– To kolejny krok, który przybliża nas do realizacji ambitnego projektu Novej Mariny Gdynia. Równolegle z pracami rozbiórkowymi jesteśmy na etapie finalizacji procedury przetargowej pod kątem wyłonienia generalnego wykonawcy oraz pozyskania finansowania dla inwestycji. Kiedy tylko dokończymy te czynności, będziemy mogli przystąpić do właściwej budowy – zapowiada Jarosław Zagórski, dyrektor zarządzający Ghelamco Poland.
Zrobimy co w naszej mocy, aby Nova Marina była gotowa na najważniejszą i największą na świecie, obok igrzysk olimpijskich, imprezę w żeglarstwie sportowym, czyli Mistrzostwa Świata World Sailing, które Gdynia będzie gościć w 2027 roku.
Jarosław Zagórski / dyrektor zarządzający Ghelamco Poland
Nova Marina powstaje w Gdyni. Ruszyły prace rozbiórkowe
A co z klubami, które miały swoje siedziby w pawilonach? Na czas rozbiórki i budowy mariny, która potrwa dwa lata, przygotowano dla nich pomieszczenia zastępcze naprzeciw siedziby Miejskiego Klubu Żeglarskiego Arka Gdynia.

– Cieszymy się, że dzięki współpracy PZŻ i Ghelamco pomorscy żeglarze zyskają swój nowy dom. Nova Marina Gdynia podtrzyma bogate tradycje żeglarskie naszego miasta oraz historycznej lokalizacji na Molo Południowym. Tu żeglarstwo zawsze było, jest i będzie. Zadbaliśmy o to, aby interesy naszej społeczności były w pełni zabezpieczone, a infrastruktura sprzyjała rozwojowi zarówno młodych adeptów żeglarstwa, jak i doświadczonych żeglarzy – mówi dr Tomasz Chamera, wiceprezydent World Sailing piastujący do niedawna funkcję prezesa Polskiego Związku Żeglarskiego.
Ta inwestycja będzie ważnym krokiem dla wzmocnienia naszego sportu pod względem infrastrukturalnym i ekonomicznym, a także kolejnym dowodem na to, że Gdynia pozostaje niekwestionowaną stolicą polskiego żeglarstwa.
dr Tomasz Chamera / wiceprezydent World Sailing

Jak będzie wyglądała Nova Marina w Gdyni?
Pomysł na powstanie nowej mariny pojawił się już dwadzieścia lat temu, ale dopiero teraz prace ruszają pełną parą. Co ciekawe, już w 2009 roku powstał plan zagospodarowania, który pozwalał na zbudowanie w tym miejscu większych obiektów.
– Priorytetem było zapewnienie jak najlepiej funkcjonującej koncepcji dla klubów żeglarskich i powierzchni statutowej związanej z działalnością PZŻ. Zorganizowano też konkurs na nowy projekt, który wygrała pracownia PIG Architekci, znana m.in. z realizacji obiektów użyteczności publicznej oraz sportowych. Cały proces wypracowywany był w ścisłej współpracy partnerów z miejskim konserwatorem zabytków – tłumaczy Michał Nitychoruk z Ghelamco Poland.

Napisz komentarz
Komentarze