Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Urodzinowa feta przy Wartowni nr 1 na Westerplatte

Dla miłośników historii to nie lada atrakcja. Można było na Westerplatte nie tylko obejrzeć słynną Wartownię nr 1, ale też zobaczyć jak wyglądał szpital polowy, przyjrzeć się historycznym pojazdom czy wziąć udział w nauce pierwszej pomocy.
Fot. Robert Rozmus

W sobotę, 2 lipca, odbyło się plenerowe spotkanie z historią, z okazji 48. urodzin Wartowni nr 1. Otwarcie tej pierwszej izby muzealnej na Westerplatte miało miejsce 29 czerwca 1974 r.

Dzięki westerplatczykom, społecznikom, Muzeum Gdańska (ówczesnemu Muzeum Historii Miasta Gdańska) i darczyńcom z całej Polski, prawie pół wieku temu powstało miejsce ku czci bohaterskich obrońców z pierwszych dni wojny. Z okazji „urodzin” przygotowano wiele atrakcji.

Fot. Robert Rozmus
Fot. Robert Rozmus

Tym razem poruszano się wokół tematów z historii medycyny pola walki, do czego organizatorów zainspirowała postać kpt. Mieczysława Słabego, lekarza z Westerplatte, który z ogromnym poświęceniem udzielał pomocy rannym obrońcom Półwyspu. Tegoroczne urodziny Wartowni były dodatkową okazją, by przypomnieć biografię i zasługi kapitana.

Obchody urodzinowe (nawiązując do 1974 r.) zaczęły się od wspólnej rekultywacji fragmentu zieleńca nieopodal Wartowni. Potem odbyła się dyskusja panelowa, dotycząca historii medycyny pola walki, w której brali udział eksperci wielu dziedzin: historyczka, ratownik medyczny i jednocześnie oficer Wojska Polskiego oraz znawca dziejów szpitali polowych.


Jak na urodziny przystało był też tort dla wszystkich.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama