Wielbłądy dwugarbne występują na stepach centralnej Azji. Jak informuje gdańskie ZOO, udomowiona rodzina tych zwierząt uznawana jest za odrębną genetycznie. Dorosłe baktriany mogą osiągać 2 m wysokości w kłębie i 800 kg wagi. Wykorzystywane są przez ludzi jako zwierzęta juczne. W stanie dzikim potrafią się bronić, natomiast samce pilnują swego terytorium. Młodziutki wielbłąd z pewnością przyciągnie zainteresowanie zwiedzających zoo.
CZYTAJ TEŻ: Orangutany z gdańskiego zoo świętują urodziny i... srebrne gody
- To chłopak, jego rodzice to doświadczona para, Warszawka i Elvis – mówi Emilia Salach, dyrektorka Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego. – Warszawka jest doświadczoną matką, to nie pierwsze potomstwo, które odchowuje. Każde takie narodziny to dla nas wielka radość.
Takich przyjemnych dla przyrodników wiadomości jest znacznie więcej. Na początku roku zanotowali narodziny gerezy abisyńskiej i lutunga jawajskiego oraz golców piaskowych. Na wybiegu pingwinów można obserwować młode, które właśnie się usamodzielniają. W marcu wykluły się dwa pisklęta kapodziobów, ptaków spokrewnionych z gęsiami, występujących na południu Australii i okolicznych wyspach. Płeć małych kapodziobów nie jest jeszcze ustalona.
- Aby ją określić, potrzebne są badania genetyczne, które niebawem przeprowadzimy. To pierwsze młode tego gatunku po kilku latach przerwy, w dodatku pierwsze tej pary. – mówi Monika Dmochowska, kierownik sekcji ptaków. - Ptaki można obserwować niemal od pierwszych dni ich wyklucia, w ich wolierze, która znajduje się w północnej części ogrodu, w szeregu wolier ptaków drapieżnych.
W kwietniu gdańskie zoo odwiedzać można już dłużej. Ogród czynny jest codziennie od godziny 9 do 17 (ostatnie wejście na godzinę przed zamknięciem), w czasie weekendów i świąt do godziny 19. Od 12 kwietnia, w trakcie weekendów otwarte będzie również wejście przy parkingu.
Napisz komentarz
Komentarze