Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Zawsze Historia

Spektakl w Teatrze Wybrzeże z okazji 40 rocznicy Sierpnia 80
W czasie strajków grupa aktorów Teatru Wybrzeże występowała dla stoczniowców

Jeszcze „solidarności” nie było na sztandarach, ale wśród ludzi triumfowała… Ta iskra szła przez całą Polskę - mówi Elżbieta Goetel, aktorka Teatru Wybrzeże

31.08.2022 05:00
pociąg pancerny, Chojnice
Czy II wojna światowa rozpoczęła się w Chojnicach o 4.23?

Choć w Chojnicach nikt z Westerplatte nie chce konkurować, to jednak lokalni historycy i miłośnicy kolei nieśmiało zwracają uwagę, że 1 września 1939 roku Niemcy najpierw napadli na kolejarzy i cywilów na dworcu w Chojnicach, a dopiero później zaatakowali w Tczewie, Wieluniu czy na Westerplatte.

30.08.2022 14:13    1    1
Pamiątki Sierpnia '80. Perełki nie tylko na wystawie

W kontekście tablic z 21 postulatami Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego, stanowiących integralną część Porozumień Sierpniowych trudno dziś mówić o porozumieniu. Trwa bowiem spór pomiędzy Narodowym Muzeum Morskim (NMM) a Europejskim Centrum Solidarności (ECS), o to kto jest ich właścicielem. Warto też pamiętać, że to niejedyne pamiątki po przełomowych wydarzeniach 1980 r.

30.08.2022 07:00
Reklama
Wiele zostało jeszcze do zrobienia, czyli czego historycy nie wiedzą o Sierpniu '80

Są książki, które dużo miejsca poświęcają przebiegowi strajku, ale nie ma jednej, która poświęcona jest wyłącznie strajkowi sierpniowemu w Gdańsku albo szerzej – na Wybrzeżu. I od napisania takiej monografii trzeba by zacząć – mówi dr Przemysław Ruchlewski, zastępca dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności ds. naukowych.

28.08.2022 16:20
Pierwszy dyrektor o nowym dyrektorze MIIWŚ: Pokazał, że jest wiernym żołnierzem PiS

W tym, że kilkaset tysięcy ludzi rocznie zwiedza wystawę stałą, a Muzeum II Wojny Światowej jest jednym z najbardziej popularnych muzeów historycznych w Polsce, nie ma żadnej zasługi panów Nawrockiego i Berendta, tylko tych ludzi, którzy stworzyli tę wystawę, i którzy w ogromnej większości już tam nie pracują – mówi pierwszy dyrektor muzeum, prof. Paweł Machcewicz.

26.08.2022 07:00
Kościerzyna znów pod parą. W sobotę prezentacja miniaturowego parowozu

Gratka dla miłośników kolejnictwa. W sobotę w Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie odbędzie się prezentacja wyprodukowanej w Wielkiej Brytanii 1,5-metrowej technicznej perełki – miniaturowego parowozu Atlantic. W ramach wydarzenia przewidziane są również inne atrakcje, w tym budowa ruchomej makiety z klocków LEGO.

18.08.2022 17:07
Reklama
Święto Wojska Polskiego w Gdyni. Uroczystości na skwerze Kościuszki

Na skwerze Kościuszki, przy pomniku Polski Morskiej, odbyły się gdyńskie obchody Święta Wojska Polskiego. Z pokładu historycznego niszczyciela ORP „Błyskawica” wybrzmiał okolicznościowy salut armatni.

15.08.2022 16:13
Rusza śledztwo IPN w sprawie „krwawej soboty” w Kwidzynie

IPN rozpoczyna projekt #archiwumzbrodni, w ramach którego chce na nowo podjąć śledztwa w sprawach różnych zbrodni komunistycznych w latach 80. IPN szuka osób, których nie przesłuchano po "krwawej sobocie", brutalnej pacyfikacji w Ośrodku Odosobnienia w Kwidzynie

14.08.2022 13:27
pamiątki rodziny Szuców
Darczyńcy obdarowali muzealników z Gdańska. Historia polsko-niemieckiej rodziny zawarta w kilkuset pamiątkach

Felix Szuca oraz Oliver Busch przekazali w Niemczech pamiątki pracownikom Muzeum Gdańska. To pocztówki, zdjęcia, listy i dokumenty, które ukazują dzieje polsko-niemieckiej rodziny z Wolnego Miasta Gdańska, rozbitej przez II Wojnę Światową. Teraz materiały posłużą historykom do badań oraz wystaw tymczasowych.

13.08.2022 20:52
Reklama
85. rocznica ludobójstwa Polaków w ZSRR, Gdańsk
W Gdańsku oddano hołd ofiarom „operacji polskiej”. 85. rocznica ludobójstwa Polaków

Gdańsk pamięta o ofiarach zbrodni stalinowskich. Na Cmentarzu Łostowickim w czwartek, 11 sierpnia odbyła się uroczystość uczczenia pamięci Polaków eksterminowanych w latach 1937-1938 na terenie sowieckiej Rosji, oraz wymordowanych przez NKWD.

11.08.2022 16:46
rozbiórka pomnika Armii Czerwonej w Malborku
Pomnik Armii Czerwonej w Malborku legł [nl] w gruzach

W Malborku rozebrano pomnik Armii Czerwonej z pięcioramienną gwiazdą. Film z jego burzenia opublikował na swoim koncie na Twitterze Karol Rabenda, wiceminister aktywów państwowych. Wcześniej monument wykreślono z ewidencji zabytków.

11.08.2022 10:47
archeolodzy, Skarszewy
Archeolodzy z Warszawy [nl] w Skarszewach. Poszukują pierwotnej, historycznej zabudowy starówki

Niemal co roku w Skarszewach goszczą archeolodzy. Tym razem badania wykopaliskowe prowadzone są na ul. Kościelnej przez pracowników i studentów Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Nad wykopaliskami pieczę sprawuje Karolina Blusiewicz z UW.

10.08.2022 13:17
Reklama
Reklama