Choć w Unii Europejskiej od 2018 roku trwają prace nad zlikwidowaniem czasu zimowego i letniego na rzecz podzielenia krajów członkowskich na dwie strefy czasowe, tej jesieni czeka nas ponowne przestawianie zegarków. To zwyczaj praktykowany w 79 krajach świata. W Europie nie korzystają z niego jedynie Islandia i Białoruś.
Kiedy przestawiamy zegarki?
- Tegoroczna zmiana czasu na zimowy nastąpi w nocy z soboty, 26 października na niedzielę, 27 października.
- Zegarki powinniśmy przestawić o 3 w nocy o godzinę do tyłu, tak żeby wskazywały zamiast niej godzinę 2. Dzięki temu spędzimy w łóżku dodatkowe 60 minut.
Korzystający z telefonów, laptopów czy smartwatchy nie muszą się martwić manualnym przestawianiem zegara, o ile zaznaczą wcześniej w ustawieniach, że chcieliby, aby synchronizował się z Internetem na podstawie podanej lokalizacji. Czas na innych urządzeniach warto przestawić jeszcze przed pójściem spać, żeby oszczędzić sobie wysiłku w niedzielny poranek.
Jak zmian czasu wpływa na samopoczucie?
Czas zimowy (zwany również standardowym) będzie obowiązywać do ostatniego weekendu marca. Chociaż faktyczna długość dnia nie zmieni się przez przestawienie zegarków, możemy mieć wrażenie, że w tym okresie szybciej zachodzi słońce. Dla wielu jest to przyczyną gorszego samopoczucia. Przez około tygodnia po zmianie czasu możemy też czuć, że nasz rytm dnia jest zaburzony. Warto przygotować się do tego wcześniej i stopniowo przesuwać wykonywane przez nas czynności tak, żeby zmiana była dla naszego organizmu bardziej naturalna.
Napisz komentarz
Komentarze