Obecnie prowadzone badania mają na celu uzyskanie informacji o dawnym zagospodarowaniu przestrzeni miasta lokacyjnego, od średniowiecza do czasów współczesnych. Poszukiwane są ślady dawnych podziałów parcelacyjnych oraz sposobu zabudowy i zagospodarowania działek mieszczańskich. Archeologów interesują także pozostałości kultury materialnej dawnych mieszkańców Skarszew, czyli, na przykład, przedmioty użytkowe, narzędzia i przedmioty życia codziennego.
– Obecnie odkryto wierzchnią warstwę. Archeolodzy przebijają się przez różnego rodzaju wymieszane warstwy: trochę cegieł, trochę bruku. Nie doszli jeszcze do tej pierwotnej warstwy właściwej. Pewnie za kilka dni będziemy mieli więcej informacji. Prace są zaplanowana na cały miesiąc. Wykonują je pracownicy Uniwersytetu Warszawskiego, z którym mamy bardzo dobre relacje. Byli już u nas wiele razy. Ciągle szukają tej pierwotnej zabudowy Skarszew, czyli historycznej stolicy województwa pomorskiego – mówi burmistrz Skarszew Jacek Pauli.
Przyznaje, że obecne prace wykopaliskowe są kontynuacją wcześniej prowadzonych badań.
– Co ciekawe, ten plac, na którym prowadzone są badania, przez wiele, wiele lat nie był zabudowany. To nie tylko kwestia okresu powojennego, ale i wcześniej trudno doszukiwać się takiej zabudowy historycznej, nawet przed wojną. Dzięki temu ten plac jest zachowany w swojej pierwotnej wersji. Co tam było wcześniej, dowiemy się jednak po zakończeniu badań. Po wojnie na tym terenie funkcjonowało targowisko – mówi Jacek Pauli.
Badania mają potrwać do września 2022 roku i prowadzone są na terenie, który jest fragmentem parkingu.
Warto zauważyć, że Skarszewy są jedynym miastem na Pomorzu Gdańskim, które swoją lokację zawdzięcza joannitom. W miasteczku wciąż można podziwiać ich zamek, zbudowany w 1305 roku, który obecnie jest siedzibą ośrodka kultury. Lokację miastu nadano na prawie chełmińskim w lub około 1320 roku.
Napisz komentarz
Komentarze