Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Zawsze Kultura

Reklama
Wystawa w Spichlerzu Richtera w Słupsku jeszcze do końca stycznia
Przyjechał tutaj, by uwiecznić ten świat. By zatrzymać czas

Ów fotograf, wędrując po okolicy ustawiał mieszkańców przed domami i fotografował ich z narzędziami pracy niczym z odchodzącymi w przeszłość rekwizytami. Jakby czuł, że ten świat niebawem przestanie istnieć - o wystawie „Czas zatrzymany. Ziemia Słowińców” mówi Violetta Tkacz – Laskowska, kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach, oddziału Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

15.01.2023 10:17
2023 01 14 SILENT promocja albumu,DA,mat MG
Album „Cisza” gdańscy fotoreporterzy poświęcili Pawłowi Adamowiczowi

Album fotograficzny „Cisza. Gdańscy fotoreporterzy Pawłowi Adamowiczowi” został w sobotę, 14 stycznia zaprezentowany w Ratuszu Głównego Miasta w Gdańsku. Dzień to szczególny, 4. rocznica tragicznej śmierci Pawła Adamowicza. W albumie znalazły się zdjęcia wykonane przez trójmiejskich fotoreporterów krótko po ataku zabójcy na prezydenta miasta w trakcie finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

14.01.2023 16:47
Gdańscy reporterzy w hołdzie Pawłowi Adamowiczowi

W sobotę, 14 stycznia, w 4. rocznicę tragicznej śmieri prezydenta Gdańska, w Ratuszu Głównego Miasta, zaprezentowany zostanie album "Cisza. Gdańscy fotoreporterzy Pawłowi Adamowiczowi", który jest zbiorem zdjęć trójmiejskich fotoreporterów wykonanych krótko po ataku na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

13.01.2023 18:11
Reklama
"Punkt zero". Mirosław Baka w roli Marcina
„Punkt zero”. Mirosław Baka w roli faceta w kryzysie

Może umieramy już wtedy, gdy odchodzą ci, których kochamy? A może wtedy dopiero zdajemy sobie sprawę, że nasz zegar nie będzie tykał w nieskończoność? - zastanawia się Radosław Paczocha, autor sztuki „Punkt zero”. Prapremiera w Teatrze Wybrzeże.

13.01.2023 15:24
Brama Śmierci, KL Stutthof
Książka o pierwszym powojennym procesie załogi obozu Stutthof ukazała się drukiem

Tragiczną częścią historii Pomorza i Polski jest działanie hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Stutthof w okolicach Sztutowa na Mierzei Wiślanej. Już po zakończeniu II wojny światowej część członków załogi obozu stanęła przed sądem, by odpowiedzieć za popełnione zbrodnie. Głośnym echem był tzw. pierwszy proces załogi Stutthofu, w którym kilkanaście osób skazano na karę śmierci, wykonaną podczas publicznej egzekucji na Pohulance w Gdańsku w dniu 4 lipca 1946 roku. Na rynku księgarskim ukazała się książka dr Marcina Owsińskiego, kierownika Działu Naukowego Muzeum Stutthof w Sztutowie pt.: „Lagrowi ludzie. Śledztwo i pierwszy proces stutthofski (1945-1946). Opowieść o przemianie”.

13.01.2023 13:32
Pamiątki z promu „Jan Heweliusz” trafiły do Narodowego Muzeum Morskiego

Zegarek, notes z zapiskami, brelok ze św. Krzysztofem oraz kombinezon ratunkowy - do Narodowego Muzeum Morskiego trafiły osobiste przedmioty członka załogi promu „Jan Heweliusz”. W sobotę, 14 stycznia mija 30. rocznica zatonięcia promu. W katastrofie zginęło 55 osób.

13.01.2023 12:58
Reklama
Mazowsze zaśpiewa w bazylice w Pelplinie najpiekniejsze kolędy

Nie lada gratka czeka na mieszkańców Pelplina i okolic. Po dziesięciu latach - 21 stycznia - w bazylice katedralnej ponownie zagości Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Zespół wykona te znane i mniej znane kolędy i pastorałki. Wstęp na koncert jest bezpłatny.

12.01.2023 14:00
Danie z ziemniaka, moda z regionu i beka z okolicy. Gospodynie zapraszają na turniej

Ciekawie zapowiada się tegoroczny powiatowy turniej kół gospodyń wiejskich w Jabłowie. Wśród planowanych zadań dla uczestników rywalizacji jest, m.in. scenka kabaretowa – „Fakty, wydarzenia, informacje z okolicy, na wesoło”. Inną kategorią będzie produkt – „Dobre, bo z ziemniaków”. Koła przygotują do oceny produkt lokalny lub tradycyjny.

12.01.2023 07:00
Pokój i wojna w architekturze Ukrainy. Nowa wystawa w Słupsku

Od poniedziałku, 9 stycznia można oglądać w Słupsku wystawę „Pokój i Wojna - architektura Ukrainy”. Przez dwa tygodnie dostępna jest ona w budynku SCOPiES przy ul. Niedziałkowskiego.

10.01.2023 11:42
Reklama
Na Westerplatte powstanie całoroczna przestrzeń wystawiennicza

Muzeum II Wojny Światowej podpisało umowę na wykonanie projektu aranżującego pierwszą całoroczną przestrzeń wystawienniczą na Westerplatte. Wystawa powstanie w obecnie modernizowanym budynku elektrowni historycznej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte, a jednocześnie największym z obecnie zachowanych.

10.01.2023 10:40
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku wzbogaciło się o pracownię konserwacji papieru

W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uroczyście otwarto pracownię konserwacji papieru. Nowo powstałą przestrzeń wyposażono w meble laboratoryjne, sprzęt i urządzenia dostosowane do przeprowadzania poszczególnych etapów zabiegów konserwatorskich. Inwestycja na kwotę 500 tys. zł została sfinansowana w całości ze środków Ministerstwa i Kultury Dziedzictwa Narodowego.

09.01.2023 18:08
Zmarł nestor polskiego łowiectwa Andrzej Lipka

7 stycznia zmarł nestor polskiego łowiectwa Andrzej Lipka z Majewa, w gminie Morzeszczyn. Miał 92 lata. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w kościele w Królów Lesie we wtorek (10 stycznia) o godz. 12.30. Poprzedzi je różaniec św. o godz. 12.

09.01.2023 13:42
Reklama
Reklama