Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Zawsze Kultura

Reklama
sylwester
Co robić na Pomorzu w sylwestra?

Osoby liczące na tradycyjne koncerty sylwestrowe pod chmurką srogo się zawiodą. Trójmiejskie samorządy z dużym wyprzedzeniem poinformowały o rezygnacji z plenerowych zabaw łączących muzykę na żywo z pokazem fajerwerków. W ich ślady poszło większość pomorskich miast. Spragnieni hucznego przywitania Nowego Roku, mogą wybrać się np. do Pucka, który szykuje imprezę na Starym Rynku.

29.12.2022 18:07
Marzy mi się, by ta ekspozycja zaistniała [nl] w Gdańsku jako stała izba pamięci Stoczni

„Stocznia / Dokument utraty” – to tytuł wystawy zdjęć Michała Szlagi w Sali BHP Stoczni Gdańskiej. Jeszcze do końca stycznia możemy oglądać ją w Gdańsku - w całości po raz pierwszy tutaj.

29.12.2022 07:00
„Historia dokumentem pisana”, wystawa plenerowa, Gdańsk
Najstarsze w Polsce dokumenty do zobaczenia na plenerowej wystawie w Gdańsku

Jakie są najstarsze archiwalia w Polsce? Jaki najstarszy dokument przechowuje Archiwum Państwowe w Gdańsku? Odpowiedzi m.in. na te pytania można znaleźć na plenerowej wystawie „Historia dokumentem pisana”. Jest ona dostępna w Gdańsku do końca stycznia.

28.12.2022 16:26
Reklama
ślub
Małżeństwo jako instytucja nie przeżywa kryzysu. Kończy się natomiast racja bytu małżeństwa patriarchalnego

Wyobrażacie sobie, że decyzja o tym, za kogo wyjść za mąż, jest jednocześnie decyzją, jaki wybrać zawód, gdzie się zatrudnić i na ile wziąć kredyt? Tym właśnie było małżeństwo dla kobiety 150 lat temu – przekonuje Alicja Urbanik-Kopeć, autorka książki „Matrymonium. O małżeństwie nieromantycznym”.

28.12.2022 07:00
Ernst Stavro Blofeld
Słynny wróg Jamesa Bonda urodził się w... Gdyni

W Gdyni zawiązano Komitet Upamiętnienia Ernsta Stavro Blofelda, urodzonego w tym mieście największego wroga agenta 007, twórcy organizacji Spectre. Komitet zamierza postawić pomnik Blofeldowi oraz wnioskować o nadanie jego imienia jednej z gdyńskich ulic.

27.12.2022 05:00
Rodzina świętych uchodźców. Dziś miliony rodzin m ogą rozpoznać siebie w tej historii

Schronienia szukali w Egipcie ścigani zemstą Heroda. Wędrówka Świętej Rodziny z Betlejem do Egiptu i z powrotem, do Nazaretu była prawdziwą wyprawą. Mogła trwać nawet 3,5 roku.

26.12.2022 13:09
Reklama
Jarosław Zalesiński: - Biblia wciąż jest inspiracją. Nie tylko religijną, ale też kulturową, życiową nawet
Biblia nie porosła kurzem. Wciąż jest inspiracją

Nie żyjemy w czasach masowej lektury Biblii. Ale nadal są ludzie, którzy w tę wędrówkę w głąb Świętej Księgi chcą wyruszyć. Biblia nie porosła kurzem na dobre. Wciąż jest inspiracją. Nie tylko religijną, ale też kulturową, życiową nawet - mówi Jarosław Zalesiński, poeta, autor tomu „Wiersze wersetów”. Na co dzień dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.

25.12.2022 22:30
Trzeba skoku przez kontynent, by zobaczyć, jak ludzie są podobni

Lola Chen-Atlas na nasze spotkanie ubiera czerwony kaftan, żeby podkreślić czas adwentu i zbliżające się Boże Narodzenie. Dla Azjatki z Tajwanu to kolor radości, odstraszający wszelkie złe duchy. Wigilia Bożego Narodzenia bardzo jej przypomina wigilię chińskiego Nowego Roku.

25.12.2022 15:00
Wigilia dla potrzebujących, czyli kolędy i ciepły posiłek

Piergoi, barszcz, bigos, ale także wspólne kolędowanie i łamanie się opłatkiem. Za nami pierwsza po pandemicznej przerwie wigilia dla potrzebujących i samotnych, która odbyła się Wielkiej Zbrojowni przy Targu Węglowym.

24.12.2022 14:16
Reklama
Metropolia Jest Okey. Startuje 16. edycja festiwalu!

Koncerty, spotkania literackie, wystawa, pokaz filmowy, a nawet przedstawienie teatru lalkowego - to wszystko złoży sie na 16. edycje festiwalu Metropolia Jest Okey, która w tym roku wyjątkowo rusza jeszcze przed świętami.

22.12.2022 13:39
Willa Kirsch już przystrojona na święta

Tradycji stało się zadość! Świąteczny wystrój zagościł już na terenie Willi Kirsch na Jaśkowej Dolinie, która przyzwyczaiła już okolicznych mieszkańców, że przy różnych okazjach zaskakuje ozdobami. Tak jest na Wielkanoc, Halloween, ale także na Boże Narodzenie. Dlatego w tym roku nie brakuje tam światełek, choinki, gwiazd, czy figurki dziadka do orzechów.

22.12.2022 10:32
80. urodziny Włodzimierza Nawotki w Operze Bałtyckiej
Kierowałem Operą Bałtycką przez 28 sezonów. Na 80 lat mojego życia to całkiem sporo

Zarządzania teatrem nauczyła mnie Danuta Baduszkowa. Uważała, że dyrektorem w teatrze należy być, a nie go grać – mówi Włodzimierz Nawotka, w latach 1978-1991 oraz 1995-2008, dyrektor Opery Bałtyckiej.

21.12.2022 16:33
Reklama
Reklama