Jak podkreślają w Europejskim Centrum Solidarności, do symboliki biało-czerwono-białej flagi Białoruskiej Republiki Ludowej oraz herbu Pogoni odwołują się dziś setki tysięcy przeciwników autorytarnych rządów Aleksandra Łukaszenki, samozwańczego prezydenta Białorusi.
Białoruski Dzień Wolności w Gdańsku
– Tradycją Europejskiego Centrum Solidarności jest zapraszanie 25 marca wszystkich mieszkańców Trójmiasta na obchody Białoruskiego Dnia Wolności. Wspomnienie wydarzeń z 1918 roku, gdy w Mińsku proklamowano Białoruską Republikę Ludową, jest dla nas momentem wyrażenia solidarności ze wszystkimi Białorusinkami i Białorusinami, którzy marzą o suwerennej ojczyźnie – mówi Magdalena Charkin-Jaszcza, kierowniczka Zespołu ds. Międzynarodowych ECS.
I tak, na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku na mogiłach białoruskich działaczy niepodległościowych złożono kwiaty.

W ogrodzie zimowym ECS odbył się m.in. białoruski kiermasz rękodzieła i książek w języku białoruskim. Była też okazja posmakować lokalnych smaków z białoruskich kawiarni. Zorganizowano również zbiórkę na rzecz budowy w Gdańsku krzyża dla bojowników o niepodległość Białorusi oraz „Maraton Pisania Listów do więźniów sumienia”.
W ECS prezentowane były też rysunki więźniów, które powstawały w warunkach izolacji.

ECS stał się on też domem dla „Obrazu wolności” słynnego białoruskiego malarza Alesia Puszkina.

– Artysta nie zdążył dokończyć malowidła, bo zmarł z powodu nieudzielenia mu na czas opieki medycznej w więzieniu. Praca powróci do ojczyzny twórcy dopiero po przemianach demokratycznych, gdy Białoruś będzie wolna, bo takie było marzenie artysty – informują w ECS.
Odbył się też koncert zespołu NaviBand z Białorusi.

Napisz komentarz
Komentarze