Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Apetyt na Pomorskie

Pasztet maślany z bałtyckiej flądry z restauracji PG4 w Gdańsku
Bursztynowe laury dla najlepszych pomorskich smaków

Aż 60 produktów z Pomorza rywalizowało w tegorocznej edycji Konkursu Kulinarnego o Bursztynowy Laur Marszałka Województwa „Pomorskie Smaki"

21.07.2023 10:48
Jajecznica, wafle i węgorze, czyli  prosta kuchnia w dawnych Klukach
Jajecznica, wafle i węgorze, czyli prosta kuchnia w dawnych Klukach

Zwiedzający nasze muzeum są degustacją tamtej kuchni zachwyceni – mówi Violetta Tkacz-Laskowska, kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach

21.07.2023 10:20
parzybroda
Na Kociewiu nic się nie marnuje. Wszystko, co się tutaj „rodzi”, musi być zagospodarowane

Jaka jest tradycyjna kuchnia kociewska? Tutejsze gospodynie mówią krótko: smaczna, zdrowa, tania i łatwa do przygotowania. Wbrew przeświadczeniu, wcale nie gotowało się tłusto.

13.07.2023 21:20
Reklama
przysmak żuławskich kolejarzy
Kulinarny tygiel Powiśla i Żuław z wielkim bogactwem smaków

Nie sposób pisać o tradycjach kulinarnych Powiśla i Żuław bez odniesienia do historycznych „wędrówek ludów”. One powodowały niezmierne przemieszanie zwyczajów, przepisów i receptur, które są widoczne bardzo wyraźnie do dziś.

13.07.2023 20:57
śledź
Jak chronić tradycyjny charakter kuchni kaszubskiej?

Kuchnia kaszubska, jaka jest, wie każdy, kto chodzi do sklepu i restauracji. Nie ma wątpliwości, że spotka śledzia po kaszubsku pływającego w oleistej cieczy koloru ceglastego, kaszubskie pierogi z kaszanką i wiele innych dań.

07.07.2023 17:19
Apetyt na Pomorskie. Jaka była i jest kuchnia Gdańska? Szanujmy ją!
Apetyt na Pomorskie. Jaka była i jest kuchnia Gdańska? Szanujmy ją!

Można mówić wiele o tyglu różnych kultur, ale też zarzucić kotwicę u nabrzeża Wyspy Spichrzów, która w istocie, od chwili rozpoczęcia jej zabudowy obiektami magazynowymi w XIII w., z każdym rokiem stawała się coraz doskonalszym rajem.

07.07.2023 16:44
Reklama
kuchnia Pomorza
Apetyt na Pomorskie. Autentyczność. Opowieść. Klimat, czyli rozumne podejście do tradycji kulinarnych

Zmienia się postrzeganie regionalności kuchni. Większy nacisk kładzie się dziś na surowiec, lokalność, klasyczne metody przetwórstwa niż na przepisy, dokumentację i wszelkiej maści źródła pisane – mówi Artur Michna, krytyk kulinarny.

29.06.2023 12:13
Pomorze to morze smaków
Pomorze to morze smaków

Województwo pomorskie to morze smaków. Szczycimy się szeroką listą produktów tradycyjnych, co w dużej mierze zawdzięczamy członkiniom Kół Gospodyń Wiejskich, które nie tylko tworzą własne przepisy na dania, ale wykonują niezwykłą pracę, wydobywając z domowych szuflad, zapisków, notatek mam, babć, ciotek przepisy na związane z regionem produkty i dania.

23.06.2023 15:44
Kuchnia pomorska, podobnie jak cała kultura, to obszar styku  i przenikania wielu kultur i tradycji
Kuchnia pomorska, podobnie jak cała kultura, to obszar styku i przenikania wielu kultur i tradycji

Wzrost zainteresowań dziedzictwem kulturowym regionu i regionalnymi potrawami inspiruje do poszukiwań kulinarnych korzeni, zachęca, również do publikacji różnorodnych wydawnictw pozwalających spopularyzować, a niejednokrotnie zachować, choćby część kulinarnych tradycji – mówi Ewa Gilewska, kustosz Muzeum Etnografii, oddziału Muzeum Narodowego w Gdańsku

23.06.2023 14:46
Reklama
Sentymentalna majówka z uczciwą kaszanką. Jakie to proste, a zarazem tak przyjemne…
Sentymentalna majówka z uczciwą kaszanką. Jakie to proste, a zarazem tak przyjemne…

Gazetki dyskontowe, internet, kolorowa prasa kobieca i poradnikowa pełne są przepisów na dania odpowiednie na majówkę. Chińskie, wietnamskie, francuskie, włoskie, ukraińskie. Czerwone, żółte, wielobarwne. Jednogarnkowe, wieloskładnikowe. Mięsne, rybne, jarskie. A, gdzie są dania z regionu?

29.04.2023 08:23
Rafał Nowakowski
Nie znasz sekretów kuchni kaszubskiej, nie nadużywaj słowa „kaszubski” do każdego dania

W fabryce w Bytowie pracuje kilka tysięcy Ukraińców, zadajmy więc sobie pytanie, czy głównym daniem kuchni 2022 roku w Bytowie na Kaszubach nie są przypadkiem ukraińska zupa ucha i pielmieni? – zastanawia się Rafał Nowakowski, autor „Leksykonu Kuchni Kaszubskiej”.

06.11.2022 08:30
Reklama
Reklama