Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Cieszymy się, że rola gospodarza zjazdu przypadła Kartuzom [nl] w roku jubileuszu 100-lecia miasta

Zależy nam na tym, by zjazd, który jest wielkim świętem Kaszubów i kaszubskiej kultury, stał się okazją do szerokiej prezentacji naszego dorobku – mówi Mieczysław Grzegorz Gołuński, burmistrz gminy Kartuzy.
Mieczysław Grzegorz Gołuński

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Kartuzy w sobotę, 8 lipca, po ponad 20 latach, po raz drugi są gospodarzem Światowego Zjazdu Kaszubów. Tym razem w roku obchodów 100-lecia miasta. Czym to wydarzenie będzie się różnić od dotychczasowych zjazdów?

Każdy zjazd ma swój unikatowy charakter, bo co roku spotykamy się w innym zakątku regionu. Pierwszy zjazd odbył się w naszym mieście w 2002 roku. Ogromnie cieszymy się z tego, że rola gospodarza tegorocznego zjazdu  przypadła nam w roku jubileuszu 100-lecia miasta. Jest to okazja do nadania jeszcze większego splendoru tym obchodom. Podczas zjazdu będziemy mieli możliwość pokazania dorobku naszej lokalnej społeczności w dziedzinie zachowania i upowszechniania kaszubskiej kultury, a także podziękowania działaczom kartuskiego oddziału ZKP za ich aktywność.

Jakie atrakcje przygotowaliście dla uczestników zjazdu?

Zależy nam na tym, by zjazd, który jest wielkim świętem Kaszubów i kaszubskiej kultury, stał się okazją do szerokiej prezentacji naszego dorobku.

Podczas wydarzenia w Parku im. Solidarności szczególne miejsce znajdą twórcy ludowi. Do udziału w trwającym podczas zjazdu Jarmarku Kaszubskim zaprosiliśmy kilkudziesięciu wystawców z rękodziełem. Jak zawsze, wezmą w nim udział również koła gospodyń wiejskich, które z pewnością oczarują wszystkich regionalnymi smakami.

Na scenie zaprezentują się kartuskie zespoły regionalne: Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Kaszuby” oraz Kaszubski Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Słunoszka”. Atmosferę kaszubskiej zabawy rozkręcą zapewne Kaszubska Influencerka Karolina Stankowska oraz Rodzinna Kapela Szutenberg ze Staniszewa. Swój szlagierowy repertuar zaprezentuje Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Łapalic. Zjazdowej publiczności zaprezentują się również Weronika Korthals, Kabaret Kuńda oraz zespół Fucus. Gwiazdą wieczoru będzie duet Martin Lange, który współtworzy pochodzący z Kartuz Michał Lange.

PRZECZYTAJ TEŻ: Oby Zjazd Kaszubów wzmocnił poczucie wspólnoty

Zaplanowaliśmy również szereg wydarzeń towarzyszących tegorocznemu zjazdowi. Atrakcją będzie również próba pobicia rekordu w jednoczesnej grze na diabelskich skrzypcach.

No właśnie. A czy jesteście przygotowani na ustanowienie nowego rekordu w jednoczesnej grze na diabelskich skrzypcach? W Brusach zagrało 39 osób. Ilu grajków będzie w Kartuzach?

Oczywiście, liczymy na to, że rekord uda się pobić, i na to się przygotowujemy. Prowadziliśmy intensywną kampanię promocyjną tego wydarzenia. Otrzymujemy deklaracje od osób, które chcą przybyć na bicie rekordu, jednakże trudno w tej chwili szacować, ile osób się pojawi. Serdecznie zapraszamy każdego, kto posiada diabelskie skrzypce. Uczestnicy próby bicia rekordu gry na diabelskich skrzypcach zagrają utwór „Dërno Polka” wraz z kapelą Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Kaszuby” z Kartuz.

PRZECZYTAJ TEŻ: Światowy Zjazd Kaszubów w Kartuzach. Spotkanie Kaszubów z całego świata!

Wszelkie badania potwierdzają, że w Kartuzach i powiecie kartuskim najwięcej osób deklaruje swoją kaszubskość. Zatem, co Pan jako burmistrz, ale też działacz kaszubski, robi, by podkreślać kaszubskie korzenie i tożsamość?

Jestem dumny z tego, że pochodzę z Kaszub i staram się to podkreślać przy wielu okazjach. Wiedzą o tym choćby członkowie Związku Miast Polskich, do którego należą Kartuzy, gdyż bardzo często mówię o Kaszubach i zapraszam do naszego pięknego regionu podczas związkowych spotkań. Promujemy też Kaszuby w miastach i gminach partnerskich.

Swoje przywiązanie do regionu staram się też pokazywać, wplatając kaszubskie elementy do swojego stroju i nosząc, np., koszule z haftem kaszubskim. W realizowanych przez nas projektach staramy się wykorzystywać kaszubską ornamentykę.

PRZECZYTAJ TEŻ: Umacnianie tożsamości i jedności, czyli historia zjazdów Kaszubów na Pomorzu

W działania promocyjne włącza się również kartuski oddział ZKP, uczestnicząc w wielu uroczystościach na terenie całego kraju ze sztandarem i w strojach kaszubskich. Wspólnie organizujemy wiele konkursów i spotkań upowszechniających bogactwo naszej kaszubskiej kultury.

To będzie iście kaszubski weekend w Kartuzach. Oprócz zjazdu Kaszubów, zaplanowaliście jednocześnie dwudniowy Jarmark Kaszubski (8-9 lipca), który jest imprezą cykliczną. Tymi wydarzeniami chcecie na dłużej zatrzymać gości w swoim mieście?

Zdecydowaliśmy się  połączyć jarmark ze zjazdem, gdyż doskonale wpisuje się on w jego ideę. Będzie nam ogromnie miło, jeśli uczestnicy zjazdu będą chcieli świętować z nami dzień dłużej, choć mamy nadzieję, że nasze miasto i gmina tak spodobają się gościom, że wrócą tu nie raz. W mieście i w całej gminie Kartuzy mamy wiele miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić i zobaczyć.

Stolica Kaszub powstała za sprawą zakonu kartuzów, którzy założyli tutaj klasztor i nazwali go Rajem Maryi. Dziś turyści z całego świata zachwycają się świątynią z unikalnym na skalę światową dachem w kształcie wieka trumny oraz z poklasztornym kompleksem zabudowań.

PRZECZYTAJ TEŻ: Cztery damy, czyli Baśka, i gonienie świnki do chlewa, czyli Buczka

Miłośników spacerów oraz aktywnego wypoczynku na rowerach, rolkach czy hulajnogach zapraszamy na promenady wokół naszych oczyszczonych jezior: Karczemnego i Klasztornego Małego.

Podczas wizyty w Kartuzach koniecznie trzeba też odwiedzić Muzeum Kaszubskie. Na zrewitalizowanym rynku można natomiast posiedzieć przy fontannie lub w licznych lokalach gastronomicznych wokół.

Zapraszamy też do Sianowa, gdzie znajduje się Sanktuarium Matki Boskiej Królowej Kaszub. Warto odwiedzić nasze miasto i gminę!


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama