W przyszłym roku mija 60 lat od utworzenia 7. Łużyckiej Dywizji Desantowej, od 1986 r. funkcjonującej jako 7. Łużycka Brygada Obrony Wybrzeża Z tej okazji, członkowie Stowarzyszenia Żołnierzy i Sympatyków „Niebieskich Beretów” przekazali do gdańskiego muzeum sztandar, symbol reprezentowanej jednostki. Ufundowali go mieszkańcy Radzynia Podlaskiego i 21 stycznia 1945 r. ofiarowali dowództwu dywizji.
– Tworzymy muzeum wojskowości gdańskiej, które znajdzie się w Twierdzy Wisłoujście. Jednym z jego elementów będzie projektowana obecnie wystawa stała, prezentująca pamiątki po jednostkach wojskowych stacjonujących w Gdańsku – mówił podczas uroczystości Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. – Jestem przekonany, że ten sztandar znajdzie tam swoje miejsce. Trudno opowiadać o tych zagadnieniach z pominięciem jednostki, która przez 50 lat stacjonowała w Gdańsku.
„Niebieskie Berety”. Działalność w PRL i ciemna karta w historii
Jednostką macierzystą „Niebieskich Beretów” była utworzona na przełomie sierpnia oraz września 1944 r. 7. Dywizja Piechoty. Formacja wchodziła w skład 2. Armii Wojska Polskiego i do końca II wojny światowej uczestniczyła w działaniach zbrojnych przeciwko nazistowskim Niemcom. W latach PRL brała udział w licznych ćwiczeniach Układu Warszawskiego, utrzymując pełną gotowość bojową. Po wojnie 1967 r. na Bliskim Wschodzie miała wejść w skład Korpusu Desantowego, pełniącego rolę sił szybkiego reagowania. Ostatecznie pomysł nie zyskał aprobaty władz Polski Ludowej.
7. DDes była elitarną jednostką, a jej żołnierzy potocznie nazywano „polskimi marines”. Siedzibą dywizji były koszary we Wrzeszczu, od kilkunastu lat przekształcane w osiedle mieszkaniowe Garnizon.
PRZECZYTAJ TEŻ: Most Stągiewny w Gdańsku oficjalnie otwarty
Ostatnio o gdańskich „Niebieskich Beretach” było głośno w październiku 2021 r., w związku z decyzją dyrekcji Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy, która zdecydowała się usunąć z obiektu tablicę upamiętniającą jednostkę. Decyzję podjęto po zasięgnięciu opinii IPN, które uznało, że narusza ona zapisy ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego.
Przypomnijmy, że z ustaleń instytutu wynika, że 15 grudnia 1970 r. służących w dywizji 250 żołnierzy 35. Pułku Desantowego skierowano do tłumienia robotniczych wystąpień w Gdańsku. Dywizja realizowała główne zadanie blokowania Stoczni Gdańskiej. Żołnierze mieli nie dopuścić do masowego wyjścia stoczniowców na ulice miasta.
Napisz komentarz
Komentarze