Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Święto Wojska Polskiego w Gdyni. Uroczystości na skwerze Kościuszki

Na skwerze Kościuszki, przy pomniku Polski Morskiej, odbyły się gdyńskie obchody Święta Wojska Polskiego. Z pokładu historycznego niszczyciela ORP „Błyskawica” wybrzmiał okolicznościowy salut armatni.
(fot. Kamil Złoch | gdynia.pl)

W poniedziałek na wszystkich okrętach Marynarki Wojennej pojawiły się Wielkie Gale Banderowe. Wcześniej marynarskie delegacje upamiętniły swoich poprzedników w Kwaterze Pamięci zlokalizowanej na oksywskim Cmentarzu Marynarki Wojennej.

W gdyńskich uroczystościach przy pomniku Polski Morskiej wzięli natomiast udział nie tylko przedstawiciele Marynarki Wojennej, ale też m.in. samorządowcy, senatorowie, posłowie na sejm czy reprezentanci innych lokalnych organizacji oraz – oczywiście – mieszkańcy i turyści, którzy z zaciekawieniem podziwiali wojskowy ceremoniał. To okazja do zobaczenia m.in. defilady, salwy honorowej w wykonaniu marynarzy czy świątecznego salutu armatniego z dział na pokładzie legendarnego niszczyciela ORP „Błyskawica”, które wystrzeliły dokładnie 21 razy.

(fot. Kamil Złoch | gdynia.pl)
(fot. Kamil Złoch | gdynia.pl)
(fot. Kamil Złoch | gdynia.pl)

- Gdynia zrodziła się z morza, ale zanim powstała, był port wojenny, była Marynarka Wojenna, port handlowy, a dopiero potem miasto, dlatego zawsze nasze serca kierujemy w kierunku tej szczególnej i bliskiej wszystkim gdynianom formacji. Panie i Panowie oficerowie, podoficerowie, marynarze, w dniu Waszego święta chciałbym w imieniu społeczności miasta Gdyni złożyć wszystkim najserdeczniejsze słowa szacunku i wdzięczności. Mamy świadomość, że pełnicie bardzo odpowiedzialną służbę, a ostatnie miesiące pokazują, jak krucha potrafi być wolność i jak musimy być przygotowani do także zbrojnego wysiłku obrony Rzeczpospolitej. Mamy świadomość, jak wielka odpowiedzialność spoczywa na Państwa barkach – mówił prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek.

15 sierpnia 2022 r. obchodzimy Święto Wojska Polskiego, a także 102. rocznicę Bitwy Warszawskiej, zwanej Cudem nad Wisłą. Święto zostało ustanowione dla upamiętnienia walk w obronie ojczyzny w czasie wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r. 

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama