjowała tradycję pomorskiego orędzia na Dzień Teatru. O przesłanie z okazji tego święta do twórców teatralnych Pomorza poprosiliśmy tym razem Dominika Nowaka, dyrektora Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku.

Reklama
CZYTAJ TEŻ: Teatr Miejski w Gdyni będzie miał nowego dyrektora. Krzysztof Babicki nie stanie do konkursu
Dominik Nowak: - Żebyśmy nie zapomnieli, że teatr jest dla wszystkich (fot. Kamila Rauf-Guzińska | Nowy Teatr w Słupsku)

Oto jego treść:

Teatr jest, teatr bywa, teatr się zdarza. Bez teatru nie da się żyć, nie sposób przeżywać świata. Dla jednych jest świętem, dla innych codziennością, czasami zachwytem, może też być udręką – miejmy nadzieję, że nie za często. Międzynarodowy Dzień Teatru to święto nas wszystkich – tych, którzy się identyfikują ze sceną i tych, którzy na scenę spoglądają z drugiej strony rampy. Nawet i tych, którzy nie wiedzą, gdzie w ich mieście jest teatr, ale są dumni z przynależności do wielkomiejskiej kultury. Wszystkim nam dzisiaj składam życzenia.

Tym, którzy pracują w teatrach życzę satysfakcji z wykonywanych działań: pracownikom technicznym, administracyjnym, artystycznym, rzemieślnikom - każdemu na równi i bez podziału na bardziej i mniej teatralnych. Żeby czuli się częścią zespołu, mieli powód do dumy, utożsamiali się z instytucją, by co jakiś czas uświadamiali sobie, że tworzą sztukę.

Widzom, Organizatorom, wszystkim interesariuszom instytucji życzę zachwytów, uniesień i zadowolenia - zarówno ze sztuki, jak i poczucia dobrze wydanych pieniędzy. Żeby Wasze teatry były wizytówkami regionów, miejscem spotkań, salonem miasta, instytutami sztuki i myśli społecznej, miejscem rozrywki, edukacji, debaty społecznej, iskrą wyzwalającą zmiany. Żeby budowały wizerunek miasta, przyciągały turystów, nowych mieszkańców, podnosiły komfort życia, promowały Wasze miasta w kraju i za granicą. Żeby pobudzały lokalną gospodarkę, przemysł kreatywny, żebyśmy wszyscy nie zapomnieli, że teatr się po prostu opłaca.

I w końcu żebyśmy nie zapomnieli, że teatr jest dla wszystkich. Nie zamykali się w bańkach spoglądając z nieufnością na siebie. Żebyśmy pamiętali, że teatr to zakład pracy, sztuka jest produktem a my wykonujemy zadania zlecone przez społeczeństwo. Żebyśmy byli uczciwi względem widzów i względem siebie nawzajem w uprawianiu tego często trudnego, ale czasem najpiękniejszego na świecie zawodu.

Dominik Nowak

Reklama
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama