W sobotę, 20 sierpnia na terenie Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie od godz. 11 do godz.16 odbędzie się wydarzenie „Kościerzyna znów pod parą”. W jego ramach będzie można podziwiać oddany do konserwacji i naprawy głównej miniaturowy parowóz Atlantic.
- W przeszłości, wraz ze szczytowym okresem rozwoju i popularności kolei, powstawały również tzw. kolejki lilipucie przeznaczone do odbywania rekreacyjnych przejażdżek na terenie rozległych posiadłości ziemskich. Taki właśnie „lilipuci" tabor produkowała m.in. firma Bassett-Lowke z Northampton. W zbiorach kościerskiego Muzeum Kolejnictwa znajduje się jeden z jej wyrobów: parowóz Atlantic z 1914 r. – tłumaczy kierowniczka Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie, Katarzyna Brauer. – Stanowi on rzadki przykład małoseryjnej produkcji miniaturowych lokomotyw, które mimo „lilipuciej" skali mają wszystkie ważniejsze cechy pełnowymiarowych odpowiedników. Dokładność odwzorowania wszystkich detali i sam fakt, że mamy do czynienia z prawdziwym parowozem, a nie jego imitacją, zachwycają nawet laików.
Jej przywrócenie do ruchu było możliwie m.in. dzięki pozyskanym funduszom z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Wspieranie Działań Muzealnych 2022.
Stanowi on rzadki przykład małoseryjnej produkcji miniaturowych lokomotyw, które mimo „lilipuciej" skali mają wszystkie ważniejsze cechy pełnowymiarowych odpowiedników. Dokładność odwzorowania wszystkich detali i sam fakt, że mamy do czynienia z prawdziwym parowozem, a nie jego imitacją, zachwycają nawet laików.
Katarzyna Brauer / kierowniczka Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie
Atlantic, który podziwiać będzie można w Kościerzynie, jest rzadkim egzemplarzem nie tylko w kraju.
- Mimo, iż w kilku miejscach w Polsce funkcjonują kolejki lilipucie, to jednak opierają się one o tabor wyposażony w napęd spalinowy lub elektryczny. Miniaturowej lokomotywy parowej próżno by szukać gdziekolwiek indziej. Jest to unikat na skalę ogólnopolską i jeden z nielicznych egzemplarzy na świecie, a ponadto najstarszy parowóz w zbiorach Muzeum Kolejnictwa – informuje nas Katarzyna Brauer.
W ramach dodatkowych atrakcji organizatorzy wydarzenia przewidują: budowę ruchomej makiety z klocków LEGO, przejażdżki normalnotorową drezyną ręczną oraz wystawy czasowe.
Napisz komentarz
Komentarze