Wiosną 1940 roku policja polityczna NKWD zamordowała ok. 22 tysięcy Polaków. Wśród nich byli głównie oficerowie Wojska Polskiego, ale także lekarze, urzędnicy, profesorowie, nauczyciele, duchowni, czyli tak naprawdę elita kraju. Centralne obchody upamiętniające 85. rocznicę Zbrodni Katyńskiej, w których wziął udział premier Donald Tusk, zorganizowano w Muzeum Katyńskim w Warszawie.
- Brakuje słów i definicji, aby zrozumieć ogrom i bezsens zbrodni. Nigdy nie jesteśmy w stanie pogodzić się z triumfem zła. Nigdy nie jesteśmy w stanie pogodzić się z tym, że ofiary bywają bezsilne. Nie przyjmujemy do wiadomości, nie potrafimy o tym mądrze mówić, kiedy widzimy, jak zło pokonuje dobro - powiedział Donald Tusk.
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Gdańsku i Gdyni
W ramach przypadającego dziś Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Gdyni stowarzyszenie „Rodzina Katyńska”, gdyńskie koło Związku Sybiraków oraz miasto Gdynia zorganizowały oficjalne uroczystości, podczas których oddano hołd pomordowanym. Obchody rozpoczęły się modlitwą i złożeniem kwiatów przed budynkiem Dowództwa Marynarki Wojennej i pod znajdującą się na nim tablicą Marynarzy Polskich Zamordowanych na Wschodzie. Natomiast na Cmentarzu Wojennym w Redłowie po okolicznościowych przemówieniach odczytano apel poległych i oddano salwę honorową. Na koniec uroczystości złożono kwiaty pod pomnikiem Ofiar Katynia.
Wśród zamordowanych, z których większość była jeńcami wojennymi i więźniami aresztowanymi przez Związek Sowiecki, byli również gdynianie oraz osoby zawodowo związane z miastem.
.jpg)
W Gdańsku uroczystość upamiętniająca ofiary tych wydarzeń odbyła się przy pomniku Golgota Wschodu na cmentarzu Łostowickim. Po odegraniu hymnu państwowego i hymnu sybirackiego odbyła się wspólna modlitwa, a także apel pamięci. Złożono również wieńce i kwiaty, a także odegrano Marsz I Brygady.
Przypomnijmy, iż rok 2025 jest uchwalonym przez Sejm Rokiem Polskich Bohaterów z Katynia, Charkowa, Miednoje, Bykowni i innych miejsc. Zbrodnia Katyńska to nazwa masowych zbrodni dokonanych przez Sowietów nie tylko w Katyniu pod Smoleńskiem, którą udało się poznać najwcześniej z wszystkich miejsc, ale również nazwa mordów w innych miejscach kaźni na terenie dzisiejszej Rosji, Ukrainy czy Białorusi.
.jpg)
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej obchodzony jest 13 kwietnia od 2007 roku. Właśnie 13 kwietnia 1940 roku Sowieci przeprowadzili jedną z masowych deportacji, w wyniku której zginęło ok. 60 tysięcy osób, ale też po ponad pół wieku zaprzeczeń w 1990 roku (właśnie 13 kwietnia) władze ZSRR oficjalnie przyznały się do zbrodni.
- Data 13 kwietnia jest również symboliczna jako początek walki o prawdę w sprawie wskazania winnych tego straszliwego mordu. Przedstawiciele Związku Sowieckiego przez dziesięciolecia kłamliwie zaprzeczali swojej odpowiedzialności za dokonanie ludobójstwa katyńskiego przypisując je Niemcom i stosując represje za głoszenie prawdy. Dopiero 13 kwietnia 1990 r., pół wieku po mordzie dokonanym w Katyniu i w innych miejscach kaźni, w Moskwie opublikowane zostało oświadczenie agencji TASS, w którym oficjalnie zbrodnia ta została przypisana „Berii i jego pomocnikom”. W tym dniu część dokumentów dotyczących Katynia zostało przekazanych stronie polskiej. Pomimo że nasza wiedza o tej zbrodni jest stosunkowo duża, do dziś jednak spora część ważnych źródeł oświetlających ten mord, z woli Federacji Rosyjskiej, jest niestety ukryta przed światem - przyznają w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Napisz komentarz
Komentarze