Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Na terenie kampusu Politechniki Gdańskiej powstał park

Politechnika Gdańska utworzyła nową, atrakcyjną i zieloną przestrzeń dla mieszkanek i mieszkańców Gdańska. Ogólnodostępny park o powierzchni ok. 7,5 tys. m kw. powstał we Wrzeszczu, na zboczu Góry Szubienicznej, tuż za budynkiem PG wyposażonym w superkomputer „Kraken”.
Na terenie kampusu Politechniki Gdańskiej powstał park

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Nowy park na terenie kampusu Politechniki Gdańskiej

Pod koniec kwietnia br. Politechnika Gdańska uruchomiła najnowocześniejszy kompleks IT w Polsce – Centrum Kompetencji STOS PG. W podziemiach obiektu umieszczony został superkomputer „Kraken”, którego imię mieszkańcy Trójmiasta wybrali w internetowym głosowaniu. Zwieńczeniem projektu było zagospodarowanie terenu wokół kompleksu. Nowy park oficjalnie otwarto, 19 października podczas konferencji prasowej z udziałem władz uczelni: rektora PG prof. Krzysztofa Wildego, prorektora PG prof. Dariusza Mikielewicza, kanclerza uczelni Mariusza Milera oraz władz miasta.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Najszybszy superkomputer w Polsce już działa na Politechnice Gdańskiej

- Realizując budowę CK STOS PG, zdecydowaliśmy dodatkowo o utworzeniu przestrzeni, która pozwoli na wypoczynek i integrację naszej społeczności akademickiej oraz mieszkanek i mieszkańców Wrzeszcza i Aniołków, czyli najbliższych sąsiadów PG – mówił prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. - Oczywiście, do korzystania z parku zapraszamy wszystkich mieszkańców oraz gości Gdańska i cieszymy się, że możemy dołożyć cegiełkę do zielonej transformacji naszego miasta.

- Przeciwdziałanie skutkom zmian klimatu to jedno z najważniejszych wyzwań współczesnego świata. W Gdańsku zdajemy sobie z tego sprawę i cieszymy się, że władze PG myślą tak samo - mówiła Monika Chabior, wiceprezydentka Gdańska. - To niezwykle ważne, żebyśmy dbali o zielone przestrzenie w mieście i tworzyli nowe. Właśnie takie jak park, w którym się znajdujemy i który jest świetnym tego przykładem. Jestem przekonana, że wpisze się on na stałe w krajobraz Wrzeszcza i będzie chętnie odwiedzany na co dzień.

Nowa, zielona przestrzeń Wrzeszcza

Utworzenie parku wpisuje się w przyjęty przez uczelnię „Plan klimatyczny PG”, który dotyczy zarówno sfery naukowo-badawczej, jak również jakości kształcenia, m.in. przez tworzenie programów nauczania związanych z transformacją energetyczną i adaptacją do zmian klimatu oraz właśnie infrastruktury uczelni.

- Aktywnie uczestniczymy w realizacji celów zrównoważonego rozwoju ONZ, a także realizujemy strategię określoną w „Planie klimatycznym PG”- mówił prof. Dariusz Mikielewicz, prorektor PG ds. organizacji i rozwoju. – Tworzenie zielonych przestrzeni na terenie kampusu, takich jak ten park, to jeden z dowodów naszej aktywności w tym obszarze. Chcemy, żeby nasz kampus był coraz bardziej zielony i przyjazny.

– Projekt zakładał zastosowanie rozwiązań proekologicznych i energooszczędnych – dodaje Mariusz Miler, kanclerz PG. – Ponadto, wypełniając założenia edukacyjne kampusu, na terenie parku powstała klasa plenerowa w typie amfiteatru, otwarta siłownia, ścieżki parkowe i place szutrowe otulone łąkami kwietnymi. Zadbaliśmy też o różnorodność gatunkową roślin, wykonując ponad 1500 nasadzeń.

W parku, który zaprojektował arch. Zbigniew Reszka z pracowni architektonicznej Arch Deco, można spotkać się z takimi gatunkami, jak: róża pomarszczona, cis płożący, winobluszcz, miskant cukrowy, byliny, wiązówka błotna, jeżogłówka gałęzista, krwawnica pospolita, czy rudbekia błyskotliwa. Posadzono również 18 drzew lipy drobnolistnej, 300 szt. krzewów wierzby purpurowej „Nana”, a w centralnej części parku umieszczono buk pospolity „Pendula”, tzw. płaczący buk oraz ogród deszczowy.

Przedłużenie osi historycznej kampusu PG

Budowa kosztowała nieco ponad 3,5 mln zł, wygospodarowanych ze środków własnych uczelni. Park będzie dostępny całodobowo. Do oświetlania go w porze nocnej użyto energooszczędnych lamp parkowych, które swoim kształtem i kolorem dopełniają walory estetyczno-przestrzenne nowej przestrzeni.

Oddana mieszkańcom nowa, zielona przestrzeń jest integralną częścią kompleksu CK STOS PG, który swoją bryłą i zastosowanym w niej podziałem na dwie części nadał nowy charakter ulicy Traugutta i jednocześnie kontynuuje założenia planu rozwoju przestrzennego kampusu PG. Budynek wraz z parkiem stanowią przy tym układ uwzględniający przedłużenie osi kompozycyjnej Gmachu Głównego PG, dzięki czemu stanowi on teraz harmonijną całość.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama