Morska farma wiatrowa Baltica 9 powstać ma w odległości ok. 50 km od brzegu, na powierzchni ok. 121 km kw. To jeden z obszarów przyznanych spółce PGE w roku 2023. Znajduje się w pobliżu innych realizowanych przez PGE projektów offshore wind. Jest też dogodnie położony względem portu w Ustce z bazą serwisową.
Morska farma wiatrowa Baltica 9 coraz bliżej. Wkrótce badania geofizyczne
Moc zainstalowanych na farmie turbin ma sięgnąć 975 MW. Realizacja projektu wymaga wielu prac przygotowawczych, m.in. przeprowadzenia badań geofizycznych obejmujących wykonanie sejsmiki refleksyjnej wysokiej rozdzielczości z jednoczesnym pomiarem batymetrycznym. Analizy te pozwolą na wstępną ocenę potencjału badanego obszaru.

Wykorzystana w badaniach metoda sejsmiczna umożliwi dokładne rozpoznanie poddennej budowy geologicznej do głębokości 100 metrów, także identyfikację czynników ryzyka związanych z geologią, jak:
- obszary koncentracji płytkiego gazu,
- paleokanały
- czy pakiety glin zwałowych.
Badania wykona Geofizyka Toruń, wybrana w przetargu nieograniczonym. Spółka ta prowadziła już badania na potrzeby innego projektu, Baltica 1.
Pomiary na morzu rozpoczną się w pierwszej połowie maja i potrwają do połowy czerwca tego roku. Zakończenie prac, łącznie z dostarczeniem wyników, powinno nastąpić w listopadzie.
Napisz komentarz
Komentarze