Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Zawsze Historia

Szampan i woda mineralna we wraku na dnie Bałtyku
Skarb na dnie Bałtyku! Nurkowie z Gdyni znaleźli we wraku... szampana i wodę mineralną

W wodach Bałtyku na południe od Szwecji nurkowie ze stowarzyszenia Baltictech z Gdyni dokonali niecodziennego odkrycia. W XIX-wiecznym wraku żaglowca spoczywało ponad 100 butelek szampana i kosze z wodą mineralną. Niewykluczone, że była to dostawa na stół cara Aleksandra II.

25.07.2024 11:55    1
Przyjaciel Baumgarta był esbekiem. Wiedział, gdzie najlepiej założyć u niego podsłuch
Przyjaciel Baumgarta był esbekiem. Wiedział, gdzie najlepiej założyć u niego podsłuch

To historia uniwersalna, a nie tylko lokalna. Pokazuje bohatera września, bohatera uciekającego z oflagu, walczącego w Powstaniu i okazuje się, że ten bohater jest inwigilowany przez UB, potem przez SB – mówi Leszek Sarnowski, autor książki „Franciszek Baumgart. Osaczony bohater”.

25.07.2024 05:00    1
„ORP Dragon w drodze do Normandii”
„Wojna i morze. Od średniowiecza po współczesność”. Poznaj arkana wojskowości

Do konferencji naukowej „Wojna i morze. Od średniowiecza po współczesność” jeszcze miesiąc, jednak już teraz warto zarezerwować sobie na nią czas. Motywem przewodnim 6. edycji wydarzenia będzie 80. rocznica inwazji na Normandię. Uniwersytet Morski w Gdyni planuje przedstawić udział floty handlowej i absolwentów uczelni w tej operacji, ale także w konwojach atlantyckich, pacyficznych itp.

23.07.2024 11:38    1
Reklama
Tadeusz Wenda, Gdynia
Gdynia świętuje 161. rocznicę urodzin Tadeusza Wendy

Wybitny inżynier Tadeusz Wenda obchodziłby 23 lipca 2024 roku swoje 161. urodziny. Gdyński port nie powstał by bez niego. Lokalizacja, projekt, budowa i rozwój tego miejsca to jego dzieło. Z tej okazji w mieście odbywają się uroczyste obchody.

23.07.2024 08:00
Gniewska Ochotnicza Straż Pożarna świętuje 175-lecie działalności
Gniewska Ochotnicza Straż Pożarna świętuje 175-lecie działalności

Najstarsza w województwie pomorskim Ochotnicza Straż Pożarna w Gniewie ma już 175 lat. Kociewska jednostka znajduje się w czołówce pod względem wyjazdów do akcji.

22.07.2024 22:08
demontaż mechanizmu zegara, Pogódki 2024
Kościelny zegar w Pogódkach znowu będzie odmierzał czas. Zaczęła się renowacja

Po raz pierwszy po blisko 80 latach zdemontowany zostanie mechanizm XIX-wiecznego zegara kościelnego w Pogódkach. Lada dzień zostaną zdjęte tarcze zegarowe, co stanie się możliwe dzięki specjalistom zajmującym się wspinaczką. Kolejnym etapem będzie mozolna i precyzyjna praca, dzięki której zegar z Pogódek zostanie przywrócony do dawnej świetności.

21.07.2024 12:56
Reklama
Moje serce zostało we Lwowie. Marian Hemar w Radiu Wolna Europa
Moje serce zostało we Lwowie. Marian Hemar w Radiu Wolna Europa

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na wyjątkowy spektakl muzyczny, który przeniesie słuchaczy do powojennych lat. Widowisko dotyczyć będzie Mariana Hemara – polskiego poety, satyryka, dramaturga i autora piosenek – który związany był z londyńskim Radiem Wolna Europa. Sztuka zostanie wystawiona 18 lipca (czwartek), o godz.19:00 w domu Harcerza w Gdańsku (Ul. Za Murami 2-10). Rezerwacje bezpłatnych wejściówek pod adresem: [email protected].

16.07.2024 16:51
Rafał Wnuk, Muzeum II Wojny Światowej
Gdy historia jest atrakcyjna dla polityków, nadchodzi czas próby dla historyka

- Społeczność, naród, państwo, które spróbuje zamknąć swoje trupy w szafach, musi liczyć się z tym, że szczęk kości sprawi, iż ktoś te szafy otworzy- mówi prof. Rafał Wnuk, historyk, politolog i muzealnik, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej.

14.07.2024 11:00    1    3
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Jak opowiadać historię, czyli o co chodzi w kłótni o wystawę w MIIWŚ?

W ciągu kilku miesięcy, jeszcze w tym roku, na wystawę stałą w Muzeum II Wojny Światowej wrócą o. Maksymilian Kolbe i rodzina Ulmów – zapowiada dyrekcja tej placówki. To deklaracja po awanturze, związanej z decyzją o przywróceniu pierwotnego kształtu ekspozycji. O co w rzeczywistości chodzi w konflikcie, towarzyszącym pracy jednego z najważniejszych polskich muzeów?

14.07.2024 05:00    1
Reklama
badania archeologiczne, Skarszewy 2024
Archeolodzy wrócili do Skarszew. Badają średniowieczną zabudowę

Dr Karolina Blusiewicz, archeolog z Uniwersytetu Warszawskiego, wróciła do Skarszew. Wraz z grupą studentów Wydziału Archeologii kontynuuje badania archeologiczne na parkingu przy ul. Kościelnej.

12.07.2024 06:47
Pomnik Pamięci Ofiar Eksterminacji Ludności Polskiej na Wołyniu, Gdańsk
Gdańsk: Obchody 81. rocznicy ludobójstwa na Wołyniu

Złożeniem kwiatów pod Pomnikiem Pamięci Ofiar Eksterminacji Ludności Polskiej na Wołyniu i mszą święta w intencji ofiar zostanie w Gdańsku w czwartek, 11 lipca uczczona 81. rocznica „Krwawej niedzieli”, apogeum Zbrodni Wołyńskiej.

11.07.2024 10:53
Muzeum Westerplatte i wojny 1939, budowa
Apartamenty na Westerplatte w Gdańsku? Jest reakcja dyrekcji MIIWŚ

Obecna dyrekcja Muzeum II Wojny Światowej zablokowała budowę pięciu apartamentów na wynajem zaprojektowanych na Westerplatte. Nie po raz pierwszy próba utworzenia hotelu w pobliżu pola bitwy 1939 roku budzi ogromne emocje. – W tym miejscu miały być pomieszczenia dla edukacji. Kosztem dzieci próbowano stworzyć te pokoje – mówi Janusz Marszalec, zastępca dyrektora Muzeum II Wojny Światowej.

09.07.2024 13:15    1
Reklama
Reklama