Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

12. rocznica katastrofy smoleńskiej. Dwie delegacje na Srebrzysku

Módlmy się, by wspomnienie ofiar katastrofy smoleńskiej nie było wspomnieniem rozdzierającym, ale jednoczącym – mówił odprawiający nabożeństwo w intencji wszystkich ofiar tragedii sprzed 12 lat ks. Krzysztof Niedałtowski z parafii pw. św. Jana w Gdańsku. Wcześniej delegacje z Urzędu Miejskiego w Gdańsku oraz Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego złożyły wiązanki na grobach Anny Walentynowicz, marszałka Macieja Płażyńskiego, Arkadiusza „Arama” Rybickiego, Leszka Solskiego oraz admirała Andrzeja Karwety.
12. rocznica katasrofy smoleńskiej, obchody w Gdańsku
(fot. Karol Uliczny | Zawsze Pomorze)

12. rocznica katastrofy smoleńskiej zbiegła się w czasie z Niedzielą Palmową oraz rozpoczęciem Wielkiego Tygodnia, ale również z wciąż trwającą agresją rosyjskiej armii w Ukrainie. Wszystkie te okoliczności zostały mocno zaakcentowane podczas nabożeństwa w kościele pw. św. Jana w Gdańsku.

– Prosimy Cię, dobry Boże, o pokój na świecie, który przezwycięża zamysł ludzkich serc, często skierowany na dominacje, przemoc, o pokój, który jest wezwaniem do sprawiedliwości. Prośmy Boga za udręczony naród Ukraiński, aby mogli wkrótce cieszyć się błogosławieństwem pokoju i zacząć na nowo budować swoją rzeczywistość sprawiedliwości – apelował ks. Krzysztof Niedałtowski. – Modlimy się dziś także o radość życia wiecznego dla wszystkich, którzy zginęli 12 lat temu.

12. rocznica katastrofy smoleńskiej. Delegacje wspólnie, choć... osobno

Mija dwanaście lat od 10 kwietnia 2010 roku, gdy o godz. 8:41, w Smoleńsku rozbił się polski samolot wojskowy Tu-154 z 96 osobami na pokładzie. Zginęli wówczas wszyscy, łącznie z parą prezydencką Marią i Lechem Kaczyńskimi. Wśród ofiar byli również Pomorzanie, m.in. poseł Arkadiusz „Aram” Rybicki oraz przedstawiciel rodzin katyńskich Leszek Solski, których rodziny zaprosiły na niedzielne (10.04) nabożeństwo.

PRZECZYTAJ TEŻ: Czyj kwiatek ma większą wartość? Jarosława Kaczyńskiego, czy mój?

– Modlimy się dzisiaj o zabliźnienie ran, o pokój serca dla żyjących. Ta intencja od wielu już lat przynoszona jest na ołtarz świętojański, przed oblicze Boga przez wdowy – mówił ks. Niedałtowski. – Aram Rybicki i Leszek Solski odeszli wśród innych. Z ich rodzinami pamiętajmy o wszystkich ofiarach katastrofy.

Módlmy się, by to wspomnienie nie było wspomnieniem rozdzierającym, ale jednoczącym.

ks. Krzysztof Niedałtowski / z parafii pw. św. Jana w Gdańsku

Przed mszą św., która odbyła się o godz. 12:00, delegacje Urzędu Miejskiego w Gdańsku oraz Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego odwiedziły cmentarz Srebrzysko, na którym znajdują się groby Anny Walentynowicz, Arkadiusza „Arama” Rybickiego, Leszka Solskiego, oraz bazylikę Mariacką, w której pochowany jest Maciej Płażyński. W wydarzeniu zainicjowanym przez stronę samorządową udział wzięli prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, przewodnicząca Rady Miasta Agnieszka Owczarczak oraz posłowie Małgorzata Chmiel, Piotr Adamowicz oraz Jerzy Borowczak.

PRZECZYTAJ TEŻ: To musiał być zamach. Tylko skąd o tym wie Jarosław Kaczyński?

Z kolei w uroczystości PUW, oprócz delegacji kilku rodzajów sił zbrojnych oraz policji, udział wziął wicewojewoda Aleksander Jankowski. Uczestnicy zapalili znicze oraz złożyli wiązanki kwiatów.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama