Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Zakaz fotografowania strategicznych obiektów. Od kiedy nowe przepisy?

Minister obrony narodowej wydał rozporządzenie, które wprowadza nowe zasady fotografowania, filmowania czy utrwalania w inny sposób obiektów ważnych dla bezpieczeństwa państwa. Jeżeli zostaną one oznakowane specjalnymi tablicami, konieczne będzie zezwolenie. Rozporządzenie opublikowano w Dzienniku Ustaw z datą 3 kwietnia. Wchodzi ono w życie w terminie 14 dni po publikacji, czyli w czwartek, 17 kwietnia.
zakaz fotografowania
Nowe przepisy zaczną obowiązywać w czwartek, 17 kwietnia

Autor: Canva | Zdjęcie ilustracyjne

Przywykliśmy już do bardzo liberalnych zasad fotografowania czy filmowania wszystkich na dobrą sprawę obiektów, do których istnieje dostęp. W sieci znajduje się mnóstwo zdjęć oraz filmów wykonanych w portach, na lotniskach, dworcach kolejowych itd. Liczna jest grupa ludzi ustawiających się przy ogrodzeniach lotnisk, skąd mogą filmować lądujące czy startujące maszyny. Popularne jest filmowanie pociągów czy ogromnych statków wchodzących do portów.

Reklama

Zmieniają się zasady fotografowania ważnych obiektów

Jedynie obiekty wojskowe nieco odstraszają ostrzegawczymi tablicami zakazu. Prócz tego, resort obrony narodowej jeszcze za czasów ministra Mariusza Błaszczaka apelował do mieszkańców całego kraju, by nie filmowali i nie fotografowali wojskowych transportów podążających po drogach. Chodziło o to, żeby służby wywiadowcze innych państw nie wiedziały, dokąd przemieszczane są wozy bojowe i sprzęt.

Tego apelu nikt nie odwołał, lecz, np., przy okazji niedawnego przybycia na lotnisko 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Królewie Malborskim samolotów myśliwskich z Wielkiej Brytanii oraz Szwecji, w sieci szybko pojawiły się liczne zdjęcia Gripenów, Eurofighterów oraz samolotów transportowych NATO, niektóre wykonane wręcz z terenu lotniska. 

Tych obiektów już nie sfotografujesz. Od kiedy nowe przepisy?

Minister obrony narodowej nowym rozporządzeniem wprowadza spore ograniczenia. Dokument dotyczy „trybu oraz terminów wydawania zezwoleń na fotografowanie, filmowanie lub utrwalanie w inny sposób obrazu lub wizerunku obiektów, osób lub ruchomości, o których mowa w art. 616a ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny”. Chodzi o obiekty: 

  • szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa,
  • resortu obrony narodowej nieuznane za obiekty szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa,
  • infrastruktury krytycznej.

Ponadto o osoby lub ruchomości znajdujące się w tych obiektach. Zostaną one oznakowane specjalnymi tablicami.

zakaz fotografowania obiektów strategicznych, tablica
(źródło: MON)

Od chwili wejścia rozporządzenia w życie, czyli od czwartku, 17 kwietnia, jeśli interesujący nas obiekt będzie miał taką tablicę, mamy obowiązek wystąpić z wnioskiem o zezwolenie.

Zakaz fotografowania obiektów strategicznych. Kiedy nie trzeba mieć zezwolenia?

Oczywiście, istnieje kilka wyjątków, gdy zezwolenia mieć nie trzeba. To m.in. sytuacje: 

  • kiedy zdjęcia wykonują przedstawiciele administratora i zarządcy nieruchomości, w celu udokumentowania stanu technicznego,
  • kiedy mamy do czynienia z wizytą delegacji zagranicznych, w związku z podpisaniem szczególnie ważnych umów, i trzeba wykonać zdjęcia pamiątkowe,
  • kiedy fotografowanie wynika z polityki informacyjnej dowódcy jednostki wojskowej.

Zezwolenie na fotografowanie obiektów strategicznych. Te dane musi zawierać wniosek 

Wniosek powinien zawierać m.in.: 

  • dane osoby, której dotyczy,
  • przyczynę ubiegania się o wydanie zezwolenia,
  • nazwę i adres obiektu,
  • REKLAMA
  • cel planowanych czynności,
  • termin ich realizacji.

Wydanie zezwolenia następuje w terminie 14 dni od daty doręczenia wniosku, co jest możliwe w postaci elektronicznej lub papierowej. Wychodzi na to, że trzeba takie działania planować ze sporym wyprzedzeniem, często fotografowanie czy filmowanie może być wręcz niemożliwe – jeśli uzyskamy informację o interesującym nas wydarzeniu na tyle krótko przed nim, że nie zdążymy już dopełnić formalności.

Rozporządzenie o tym nie wspomina, lecz skoro wydaje się zezwolenie, to zapewne istnieje też możliwość odmowy jego udzielenia. W dokumencie nie określono też wprost, gdzie składać wnioski. Można się domyślać, że do instytucji, do której należy dany obiekt, jej ustalenie może być czasem dość skomplikowane. 

W dokumencie nie ma również mowy o tym, co następuje w razie zlekceważenia zakazu: czy wyproszenie z danego terenu, czy inne sankcje?

Gdzie szukać tablic informujących o zakazie fotografowania obiektów strategicznych?

O zakazie fotografowania strategicznych obiektów będą informować specjalne tablice. Mają być umieszczone: 

  •  na ogrodzeniach obiektów, w odstępach nie większych niż 300 m, gdy zakaz dotyczy całego terenu, na którym znajdują się strategiczne obiekty oraz ruchomości, w szczególności przy bramach wjazdowych oraz wejściach do obiektu,
  • bezpośrednio na obiekcie (na elementach konstrukcyjnych), w szczególności od frontu budynku, przy wejściu głównym, w liczbie dostosowanej do powierzchni lub kubatury, gdy zakaz dotyczy tylko tego obiektu,
  • na ruchomości.
Reklama
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Ziaja włosy rosinna pielęgnacja