Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Zawsze Historia

Szarża pod Krojantami 2023
Zbliża się kolejna Szarża pod Krojantami. W tym roku przypada 1 września

Raz na siedem lat inscenizacja Szarży pod Krojantami odbywa się dokładnie w rocznicę historycznej potyczki ułanów z 18. Pułku Ułanów Pomorskich z niemieckim najeźdźcą, a więc 1 września. Tak będzie właśnie w tym roku. Znany jest już plan zarówno części patriotyczno-religijnej, jak i tej plenerowej na polu słynnej szarży, która cieszy się wielką popularnością. Co roku uczestniczy w niej ok. 20 tysięcy osób.

08.07.2024 12:40
„krwawa sobota”, Kwidzyn
„Krwawa sobota” w Kwidzynie. 27 strażników odpowie za pobicie ponad setki internowanych

Aktem bezprawia, represjami i brutalnym odwetem nazywają wprost prokuratorzy Instytutu Pamięci Narodowej działania strażników z „krwawej soboty’, 14 sierpnia 1982 roku w Ośrodku Odosobnienia w Kwidzynie. Za pobicie oraz znęcanie się fizyczne i psychiczne na ponad stu internowanych 27 ówczesnym funkcjonariuszom Służby Więziennej grozić może do 8 lat więzienia.

07.07.2024 15:02
Muzeum II Wojny Światowej, Gdańsk
Rodzina Ulmów i o. Maksymilian Kolbe wracają na wystawę stałą do MIIWŚ

Zdecydowaliśmy, że do ekspozycji stałej zostaną włączeni o. Maksymilian Kolbe i rodzina Ulmów. Widzimy, że istnieje taka autentyczna społeczna potrzeba. Wkrótce historie o. Maksymiliana Kolbe i rodziny Ulmów znajdą się wśród innych bohaterów widocznych w Muzeum – czytamy w komunikacie wydanym w sobotę, 29 czerwca przez Muzeum II Wojny Światowej. To reakcja na protesty przeciwko przywróceniu przez obecną dyrekcję pierwotnego kształtu wystawie w gdańskim muzeum.

29.06.2024 20:25    1    1
Reklama
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Zmiany w wystawie stałej MIIWŚ. Prawica protestuje

Z wystawy stałej Muzeum II Wojny Światowej zniknęły elementy wprowadzone tam za czasów dyrekcji Karola Nawrockiego, m.in. tablice dotyczące rodziny Ulmów, rotmistrza Witolda Pileckiego i o. Maksymiliana Kolbe. Obecna dyrekcja tłumaczy, że wypaczały one sens stworzonej przez autorów wystawy opowieści. Prawica grzmi, że to hańba, zamach na polskich bohaterów i zapowiada wszelkie możliwe protesty.

26.06.2024 13:22    1    1
kapitan marynarki Jerzy Błeszyński, odsłonięcie pomnika, Gdynia 2024
Gdynia: Pomnik dowódcy „Smoka Kaszubskiego” odsłonięty na Witominie

Pociąg pancerny „Smok Kaszubski” i jego akcje bojowe we wrześniu 1939 roku to jedna z chlubnych kart w dziejach Wojska Polskiego. Tym pociągiem dowodził kpt. mar. Jerzy Błeszyński. Ciężko ranny w jednej z potyczek, zmarł 9 września 1939 roku. Jego mogiła na Cmentarzu Witomińskim w Gdyni pozostawała w stanie surowym. W poniedziałek, 24 czerwca odsłonięty został pomnik nagrobny dowódcy „Smoka Kaszubskiego”, który odrestaurowano staraniem Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni przy współpracy Instytutu Pamięci Narodowej.

24.06.2024 16:32
Cukrownia Pruszcz Gdański, badania archeologiczne
W Cukrowni odkryto ślady mieszkańców sprzed dwóch tysięcy lat!

Na terenie Cukrowni w Pruszczu Gdańskim znaleziono przedmioty z czasów wpływów rzymskich. Potwierdziło to hipotezę o istnieniu ludzi na tym terenie już 2 tysiące lat temu. Teren obecnie badają archeolodzy z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.

20.06.2024 16:41
Reklama
Święto Kawalerii, Starogard Gdański 2023
Święto Kawalerii w Starogardzie Gdańskim. Będzie widowisko!

Niezwykle atrakcyjnie zapowiada się tegoroczne Święto Kawalerii w Starogardzie Gdańskim, które odbędzie się w niedzielę, 16 czerwca. Piękne konie, inscenizacje historyczne, pokazy musztry paradnej, władania bronią białą, sprzętu wojskowego i wojskowa grochówka – to tylko niektóre atrakcje programu. Szwadron Kawalerii im. 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich organizuje Święto Kawalerii już po raz 18.

15.06.2024 14:50
kolędowanie na Krętej
„Piękna nasza Kręta cała”. Niezwykły jubileusz wyjątkowej ulicy w Gdańsku

W tym roku swoje stulecie obchodzi ul. Kręta w Gdańsku-Wrzeszczu. Można by zadać pytanie, co w tym niezwykłego, skoro w okolicy nie brak ulic równie starych albo i starszych, a w skali ponad tysiącletnich dziejów Gdańska sto lat to ledwie wiek przedszkolny.

15.06.2024 07:00    1    3
Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady, Gdańsk 2024
Ku pamięci tych, którzy zginęli z rąk okupanta. Hołd na cmentarzu na Zaspie

14 czerwca to Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Gdańsk pamięta o poległych. O godzinie 12:00 na Zaspie przy pomniku „W hołdzie ofiarom – Polonii Gdańskiej” odbyły się oficjalne uroczystości.

14.06.2024 20:49
Reklama
Aż 4,7 tysiąca niebezpiecznych przedmiotów na Westerplatte!
Aż 4,7 tysiąca niebezpiecznych przedmiotów na Westerplatte!

W ostatnim etapie niemal 50, a ogółem ponad 4,7 tysiąca niebezpiecznych przedmiotów takich jak bomby, granaty czy elementy amunicji znaleziono na półwyspie Westerplatte. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zakończyło tam ostatni etap oczyszczania terenu. W trakcie prowadzonych tam prac zabezpieczono w sumie także prawie 3,8 tys. historycznych artefaktów.

13.06.2024 16:07
Gdańsk, Międzynarodowy Zjazd Hanzy
Gdańsk był najsilniejszy wtedy, gdy czerpał korzyści z wymiany towarów

Bywał miastem wolnym i niewolnym. Perłą w koronie i głuchą prowincją. Był niszczony, od- i rozbudowywany. Jego tożsamość, z której dziś jesteśmy dumni, ufundowana jest na dziedzictwie materialnym, ale też znaczeniu, jakie mu nadajemy.

12.06.2024 09:27
Dolina Śmierci, Chojnice
Pochówek ofiar z Doliny Śmierci z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy?

Na 2 września zaplanowano pochówek szczątków ofiar masowych morderstw z czasów II wojny światowej w chojnickiej Dolinie Śmierci. Uroczystość będzie miała państwowy charakter, zorganizuje ją Instytut Pamięci Narodowej, a jednym z gości ma być prezydent Andrzej Duda.

11.06.2024 10:24
Reklama
Reklama