Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Wyrzuciłeś do rzeki plastikową butelkę? Naukowcy obliczą, kiedy i gdzie trafi do morza

Gdzie trafi plastikowa butelka, wyrzucona na brzegu rzeki i porwana przez wodny nurt? Kiedy może dotrzeć do morza i w którym miejscu? Matematyczny model, pozwalający na obliczenie jej trasy, powstanie na Politechnice Gdańskiej. Dzięki niemu łatwiej i szybciej będzie można monitorować i ograniczać zanieczyszczenia wód morskich.
Politechnika Gdańska

Autor: Krzysztof Krzempek | Politechnika Gdańska

Model matematyczny, nad którym pracują naukowcy z Politechniki Gdańskiej i Polskiej Akademii Nauk, ma wskazywać potencjalne miejsca gromadzenia się plastiku w morskiej lub oceanicznej strefie brzegowej. Projekt ma nie tylko ułatwić określenie drogi, którą plastikowe butelki i inne odpady z plastiku przemieszczają się w niewielkich rzekach i strumieniach z brzegami porośniętymi roślinnością, ale i wypracować takie rozwiązania, które ograniczyłyby rozprzestrzenianie się tam plastikowych śmieci, a potem ich odpływ do mórz i oceanów.

– Całościowe podejście do problemu rozprzestrzeniania się i akumulacji plastiku w rzekach zostanie zrealizowane przez połączenie modelowania, eksperymentów wykonanych w rzeczywistej skali oraz działań monitoringowych - tłumaczy dr inż. Łukasz Przyborowski z Instytutu Geofizyki PAN, który jest liderem projektu. - Zagwarantuje to, że wyniki naszych badań będą miały realne przełożenie na obserwowany proces transportu plastiku, a tym samym na poprawę zdrowia rzek.

PRZECZYTAJ TEŻ: Naukowcy z PG pokazali bezzałogową łódź. Ma chronić polski Bałtyk

Na PG badania prowadzone są m.in. w Laboratorium Hydrauliki w Centrum Ekoinnowacji. Właśnie tam – jak mówi dr hab. inż. Tomasz Kolerski, prof. PG z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska PG, kierownik projektu na PG - opracowany zostanie model matematyczny, który umożliwi symulacje numeryczne transportu plastiku w różnych warunkach przepływu wody.

Na zdjęciu od lewej: dr hab. inż. Tomasz Kolerski, prof. PG, dr hab. inż. Dariusz Gąsiorowski, prof. PG i mgr inż. Zuzanna Cuban (fot. Krzysztof Krzempek | Politechnika Gdańska)

Laboratorium Hydrauliki to jedyny ośrodek w regionie, dysponujący wyposażeniem, potrzebnym do takich badań. - W laboratorium woda dostarczana jest do trzech kanałów w obiegu zamkniętym – tłumaczy jego szef, dr hab. inż. Piotr Zima, prof. PG. - Znajduje się tu zbiornik o pojemności 150 m sześc., 6 pomp zatapialnych, kolektor, który poprzez odpowiednie ustawienia przepustnic, umożliwia dystrybuuję wody na dowolne stanowiska i jej powrót do zbiornika, specjalny układ do uzdatniania (ozonowania) wody. W laboratorium można symulować różne przepływy, prądy, falowanie. Łącznie można tu zorganizować blisko 20 wymiennych stanowisk umożliwiających badania w warunkach przepływowych czy falowania (generator fal).

PG otrzymała na badanie ponad 256 tys. zł dofinansowania z Narodowego Centrum Nauki (cały projekt dofinansowano kwotą prawie 590 tys. zł).

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama