Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Muzeum Gdańska ma nowy eksponat. Trafił tam sztandar „Niebieskich Beretów”

Muzeum Gdańska przyjęło do swoich zbiorów sztandar 7. Łużyckiej Dywizji Desantowej, czyli tzw. „Niebieskich Beretów”. Uroczystość przekazania odbyła się w czwartek, 4 sierpnia w Ratuszu Głównego Miasta. Eksponat trafi na wystawę stałą, przygotowywaną w Twierdzy Wisłoujście.
Niebieskie Berety, sztandar, Muzeum Gdańska
(fot. Karol Uliczny | Zawsze Pomorze)

W przyszłym roku mija 60 lat od utworzenia 7. Łużyckiej Dywizji Desantowej, od 1986 r. funkcjonującej jako 7. Łużycka Brygada Obrony Wybrzeża Z tej okazji, członkowie Stowarzyszenia Żołnierzy i Sympatyków „Niebieskich Beretów” przekazali do gdańskiego muzeum sztandar, symbol reprezentowanej jednostki. Ufundowali go mieszkańcy Radzynia Podlaskiego i 21 stycznia 1945 r. ofiarowali dowództwu dywizji. 

– Tworzymy muzeum wojskowości gdańskiej, które znajdzie się w Twierdzy Wisłoujście. Jednym z jego elementów będzie projektowana obecnie wystawa stała, prezentująca pamiątki po jednostkach wojskowych stacjonujących w Gdańsku – mówił podczas uroczystości Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. – Jestem przekonany, że ten sztandar znajdzie tam swoje miejsce. Trudno opowiadać o tych zagadnieniach z pominięciem jednostki, która przez 50 lat stacjonowała w Gdańsku.

(fot. Karol Uliczny | Zawsze Pomorze)

„Niebieskie Berety”. Działalność w PRL i ciemna karta w historii

Jednostką macierzystą „Niebieskich Beretów” była utworzona na przełomie sierpnia oraz września 1944 r. 7. Dywizja Piechoty. Formacja wchodziła w skład 2. Armii Wojska Polskiego i do końca II wojny światowej uczestniczyła w działaniach zbrojnych przeciwko nazistowskim Niemcom. W latach PRL brała udział w licznych ćwiczeniach Układu Warszawskiego, utrzymując pełną gotowość bojową. Po wojnie 1967 r. na Bliskim Wschodzie miała wejść w skład Korpusu Desantowego, pełniącego rolę sił szybkiego reagowania. Ostatecznie pomysł nie zyskał aprobaty władz Polski Ludowej. 

7. DDes była elitarną jednostką, a jej żołnierzy potocznie nazywano „polskimi marines”. Siedzibą dywizji były koszary we Wrzeszczu, od kilkunastu lat przekształcane w osiedle mieszkaniowe Garnizon.

PRZECZYTAJ TEŻ: Most Stągiewny w Gdańsku oficjalnie otwarty

Ostatnio o gdańskich „Niebieskich Beretach” było głośno w październiku 2021 r., w związku z decyzją dyrekcji Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy, która zdecydowała się usunąć z obiektu tablicę upamiętniającą jednostkę. Decyzję podjęto po zasięgnięciu opinii IPN, które uznało, że narusza ona zapisy ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego.

Przypomnijmy, że z ustaleń instytutu wynika, że 15 grudnia 1970 r. służących w dywizji 250 żołnierzy 35. Pułku Desantowego skierowano do tłumienia robotniczych wystąpień w Gdańsku. Dywizja realizowała główne zadanie blokowania Stoczni Gdańskiej. Żołnierze mieli nie dopuścić do masowego wyjścia stoczniowców na ulice miasta.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama