Kapituła konkursu nagrodziła zwycięzców za ich długotrwałą i systematyczną pracę na rzecz młodych, a także powołanie i prowadzenie Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej, w tym utworzenie trzech firm społecznych z branży hotelarskiej i gastronomicznej. Łącznie wybrano, ogłoszono i uhonorowano 10 laureatów.
Pomorzanin Roku 2024. Uhonorowano 10 laureatów w konkursie „Zawsze Pomorze”

Pomorzanin Roku to nasza najważniejsza nagroda. Przyznajemy ją osobie szczególnie zasłużonej dla województwa pomorskiego, która: swoją pasją, charyzmą, zaangażowaniem, działalnością, wynalazkiem czy niesieniem pomocy innym, rozsławiła Pomorze w kraju i zagranicą. Honorujemy Osobowości, dla których prawda jest wartością fundamentalną.
Mariusz Szmidka / redaktor naczelny tygodnika i portalu „Zawsze Pomorze”
W tym roku uroczysta gala konkursowa odbyła się we wtorek, 15 kwietnia w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku z udziałem 21 wybitnych osobowości nominowanych do prestiżowego tytułu Pomorzanin Roku 2024, członków Kapituły i zaproszonych gości. Nie zabrakło wśród nich: Zbigniewa Canowieckiego, prezydenta Pracodawców Pomorza, mec. Romana Nowosielskiego, Anny i Macieja Czapiewskich, zarządców firmy Radbur, Jakuba Pastuszki, zarządcy Activii, Piotra Chistowskiego, właściciela Biura Rachunkowego Chistowski, Zenona Ziaji, właściciela firmy Ziaja i Justyny Kalety, właścicielki Centrum Ogrodniczego Justyna.
Po zaprezentowaniu sylwetek wszystkich nominowanych złotą dziesiątkę laureatów, wybranych przez 19-osobową Kapitułę Konkursu, złożoną z wybitnych przedstawicieli świata: kultury, nauki, biznesu, samorządu, medycyny i mediów – ogłosił Mariusz Szmidka. Zaś zwycięzcę – a właściwie zwycięzców – tej edycji konkursu oficjalnie przedstawił Marcin Skwierawski, wicemarszałek województwa pomorskiego.
Ta nagroda pokazuje jak różnorodne i wielobarwne jest Pomorze. Doceniono wiele działań, które są oddolne, pomagają ludziom. Nie trzeba niczego wynosić na sztandary, to właśnie lokalny patriotyzm.
Marcin Skwierawski / wicemarszałek województwa pomorskiego
Natomiast zapytany o to, czy w dziesiątce widziałby kogoś, kto z nominowanych nagrody nie otrzymał, powiedział, że tegoroczną edycję zdominowali ludzie kultury. On by bardziej stawiał na biznes, ale to tylko sygnał dla pomorskich firm, aby jeszcze prężniej działać, by w przyszłości znaleźć się w gronie laureatów.
Marianna Sitek-Wróblewska i Piotr Wróblewski Pomorzanami Roku 2024!
Pomorzanie Roku 2024, czyli Marianna Sitek-Wróblewska i Piotr Wróblewski, zostali docenieni przez kapitułę za długotrwałą oraz systematyczną pracę na rzecz młodych w stawianiu pierwszych kroków zawodowych, a także powołanie i prowadzenie Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej. W ramach jej działalności utworzone zostały trzy firmy społeczne w branży hotelarskiej oraz gastronomicznej. Są to:
- kawiarnia Kuźnia,
- So Stay Hotel
- oraz kawiarnia Parkopada
Zaskoczenie! Absolutne zaskoczenie! Myślę, że wybór tak licznej kapituły to zwrócenie uwagi na naszą pasję i miłość do pracy, którą codziennie wykonujemy, ale przede wszystkim jest to docenienie tematu społecznego. Dziękuję, Pomorze zawsze pomoże. Dzięki też waszemu wsparciu i przekazowi medialnemu wiemy, że dziecko na Pomorzu jest ważne.
Marianna Sitek-Wróblewska / Pomorzanka Roku 2024
Pomorzanin Roku 2024. Złota dziesiątka laureatów
Oprócz zwycięzców, w złotej dziesiątce laureatów konkursu „Pomorzanin Roku 2024” znaleźli się:
- Eulalia Domanowska, dyrektorka Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie za pomysł zorganizowania dwóch udanych, oryginalnych i głośnych ekspozycji w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. Pierwsza z nich to: „Chcemy całego życia. Feminizmy w sztuce polskiej” i druga, zatytułowana „mogę wam opowiedzieć o sobie o was” – to rzadko spotykany dialog charyzmatycznych artystów żyjącego i nieżyjącego: Daniela Rycharskiego (rocznik 1986) i Władysława Hasiora (1928-1999).
- Aleksandra Kamińska i wolontariusze z „Zupy na Monciaku” za najbardziej aktywną pomocową inicjatywę „Zupa na Monciaku”. I za to, że cały czas udaje im się łączyć pomoc tu na miejscu z tą dla Ukrainy – mimo wszystkich zmian w podejściu Polaków do pomocy.
