Hiacynty, czosnki ozdobne, lawenda, rdest, miskanty i ogniki – co łączy te rośliny? Wszystkie one (a także inne, jak chociażby gęste róże, śmiałki darniowe czy kocimiętka) zasadzone w miejskich przestrzeniach działają odstraszająco na dziki. Udowodniono to przez ostatnich kilka lat, gdy Wydział Ogrodnika Miasta regularnie sadził te gatunki na gdyńskich rabatach.
Zniechęcanie przez wąchanie
– Potwierdziliśmy skuteczność takiego rozwiązania. Obserwacje pracowników wydziału wskazały, że określone nasadzenia, takie jak rośliny o silnym zapachu, zawierające substancje trujące czy gatunki utrudniające przemieszczanie się, w praktyce działają zniechęcająco na dziki – mówi Tadeusz Schenk, Ogrodnik Miasta Gdyni.
Wzmiankowane rośliny zostały już posadzone w innych miejscach w Gdyni, m.in. przy ul. Świętojańskiej, w okolicach skweru Kościuszki, przy ul. Podolskiej, Morskiej, Olimpijskiej, czy alei Zwycięstwa. W tych przypadkach, sadzenie roślin sprawiło, że zniechęcone zwierzęta zaprzestały rycia w zieleni miejskiej. Dla miejskich ogrodników jest to kolejny dowód na to, że odpowiedni dobór pozwala na uniknięcie tzw. buchtowania (czyli rycia przez dziki w glebie w poszukiwaniu pożywienia).
Ogrodnik zapowiada, że i w tym roku nasadzenia również będą prowadzone w taki sposób. Wybierane będą wspomniane wcześniej oraz podobne gatunki, które mają takie same właściwości, a kolejne lokalizacje będą dobierane na podstawie napływających zgłoszeń o obecności dzików w mieście. Te na bieżąco otrzymuje od mieszkańców Straż Miejska.
Widzisz dziki – dzwoń!
W ostatnich miesiącach dziki najczęściej pojawiają się w dzielnicach północnych: przy ulicach Stolarskiej, Witekówny czy Sucharskiego, ale także w Śródmieściu czy okolicach Karwin i Wielkiego Kacka, choć jest ich tam mniej.
Przypominamy, że wszystkie incydenty związane z dzikami na terenie Gdyni należy niezwłocznie zgłaszać do Straży Miejskiej. Wówczas możliwa jest skuteczna interwencja i monitorownie obecności zwierząt.
Kontakt pod interwencyjnymi numerami telefonów:
- 986
- 58 660 22 03
- 58 660 22 04
- 601 997 112 (telefon interwencyjny dla osób niesłyszących, do wysyłania SMS)
Napisz komentarz
Komentarze