Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Podpisano umowę na budowę pirsu przy elektrowni atomowej na Pomorzu

Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni podpisał umowę dotyczącą budowy wielobranżowego projektu konstrukcji morskiej do rozładunku (Marine Off-Landing Facility „MOLF”). Konstrukcja jest elementem infrastruktury związanej z budową pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej, która powstać ma w Choczewie na Pomorzu.
Elektrownia atomowa na Pomorzu

Autor: Ministerstwo Infrastruktury

Budową pirsu zajmą się firmy Wuprohyd oraz Ingeo. W podpisaniu umowy, udział wziął Dariusz Klimczak, minister infrastruktury.

- To inwestycja strategiczna, niezwykle ważna z punktu widzenia przyszłości naszego państwa, stabilności energetycznej, bezpieczeństwa i klimatu. Wraz z naszymi instytucjami przygotowujemy się do tego wydarzenia i równolegle prowadzimy intensywne prace w obszarze infrastruktury morskiej, kolejowej i drogowej - mówił Klimczak. 

CZYTAJ TEŻ: Atom rozpala. Elektrowni jądrowej jeszcze nie ma, ale w ludziach nastroje gorące

Umowa obejmuje budowę około kilometrowego pomostu, służącego do rozładunku nietypowych ładunków, niezbędnych do budowy i eksploatacji elektrowni jądrowej. W ramach budowy, wykonawca przeprowadzi również badania geologiczne na potrzeby projektu MOLFa. 

- Ta umowa to kolejny puzzel w całym wielkim obrazie, jakim jest pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa. Cała inwestycja to bezpieczeństwo energetyczne kraju. Zostanie wybudowany kilometrowy pirs z drogą techniczną właśnie po to, aby umożliwić dostawę największych elementów elektrowni jądrowej. Jest to niezwykle istotne, ponieważ właśnie drogą morską przypłynie w trakcie budowy ponad 200 kluczowych elementów konstrukcyjnych – powiedział Arkadiusz Marchewka, wiceminister infrastruktury.

Zgodnie z umową, konstrukcja ma zostać oddana do użytku w 2028 roku.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama