Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Zawsze Historia

Muzeum Zamkowe w Malborku
Utracone zabytkowe artefakty powróciły do muzeum w Malborku

Trzy zabytkowe artefakty należące przed laty do zbiorów zamku krzyżackiego w Malborku, utracone niestety po II wojnie światowej, powróciły do Malborka. To m.in. unikalne średniowieczne skrzydło ołtarzowe pochodzące z Ingeln w Saksonii. Odzyskanie zabytków powiodło się dzięki realizacji programu "Badanie polskich strat wojennych" pod egidą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

17.05.2024 05:00
Dotknąć historii w Opaleniu. Zainaugurował działalność Panteon Husarii
Dotknąć historii w Opaleniu. Zainaugurował działalność Panteon Husarii

W Opaleniu zainaugurował działalność Panteon Husarii. To inicjatywa i realizacja pomysłu Jarosława Struczyńskiego, kasztelana zamku gniewskiego. Panteon jest swego rodzaju odwzorowanym siedliskiem sprzed kilku wieków, gdzie można dotknąć historii.

17.05.2024 05:00
Prace archeologów na półwyspie Westerplatte
Westerplatte: Szukają szczątków legionisty i altany przerobionej na kaplicę

Przez pół roku trwać będzie, rozpoczęty właśnie, 11 już etap prac archeologów na gdański półwyspie Westerplatte. Tym razem na 2 tysiącach metrów kwadratowych spodziewają się natrafić min. na to, co zostało z altany przerobionej na kaplicę polową i stanowiska armaty polowej oraz liczą, że natrafią na szczątki jednego z legionistów.

16.05.2024 14:03
Reklama
Pelplin: Unikatowe rękopisy i inkunabuł po konserwacji wróciły do biblioteki
Pelplin: Unikatowe rękopisy i inkunabuł po konserwacji wróciły do biblioteki

Skarby Biblioteki Diecezjalnej im. Biskupa Jana Bernarda Szlagi w Pelplinie uratowane. XII-wieczny homiliarz, graduał datowany na okres 1334-1389 oraz inkunabuł Iacoba Maydenbacha z 1491 po konserwacji wróciły do Pelplina.

12.05.2024 11:26
Muzeum II Wojny Światowej
Film „Dyptyk” wrócił do MIIWŚ. Zdjęto go za czasów PiS

Po siedmiu latach na ekspozycję wystawy głównej w Muzeum II Wojny Światowej wrócił film pokazujący najważniejsze wydarzenia w Polsce oraz na świecie po zakończeniu II wojny światowej. Film został usunięty za rządów Prawa i Sprawiedliwości.

10.05.2024 16:25
rocznica oswobodzenia obozu Stutthof, Sztutowo 2024
Sztutowo: Rocznica oswobodzenia obozu Stutthof

Rocznica oswobodzenia przez oddziały Armii Czerwonej niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof w Sztutowie na Mierzei Wiślanej przypada 9 maja. Tradycyjnie tego dnia w Muzeum Stutthof odbywają się uroczystości upamiętniające tamto wydarzenie.

09.05.2024 15:39    1
Reklama
murale z dziełami zaginionymi w czasie II wojny światowej, Gdynia 2024
Trójmiasto: Dzieła będące ofiarami II wojny światowej trafiły wprost na mury

„Mały żołnierz”, „Ogier arabski” czy „Dzik” spoglądają na przechodniów ze ścian i podpór wiaduktów w Gdańsku i Gdyni. Ogółem kilkanaście reprodukcji cennych, historycznych obrazów, utraconych w wyniku II wojny światowej z gdańskich zbiorów publicznych, w formie murali przypomina o ponad pół milionie dzieł sztuki, które zaginęły z polskich kolekcji wskutek konfliktu, i o staraniach, by je odzyskać.

09.05.2024 12:21
79. rocznica zakończenia II wojny światowej pod pomnikiem „Tym, co za polskość Gdańska”
79. rocznica zakończenia II wojny światowej. Obchody w Gdańsku

Dzisiaj, kiedy mamy 805. dzień pełnoskalowej napaści rosyjskiej na Ukrainę, wiemy, jak wielkie bezpieczeństwo daje nam właśnie to, że jesteśmy we wspólnocie państw NATO i Unii Europejskiej – zadeklarowała w środę, 8 maja prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. W ramach upamiętnienia 79. rocznicy zakończenia II wojny światowej, pod pomnikiem „Tym, co za polskość Gdańska” przypomniała, że dla Polaków zakończenie działań bojowych nie oznaczało faktycznego wyzwolenia, a pseudowolność.

08.05.2024 18:53
inscenizacja bitwy o Górę Gradową, Gdańsk 2024
Vivat Gdańsk! Inscenizacja bitwy o Górę Gradową

Głośny huk rozległ się w sobotę, 4 maja na bastionie Niskie Czoło Kurkowe. Z pewnością słyszalny był w całym centrum Gdańska. Od razu wyjaśniamy, że nie były to ćwiczenia służb mundurowych lub pościg za złoczyńcami. W ten sposób grupa rekonstruktorów zaprezentowała możliwości bojowe repliki dawnej armaty o imieniu Elżbieta. Odbyła się także inscenizacja bitwy o Górę Gradową z 1734 roku.

04.05.2024 14:55
Reklama
przysięga gdańszczan, Gdańsk, 2024
Rocznica Konstytucji 3 Maja. Świętowanie pod Sobieskim, przysięga pod Dworem Artusa

Pod pomnikiem króla Jana Sobieskiego na Targu Drzewnym w Gdańsku zorganizowano uroczyste obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W tym samym miejscu w 1980 r. odbyła się słynna manifestacja poprzedzająca sierpniowe strajki. Kilka godzin później pod Dworem Artusa odbyła się, jak co roku, przysięga mieszczan na wierność królowi i Rzeczypospolitej.

03.05.2024 17:54
Grodzisko w Sopocie, majówka 2024
Majówka w Sopocie. Grodzisko ściągnęło pasjonatów średniowiecza

Oferta przeniesienia się w czasy średniowiecznego Gdańska ściągnęła do sopockiego Grodziska głównie rodziny z dziećmi. Na najmłodszych czekały gry i zabawy, starsi mogli obejrzeć pokazy walk rycerskich i modę z lat bitwy pod Grunwaldem.

03.05.2024 13:54
Jedna oferta na prace przy zabytkowym wiatraku w Tczewie
Jedna oferta na prace przy zabytkowym wiatraku w Tczewie

Tylko jedna oferta wpłynęła na przetarg dotyczący zabytkowego wiatraka, a konkretnie na wykonanie kompleksowej dokumentacji projektowej oraz przeprowadzenie pierwszego etapu remontu. Oferta opiewa na 1, 350 mln złotych.

02.05.2024 15:10    1
Reklama
Reklama