Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Zawsze Historia

W Baninie odsłonięto monument upamiętniający ofiary hitleryzmu i stalinizmu

Decyzja o potrzebie upamiętnienia pomordowanych przez reżimy hitlerowski i stalinowski mieszkańców obecnej parafii Banino dojrzewała przez kilka lat. Wreszcie, po ukazaniu się tomu „Wòjnowé wspòmnienia Kaszubów z Banina i okolic", można było przystąpić do jej realizacji. Dzięki wywiadom z najstarszymi mieszkańcami udało się skompletować listę 54 ofiar z tego terenu.

10.05.2022 14:37
Spór o czołg w Wejherowie. Zniknie z miasta? „To symbol komunizmu!”

Czworo radnych Wejherowa chce, by stojący od ponad 50 lat w mieście czołg, który ich zdaniem jest nie tylko radzieckiej konstrukcji, ale też symbolem komunizmu, zniewolenia i sowieckiej przemocy, zniknął z miejskiej przestrzeni. - Czołg jest częścią historii miasta i nie jest pomnikiem, a eksponatem – odpowiada w imieniu prezydenta miasta sekretarz Bogusław Suwara. Podobnego zdania są również członkowie Stowarzyszenia Polska 2050 Pomorskie, którzy wydali oświadczenie w tej sprawie i ponadto proponują, by w celu rozwiązania sporu, przeprowadzić w mieście akcję informacyjną skierowaną do mieszkańców.

10.05.2022 11:09
pamięci Związku Polaków „Młody Las”, uroczystości w Malborku
Pamięci Związku Polaków „Młody Las”. Uroczystości w Malborku

Przedstawiciele samorządów i mieszkańców Malborka złożyli w czwartek, 5 maja kwiaty pod pamiątkową tablicą ku czci Związku Polaków „Młody Las” działającego w czasie II wojny światowej w mieście i jego okolicach. Skąd data? 5 maja 1941 roku ta konspiracyjna organizacja została zawiązana z inicjatywy Polaków wywiezionych do Malborka na przymusowe roboty.

05.05.2022 18:30
Reklama
Historyczna zmiana warty w Gdańsku. Złożono przysięgę na wierność królowi i Rzeczypospolitej

Mieszczki w długich sukniach i strojnych kapeluszach, mieszczanie w perukach i strojach z połowy XVIII wieku zebrali się pod Dworem Artusa, by złożyć przysięgę na wierność królowi i Rzeczypospolitej. Słowa przysięgi powtarzali także licznie obserwujący uroczystość współcześni gdańszczanie.

03.05.2022 19:30
Latarnia morska Rozewie II otwarta po 112 latach

Po 112 latach otworzyła ponownie swoje podwoje [1 maja 2022] latarnia morska Rozewie II, wyłączona z użytku w 1910 r. To najbardziej znana latarnia naszego wybrzeża, nie jedyna w Rozewiu.

02.05.2022 18:06
Z powodu wojny w Ukrainie w tym roku Szarża pod Krojantami bez inscenizacji, ale z prezentacją wojsk

Tegoroczne obchody rocznicy Szarży pod Krojantami będą skromniejsze. Ze względu na wojnę toczącą się za granicą Polski organizatorzy zrezygnowali z widowiska inscenizacji szarży, która przyciągała do Krojant tysiące widzów. Za to przygotowany zostanie pokaz potencjału militarnego wojska polskiego oraz pokaz musztry paradnej w wykonaniu klubów kawaleryjskich.

02.05.2022 10:37
Reklama
odsłonięcie tablicy Alojzego Szablewskieo w Gdańsku
W rocznicę odsłonili tablicę poświęconą Alojzemu Szablewskiemu

Tradycją jest już, iż w ramach kolejnej rocznicy powstania Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża odsłaniane są tablice poświęcone bohaterom i ważnym działaczom antykomunistycznym. W czwartek, 28 kwietnia w 44. rocznicę powstania WZZW uczczono pamięć Alojzego Szablewskiego, żołnierza Armii Krajowej, współpracownika Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, uczestnika strajku w Stoczni Gdańskiej w Sierpniu '80, więźnia politycznego PRL i posła na Sejm RP.

28.04.2022 15:52
100 lat Związku Polaków w Niemczech obchodzono w Waplewie i Sztumie

Jubileusz 100-lecia powstania Związku Polaków w Niemczech uroczyście obchodzono w Waplewie Wielkim oraz Sztumie. Przybyli nie tylko przedstawiciele samorządów z województwa pomorskiego, także z województw: warmińsko - mazurskiego, opolskiego i wielkopolskiego. Szczególnie uhonorowano Izabellę Sierakowską-Tomaszewską, której przodkowie byli właścicielami dóbr waplewskich i za walkę o polskość zapłacili najwyższą cenę.

22.04.2022 17:03
Muzyk z Dzierzgonia odtworzył przedwojenny Hymn Rodła

Rodło - graficzny symbol przedstawiający bieg rzeki Wisły z zaznaczonym miejscem Krakowa stał się znakiem Związku Polaków w Niemczech i walki o polskość, kończącej się w dobie hitleryzmu często śmiercią. Jedną z mniej znanych kart historii Związku Polaków w Niemczech była pieśń nazwana Hymnem Rodła. Nie zachowało się żadne nagranie, nawet zapis aranżacji. Jedynie podstawowy zapis nutowy, tzw. prymka. Na jej bazie Ryszard Świder, muzyk, nauczyciel i samorządowiec z Dzierzgonia nagrał w domowym studio wersję orkiestrową, zaś wokalista Marek Czarnecki zaśpiewał tekst. Warto posłuchać!

20.04.2022 20:07
Reklama
100 lat Związku Polaków w Niemczech. Centralne obchody w Sztumie

Znak Rodła to symbol Związku Polaków w Niemczech, obchodzącego w bieżącym roku 100-lecie powstania. To zarazem symbol walki o polskość, w której wielu oddało życie. Znak Rodła widoczny jest zwłaszcza na Powiślu, gdzie już w okresie międzywojennym Polacy byli poddawani prześladowaniom. Poświęcony im pomnik w centrum Sztumu nosi nazwę Pomnika Rodła, ten znak jest na nim umieszczony. Rodło znalazło się także na głowicy sztandaru samorządu miasta i gminy Sztum. Centralne obchody 100-lecia Związku Polaków w Niemczech odbędą się w piątek, 22 kwietnia na Powiślu.

20.04.2022 12:15
Dlaczego zatonął statek „teoretycznie niezatapialny”? 110. rocznica tragedii Titanica

W nocy z 14 na 15 kwietnia br. minęło 110. rocznica zatonięcia liniowca RMS Titanic należącego do White Star Line. Z tego też powodu warto przypomnieć kilka informacji na temat statku i jego feralnej, inauguracyjnej podróży, a także rozwiać mity, które narosły wokół niej.

15.04.2022 15:20
rocznica zbrodni katyńskiej, obchody w Gdańsku
Na Pomorzu upamiętniono ofiary zbrodni katyńskiej

13 kwietnia przypada Dzień Ofiar Zbrodni Katyńskiej oraz rocznica II masowej zsyłki Polaków na Sybir. W tym roku 82. Z tej okazji w wielu miejscach na Pomorzu złożono kwiaty i znicze, by kultywować pamięć o polskich ofiarach stalinizmu. W zbrodni katyńskiej wiosną 1940 roku Sowieci zamordowali prawie 22 tys. polskich obywateli wziętych do niewoli, głównie oficerów Wojska Polskiego.

13.04.2022 21:23
Reklama
Reklama