Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Zawsze Historia

Grzegorz Piątek
Grzegorz Piątek: Próbuję naruszać wyidealizowany obraz Gdyni

Myślę, że największym przedwojennym niedociągnięciem jest to, że tak zaniedbano kwestie mieszkaniowe. Że państwo pozostawiło to siłom rynku. To do dzisiaj konserwuje podział na Gdynię A i Gdynię B – mówi Grzegorz Piątek, autor bestsellerowej książki „Gdynia obiecana”.

04.11.2022 14:03
Muzeum pokazało nowe znaleziska po westerplatczykach
Muzeum pokazało nowe znaleziska po westerplatczykach

W przededniu uroczystości pogrzebowych westerplatczyków, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprezentowało przedmioty należące do polskich żołnierzy, znalezione w trakcie prac archeologicznych na półwyspie. Wśród ostatnich odkryć jest m.in. dobrze zachowana porcelanowa misa z wilii oficerskiej, w której zakwaterowani byli major Henryk Sucharski oraz kapitan Franciszek Dąbrowski.

02.11.2022 12:43
Westerplatte
W piątek pogrzeb odnalezionych westerplatczyków

Szczątki dziewięciu obrońców Westerplatte oraz ich dowódcy majora Henryka Sucharskiego spoczną na nowym cmentarzu żołnierzy Wojska Polskiego na terenie półwyspu. Uroczystości zaplanowane na 4 listopada będą dopełnieniem powinności wobec polskich żołnierzy poległych w pierwszych dniach II wojny światowej. Udział w nich ma wziąć prezydent Andrzej Duda.

02.11.2022 05:00
Reklama
Żyli dla Pomorza. Wspominamy znanych ludzi regionu
Żyli dla Pomorza. Wspominamy znanych ludzi regionu

Naukowcy, sportowcy, artyści, lekarze, społecznicy - ludzie związani z naszym regionem, którzy odeszli w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. Przypominamy ich dokonania, pasje, życie dla regionu, dla innych

30.10.2022 05:55
odkycie z epoki brązu w okolicach Człuchowa
Rolnik znalazł na polu „skarby” z epoki brązu. Teraz są już one w rękach archeologów

Na polu niedaleko Człuchowa odnaleziono „skarby” z późnej epoki brązu, datowane nawet na około VII-VIII wiek przed naszą erą. W akcji dokładnej lokalizacji tych artefaktów pomogli członkowie Słupskiego Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego „Gryf”, którzy na co dzień przywracają godność ludziom pochowanym głównie na cmentarzach ewangelickich w powiecie słupskim.

13.10.2022 11:09
Książka naukowca z Muzeum Stutthof nagrodzona w konkursie MSZ
Książka naukowca z Muzeum Stutthof nagrodzona w konkursie MSZ

Dr Danuta Drywa, pracownik Muzeum Stutthof w Sztutowie, została laureatką III nagrody w konkursie Ministerstwa Spraw Zagranicznych na najlepszą publikację z zakresu historii polskiej dyplomacji wydaną w roku 2020. Dr Drywa jest autorką książki "Poselstwo RP w Bernie. Przemilczana historia" - to publikacja opisująca działania tzw. grupy Ładosia – polskich dyplomatów z czasów wojny, którzy wraz z działaczami organizacji żydowskich próbowali ratować zagrożonych zagładą Żydów.

10.10.2022 12:01
Reklama
„Wolę o tym nie mówić”. Opowieść o zwykłych ludziach, którym przyszło żyć w Gdańsku w 1945 roku

Milczeli przez dziesiątki lat, niektórzy milczą do dzisiaj. Najpierw byli „polskimi świniami”, potem „niemieckimi świniami”. Po latach słyszeli o „dziadkach w Wehrmachcie”. - Opowiadamy o Polakach, Kaszubach i Niemcach, zwykłych gdańszczanach, którym historia odebrała głos – mówi dr Andrzej Hoja, jeden z kuratorów wystawy „Wolę o tym nie mówić”

12.09.2022 21:44
elektrownia na Westerplatte
Elektrownia z Westerplatte stanie się muzeum

Podpisano umowę na modernizację budynku byłej elektrowni na Westerplatte wraz z zagospodarowaniem okolicznego terenu. We wnętrzach odnowionego obiektu prezentowane będą wcześniej nieudostępniane zabytki związane z Wojskową Składnicą Tranzytową.

06.09.2022 15:31
Żywa lekcja historii [nl] w Krojantach

Husaria, szwoleżerowie, ułani oraz nowoczesny sprzęt wojskowy – to wszystko miłośnicy historii mieli na wyciągnięcie ręki w Krojantach koło Chojnic. W tym roku organizatorzy przygotowali lekcję historii dla każdego.

04.09.2022 16:49
Reklama
Szarża pod Krojantami
Szarża pod Krojantami tym razem bez walki, ale [nl] z pokazami

Już w niedzielę, 4 września, na polu niedaleko miejscowości Krojanty koło Chojnic odbędzie się kolejna edycja najstarszego w Polsce kawaleryjskiego widowiska historyczno–militarnego, czyli tzw. Szarża pod Krojantami. W tym roku – ze względu na wojnę w Ukrainie - zmieniono nieco przebieg całego przedsięwzięcia, ale i tak zapowiada się ono bardzo interesująco. Nowością będzie pokaz współczesnego i nowoczesnego sprzętu Wojska Polskiego oraz państw NATO.

02.09.2022 10:48    1
kwiaty pod tablicą upamiętniającą hm. Jana Ożdżyńskiego, Gdańsk
Gdańszczanie pamiętają [nl] o pierwszej ofierze II wojny światowej hm. Janie Ożdżyńskim

W Gdańsku w czwartek, 1 września o godz. 9:00 odbyły się uroczystości pod tablicą upamiętniającą harcmistrza Jana Ożdżyńskiego, która znajduje się na budynku Dyrekcji Kolei przy ul. Dyrekcyjnej 2-4. Delegacje harcerzy, służb mundurowych, samorządu miejskiego oraz wojewódzkiego złożyły wieńce. Zapalono znicze pamięci.

01.09.2022 11:50
Pożar tczewskiej Fary 40 lat później. Historia pewnej fotografii

29 sierpnia minęło dokładnie 40 lat od pamiętnego pożaru najstarszego z tczewskich kościołów - Fary Podwyższenia Krzyża Świętego. Tamto wydarzenie pozostaje wciąż żywe w pamięci tczewian. Pamięć o pożarze utrwalona została także na, specjalnie przygotowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Tczewie, wystawie.

31.08.2022 15:59
Reklama
Reklama