- Leszek Kopeć, wieloletni dyrektor Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za to, że festiwal jest i będzie największą filmową imprezą w Polsce, oraz za to, że mimo różnych, politycznych zakusów, jest i był świętem polskiego kina. W tym roku festiwal obchodzi 50-lecie, z czego niemal połowa edycji festiwalowych była przeprowadzona za jego rządów.
- Dr hab. Aneta Lewkowicz, naukowczyni Uniwersytetu Gdańskiego za opracowanie nowej metody ujawniania śladów daktyloskopijnych, m.in. z paragonów czy dokumentów rządowych. Wynalazek uzyskał już ochronę Urzędu Patentowego.
- Dominik Nowak, dyrektor Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku za konsekwentne, z uporem, pasją i klasą, budowanie marki słupskiej sceny, oraz reżyserię opowiadającego o przedwojennym Słupsku spektaklu „Mały Paryż”.
- Małgorzata Oliwia Sobczak, autorka bestsellerowych kryminałów za promowanie Pomorza w swoich bestsellerowych kryminałach. Jej książka pt. „Czerwień” z serii „Kolory zła” została sfilmowana i stała się hitem światowym na platformie Netflix. Z kolei „Żółć” została bestsellerem Empiku 2024 w kategorii audio.
- Magdalena Renk-Grabowska, była szefowa Klubu Żak w Gdańsku za stworzenie bardzo prężnie działającej instytucją kultury, a jej perłą w koronie jest Jazz Jantar uznany za najlepszy festiwal jazzowy w Polsce w 2023 i 2024 roku. To muzyczna wizytówka Klubu Żak.
- Brunon Wołosz, aktywista, prezes Fundacji Fidelis Siluas, walczący z wycinką w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym za inicjatywę powołania rezerwatu Lasy Oliwskie w TPK oraz będącego w procesie tworzenia Kaszubskiego Parku Narodowego.
- Prof. dr hab. Anna Żaczek, naukowczyni, prorektorka Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego za opracowanie wraz z zespołem dostępnego na każdą kieszeń testu diagnostycznego za 150 zł, który może mieć zastosowanie we wczesnym wykrywaniu wielu nowotworów.
– Jest mi szalenie miło, bardzo dziękuję za to wyróżnienie, ale także za zaufanie – mówiła Małgorzata Oliwia Sobczak. – Jestem dumna, że jestem Pomorzanką i czystym sercem mogę sytuować moje książki w Trójmieście.
– Przemówienia to nie jest moja mocna strona, ale powiem, że to jest dla mnie giga zaszczyt, zwłaszcza będąc w jednym gronie z osobami, które działają społecznie – powiedziała Magdalena Renk-Grabowska, która zwróciła także uwagę na istotę mediów. – Na przestrzeni lat dziennikarze bardzo nas wspierali. Gdyby nie oni, pewnie nie byłoby nowej siedziby Żaka. Czytajcie gazety, bo tak szybko odchodzą.
Zwycięzcy otrzymali specjalną statuetkę, rzeźbę wykonaną przez Wojciecha Sęczawę, profesora Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, a pozostali laureaci złotej dziesiątki zostali uhonorowani specjalnymi dyplomami, bukietami kwiatów oraz zestawami kosmetyków firmy Ziaja.
– Wszyscy jesteście ambasadorami Pomorza, ale też naszej redakcji „Zawsze Pomorze”. Wszystkim pięknie gratuluję, składam hołd, szacunek i wielkie uznanie za to, co robicie – mówił Mariusz Szmidka.
Redaktor naczelny „Zawsze Pomorze” podziękował przy okazji wszystkim, którzy wspierają ten niezależny projekt.
– Jedno na pewno się nie zmieniło – nasza niezależność, jakość, energia, działanie na własnych zasadach i wypełnianie dziennikarskiej misji. Bez propagandy. Jednak nie jest to proste. Wojna informacyjna trwa na dobre, a obrona rzetelnych informacji jest bardzo kosztowna. Aby wygrać, potrzebujemy waszej pomocy. Prawda potrzebuje waszego wsparcia. Bo dezinformacja i fake newsy mają wielu sponsorów. Bądźcie z nami nadal – apelował redaktor naczelny „Zawsze Pomorze”.
Muzycznie galę Pomorzanin Roku 2024 redakcji „Zawsze Pomorze” uświetnili: Wiktoria Gorczyca – wokalistka o charakterystycznej, ciemnej barwie głosu i magnetycznej prezencji scenicznej oraz Mikołaj Macioszczyk, uczestnik 10. i finalista 11. edycji „The Voice of Poland”.
Partnerami gali Pomorzanin Roku 2024 byli: Samorząd Województwa Pomorskiego, Ergo Hestia, Firma Ziaja i Centrum Ogrodnicze Justyna.
Partner główny konkursu
.png)
Napisz komentarz
Komentarze