Głównym zamierzeniem publikacji jest możliwie pełne rozpoznanie historii budowy kościoła Matki Bożej Królowej Korony Polskiej i okoliczności jego powstania, jak również opis struktury architektonicznej bryły, jej wnętrza oraz wyposażenia w oparciu o źródła archiwalne, badania terenowe oraz zdjęcia autorskie. W książce opisane jest tło historyczne, jak i ogólne zagadnienia związane z historią przybycia cystersów do Oliwy oraz przejęcia kościoła Pojednania. Przedstawiona jest ogólna charakterystyka kościoła, jego zdjęcia dawne i obecne, rzuty i plany budowy oraz przebudowy. W rozdziale ostatnim znajduje się analiza porównawcza do innych tego typu obiektów lub podobnych pod względem architektonicznym. Temat, jak dotąd, nie został wyczerpany: o kościele powstało stosunkowo niewiele publikacji, jedynie krótkie wzmianki bądź ogólne opisy.
Hanna Ścisłowska jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni Orłowie. W 2006 roku ukończyła naukę w Tresham College w Kettering (Wielka Brytania), uzyskując międzynarodowy certyfikat (Skills for Life – Unit Certificate) English for Speakers of Other Languages na University of Cambridge (Wielka Brytania). W 2018 roku ukończyła studia I stopnia w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego i podjęła studia II stopnia na tym samym kierunku, które ukończyła w 2021 roku wykonując pracę dyplomową pod kierunkiem prof. dr hab. Mirosława Piotra Kruka.
Jest autorką kilkunastu artykułów o sztuce dla takich czasopism jak m.in. Czasopismo Sztuka, Akademia w Mieście, Sensus Historiae. Oprócz omawianej książki wydała jeszcze dwie inne publikacje i prowadzi od kilku lat online blog o sztuce: Jedna sztuka.
18.10.2024 (piątek) godz. 17:00, Dom Zarazy w Oliwie, ul. Stary Rynek Oliwski 15, Gdańsk.
Napisz komentarz
Komentarze