Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Zawsze Historia

Mamy wiatr do żeglowania, czyli hanzeatycka spuścizna Gdańska
Mamy wiatr do żeglowania, czyli hanzeatycka spuścizna Gdańska

Na dawną przeszłość Gdańska przez lata patrzyliśmy przez pryzmat II wojny światowej, poszukując wyłącznie polskich śladów, nie próbując dociekać, czym w rzeczywistości była Hanza. To w średniowieczu zaczęła tworzyć się świetność Gdańska – mówi prof. Beata Możejko z Uniwersytetu Gdańskiego, specjalistka w zakresie średniowiecznego Gdańska, Jagiellonów i Hanzy

09.06.2024 05:00    1    2
Chojnice, Lasek Miejski Cojnice, Stowarzyszenie Detektorystyczno - Eksploracyjne „Unia"
Niezwykłe odkrycie z czasów wojny w Lasku Miejskim w Chojnicach

Grupa pasjonatów historii z gminy Śliwice dokonała niezwykłego odkrycia na terenie chojnickiego Lasku Miejskiego. Członkowie Stowarzyszenia Detektorystyczno - Eksploracyjne „Unia" odkryli... śmietnik z tysiącami różnych przedmiotów, które pochodzą prawdopodobnie z czasów II wojny światowej.

07.06.2024 13:53    1
Danuta Wałęsa
Danuta Wałęsa otrzymała status działaczki opozycji antykomunistycznej!

Ta decyzja powinna była być podjęta 6 lat temu, ale tak się nie stało – z politycznych powodów. Obecnie, po dwóch odmowach uznania roli Pani Danuty Wałęsy, które miały miejsce w latach 2018 i 2019, podjąłem decyzję, jaka powinna była być podjęta od samego początku: potwierdzenia Pani Danucie Wałęsie statusu działaczki opozycji demokratycznej – poinformował Lech Parell, prezes Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

07.06.2024 12:04    1
Reklama
Poznaj historię Starego Rynku w Słupsku podczas spaceru badawczego
Poznaj historię Starego Rynku w Słupsku podczas spaceru badawczego

Jak już informowaliśmy, podczas badań archeologicznych na Starym Rynku w Słupsku odnaleziono ponad 50 tysięcy sztuk niemieckiej amunicji i inne stare przedmioty codziennego użytku. Wszyscy zainteresowani tym odkryciem, ale też ciekawą historią Starego Rynku, w piątek, 7 czerwca będą mieli okazję wybrać się na wspólny spacer badawczy wokół remontowanego rynku.

07.06.2024 10:59
ECS, Fundacja Muru Berlińskiego
ECS podpisał umowę o współpracy z Fundacją Muru Berlińskiego

W 35. rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów w PRL i obalenia Muru Berlińskiego podpisano umowę o współpracy pomiędzy Fundacją Muru Berlińskiego i Europejskim Centrum Solidarności. Dokument sygnowali Axel Klausmeyer, dyrektor Fundacji Muru Berlińskiego i Basil Kerski, dyrektor ECS. To znaczące wydarzenie miało miejsce w Gdańsku podczas jubileuszowej, 10. edycji Międzynarodowego Forum Europa Z Widokiem Na Przyszłość.

07.06.2024 05:48
Stefan Chwin
To stół, na którym powstał znak-symbol „Solidarność”

Siedząc przy nim, przypominam sobie osoby, które przychodziły pożegnać się z nami przed wyjazdem na Zachód, sądząc, że może już nigdy się nie zobaczymy. W tamtych czasach inny, Okrągły Stół, i szansa na zmiany, jakie przyniósł, nie pojawiały się nawet w snach – mówi pisarz Stefan Chwin.

04.06.2024 07:00    1    2
Reklama
Lech Wałęsa, Tadeusz Mazowiecki, działacze NSZZ Solidarność w drodze na zakończenie obrad Okrągłego Stołu
Rok 1989 stał się początkiem społeczeństwa obywatelskiego

Po 1989 roku nie było chęci poszukania jednego symbolicznego momentu, wokół którego zbudowano by wspólnotową narrację. Brakuje nam w naszym zbiorowym imaginarium momentu, w którym świętowalibyśmy demokratyczność Polski – mówi prof. Cezary Obracht-Prondzyński, socjolog, antropolog i historyk.

01.06.2024 07:00    2
Muzeum Stutthof w Sztutowie
Cenne krążki szamotowe odnaleziono na terenie dawnego obozu Stutthof

Muzeum Stutthof w Sztutowie opublikowało informację o odkryciu bardzo cennych znalezisk w trakcie prac porządkowo-konserwatorskich na dawnym terenie obozowym. To 11 krążków szamotowych, które umieszczano w piecach krematoryjnych i wydawano razem z prochami. Krążki z wykonanym na nich numerem miały świadczyć o autentyczności prochów. Dotychczas muzeum posiadało w swoich zbiorach tylko jeden taki krążek.

27.05.2024 13:45
Grunwaldzka Dzielnica Mieszkaniowa, Gdańsk, Muzeum Gdańska
Bary, kawiarnie, restauracje. Tak po wojnie odradzał się Wrzeszcz

To będzie wyjątkowa podróż w czasie do lat 50. i 60. XX wieku, kiedy to kształtował się powojenny Gdańsk. Ponad 70 000 mieszkańców, liczne kawiarnie, bary, sklepy oraz restauracja na szczycie wieżowca. Z opowieścią o historii Wrzeszcza będzie można zapoznać się od 25 maja do końca września w Zespole Przedbramia.

24.05.2024 09:52    6
Reklama
Szczątki w Dolinie Śmierci w Chojnicach
Historyczne odkrycie w Dolinie Śmierci. Ujawniono szczątki chorych psychicznie pacjentów szpitala ze śladami od kul w czaszkach

W chojnickim Lasku Miejskim w pobliżu tzw. Doliny Śmierci odkryto dwie masowe mogiły ze szczątkami zamordowanych cywilów oraz pensjonariuszy ze Szpitala dla Umysłowo Chorych. Zostali oni zabici przez niemieckich funkcjonariuszy m.in. strzałami z broni w głowę i zakopani oraz zapomniani w rowach. Aż do teraz. - To historyczne odkrycie, które przejdzie do światowej historii – nie ma wątpliwości inicjator tych badań archeolog Dawid Kobiałka. A prezes IPN dr Karol Nawrocki podkreśla, że za każdą taką odkrytą zbrodnią powinno iść również zadośćuczynienie od strony niemieckiej.

23.05.2024 12:05    1
80. rocznicę deportacji Tatarów krymskich. Protest w Gdańsku
Protest pod rosyjskim konsulatem w 80. rocznicę deportacji Tatarów krymskich

Wojna nadal trwa, a Gdańsku nadal jest konsulat generalny państwa terrorystycznego, dlatego nie możemy się uspokoić – mówiła wiceprzewodnicząca oddziału gdańskiego Związku Ukraińców w Polsce Marta Koval podczas pikiety pod z okazji 80. rocznicy deportacji Tatarów krymskich.

17.05.2024 16:58
Dzwony Gdańsk
Trzy osiemnastowieczne dzwony po blisko 80 latach powróciły do Gdańska

Historyczne dzwony zostały umieszczone w Zespole Przedbramia, gdzie będą prezentowane do października. Uroczyste powitanie odbędzie się w czerwcu podczas 44. Międzynarodowego Zjazdu Miast Nowej Hanzy.

17.05.2024 13:40
Reklama
Reklama