Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Zawsze Historia

Poszukiwana… [nl] i odnaleziona. Najstarsza, gdańska pocztówka [nl] ma ponad 130 lat

Pocztówka za tysiąc złotych? Ależ tak. Odnaleziono właśnie prawdopodobnie najstarszą gdańską pocztówkę! Jej posiadacz otrzymał wyznaczoną w konkursie nagrodę w wysokości tysiąca złotych.

06.08.2022 11:20
Izba Historii Kolei na Pomorzu Środkowym traci dotychczasowy lokal

Kamienica przy ul. Wojska Polskiego 28, w której przez 10 lat mieściła się m.in. Izba Historii Kolei, ma być przeznaczona na inne cele – wszyscy dotychczasowi lokatorzy otrzymali wypowiedzenia umów. Nadawcą pism do najemców są Polskie Koleje Państwowe S.A. Oddział Gospodarowania Nieruchomościami w Gdańsku, oni bowiem zarządzają kamienicą. Wcześniej w kamienicy mieściła się dyrekcja Rejonowej Kolei Państwowej.

04.08.2022 15:33
Niebieskie Berety, sztandar, Muzeum Gdańska
Muzeum Gdańska ma nowy eksponat. Trafił tam sztandar „Niebieskich Beretów”

Muzeum Gdańska przyjęło do swoich zbiorów sztandar 7. Łużyckiej Dywizji Desantowej, czyli tzw. „Niebieskich Beretów”. Uroczystość przekazania odbyła się w czwartek, 4 sierpnia w Ratuszu Głównego Miasta. Eksponat trafi na wystawę stałą, przygotowywaną w Twierdzy Wisłoujście.

04.08.2022 14:34
Reklama
78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, obchody w Gdańsku
Gdańsk pamięta [nl] o warszawskich powstańcach

1 sierpnia mija 78 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego. Tradycyjnie, w rocznicę wydarzenia, Urząd Miejski w Gdańsku zaprosił mieszkańców do uczczenia pamięci żołnierzy polskiego podziemia. – Po tylu latach, w tym dniu, mam bardzo ambiwalentne, ale niezwykle silne emocje. Przeżywam to dlatego, że jestem dumny z tego, iż brałem udział w tym heroicznym zrywie walki o wolność i suwerenność naszego kraju. Ale jest też drugie odczucie. Smutku oraz żalu – mówił na Targu Rakowym powstaniec prof. Jerzy Grzywacz, ps. Tapir.

01.08.2022 16:30
Halina Lewna: Byliśmy w stoczni jedną, wielką rodziną. Wspomnienia traserki

– Chce pani rozmawiać z babą, która szyje, haftuje i sama zrobiła sobie meble do kuchni? – żartuje Halina Lewna na przywitanie. – Nie – odpowiadam. – Chcę rozmawiać z traserką, która dużą część swojego życia przepracowała w stoczni na… kolanach. I jeszcze się z tego cieszyła.

17.07.2022 07:00
Stocznia okiem urbanisty. "Jej sukces jest w rękach architektów"

W tej chwili ogromna część przyszłego sukcesu stoczni jest w rękach architektów. To nieprawdopodobna odpowiedzialność, bo to oni muszą przekonać deweloperów do pewnych rozwiązań pozornie niekomercyjnych – mówi profesor Jacek Dominiczak, architekt i urbanista, kierownik Pracowni Projektowania Wnętrz Miejskich Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

14.07.2022 05:00
Reklama
Basil Kerski
Basil Kerski: Tereny stoczniowe to księga, [nl] w której można odczytać uniwersalne doświadczenie spotkania człowieka z wielkim przemysłem

Dziś tereny stoczniowe to nie tylko przestrzeń biurowo-usługowa, to symboliczna historyczna i nowa agora, niekomercyjne miejsce spotkań. Ten charakter trzeba chronić – mówi Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności.

13.07.2022 08:00
Archeolodzy szukają kolejnych tajemnic na zamku w Człuchowie

Na dziedzińcu Zamku Krzyżackiego w Człuchowie rozpoczęły się kolejne prace archeologiczne. Potrwają one do końca lipca, ale już archeologom udało się znaleźć pierwsze fragmenty ceramiki.

11.07.2022 12:01
dawny sierociniec w Gdańsku
Sierociniec z XVII wieku przejdzie remont. To najstarszy budynek [nl] w Gdańsku

Rok potrwać ma remont najstarszego budynku Gdańska przy ul. Sierocej – dawnego sierocińca. Zabytkowy obiekt przejdzie też prace konserwatorskie i rekonstrukcyjne, by docelowo posłużyć dla obsługi kultury i turystyki. Pierwszy etap robót pochłonie około 12 milionów złotych.

06.07.2022 14:55
Reklama
Urodzinowa feta przy Wartowni nr 1 na Westerplatte

Dla miłośników historii to nie lada atrakcja. Można było na Westerplatte nie tylko obejrzeć słynną Wartownię nr 1, ale też zobaczyć jak wyglądał szpital polowy, przyjrzeć się historycznym pojazdom czy wziąć udział w nauce pierwszej pomocy.

02.07.2022 18:33
Autocentrala braci Skwiercz w Gdyni
Legendarna Autocentrala braci Skwiercz otwiera podwoje na jeden wieczór

Na podwórku budynku przy ul. Starowiejskiej 20 w Gdyni w czwartek, 23 czerwca o godz. 18:00 ożyje duch przedwojennej motoryzacji. Na jeden wieczór zrekonstruowany zostanie działający tam w latach 1937-39 salon samochodowy Autocentrala.

23.06.2022 13:07
Jak Lasacy leśniczego Jeske ustrzelili, ale jego grób uratowali

Bikerzy, joggerzy i aktywni spacerowicze ze Skórcza i okolic znają pewnie to miejsce. Obelisk z tablicą upamiętniającą śmierć leśniczego. Stoi przy drodze z Czarnego do Karszanka, albo za Rysiową Górką, patrząc od strony Głuchego. W sobotę (18 czerwca) przypada 91. rocznica tego dramatu. Wiecie jak to było?

18.06.2022 14:26
Reklama
Reklama