W Skarszewach archeolodzy pracują od 3 lat
W Zamku Joannitów w Skarszewach odbyła się specjalna sesja poświęcona badaniom archeologicznym w w tej miejscowości. W ich trakcie dr Karolina Blusiewicz z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego zaprezentowała wyniki badań wykopaliskowych, jakie w ostatnich trzech latach prowadzone były na placu przy skrzyżowaniu ulicy Kościelnej i Szkolnej.
- Mimo, iż teren ten ulegał licznym przekształceniom, pod jego nawierzchnią zachowały się pozostałości dawnej historii Skarszew – wyjaśnia dr Karolina Blusiewicz. - Tuż pod asfaltem odsłonięto fundamenty i piwnice kamienicy, która rozebrana została prawdopodobnie w końcu lat 40. XX wieku. W zasypisku piwnicy znaleziono przedmioty dawniej należące do jej mieszkańców: fragmenty porcelanowej zastawy stołowej produkowanej do lat 20. XX wieku we Frauruth w Saksonii, opakowania po musztardzie z Dusseldorfu i wodzie mineralnej sprowadzanej z Gdańska, porcelanowe figurki i pamiątki z podróży, przybory higieniczne i szkolne, a także zabytki związane z wojną, jak elementy wyposażenia żołnierzy niemieckich.
Skarszewy: znaleziska z XVIII wieku
Z kolei w środkowej części placu odsłonięto obiekty związane ze starszą zabudową, w tym piwnicę budynku, rozebraną i zasypaną prawdopodobnie w początku XVIII wieku. Wydobyto z niej liczne fragmenty naczyń ceramicznych datowanych na XVII wiek oraz kafle miskowe, wskazujące na sposób ogrzewania budynku.
- Jednym z najciekawszych i niezwykłych znalezisk była wrzucona do zasypiska cała drewniana ławka – przyznała archeolog z Uniwersytetu Warszawskiego. - Dawne meble, choć znane z ikonografii, są znajdowane bardzo rzadko – gdy nie nadawały się do użycia, mogły być przerobione lub spalone.
Okazuje się, że domy wzniesione na tym terenie miały własne źródła wody. W trakcie badań przyszli architekci pod okiem dr Karoliny Blusiewicz odkryli i przebadali dwie studnie, wykonane do głębokości blisko 7 m poniżej powierzchni terenu, sięgając warstw wodonośnych.
PRZECZYTAJ TEŻ Archeolodzy poszukują pierwotnej, historycznej zabudowy starówki Skarszew
- Studnie miały drewniane cembrowiny, a daty dendrochronologiczne z nich pozyskane wskazują, że jedna z nich zbudowana została w końcu lat 80. XVI wieku. Zasypane zostały, podobnie jak piwnica, około 1. połowy XVIII wieku, a z ich wnętrza pozyskano liczne fragmenty naczyń, kafli oraz pokonsumpcyjne szczątki zwierzęce, w tym całe szkielety konia, świni i kotów.
dr Karolina Blusiewicz
Ślady najstarszych zachowanych domostw pochodzą z drugiej połowy XIV wieku – tak datowana jest dendrochronologicznie podwalina drewnianego budynku, który stał w pobliżu ulicy Kościelnej. Z jego wnętrza, oprócz licznych fragmentów charakterystycznych, średniowiecznych naczyń siwionych, pozyskano przedmioty i narzędzia: noże i sierp. Z nawarstwień średniowiecznych pochodzą także kłódki, kluczyki oraz takie niezwykłe zabytki, jak ostroga oraz sprzączki i okucia pasa wykonane ze stopów miedzi.
PRZECZYTAJ TEŻ W kościele w Pączewie pochowano... wampira? Archeolodzy badają tajemnicze znalezisko
- Przeprowadzone badania dowodzą intensywnego zagospodarowania terenu już od około połowy XIV wieku – podkreśliła dr Karolina Blusiewicz. - Prace prowadzone w ramach ćwiczeń wykopaliskowych studentów Wydziału Archeologii UW będą kontynuowane w kolejnych latach, a zabytki po konserwacji i opracowaniu trafią z powrotem do Skarszew.
Zanim jednak głos zabrali archeolodzy, zebranych gości powitał Jacek Pauli, burmistrz Skarszew. Omówił sensacyjne odkrycie planu Skarszew z grudnia 1703 roku. Jak podkreślił: dokonał tego pasjonat dziejów Skarszew Marcin Woźny, który wyszukał plan w zbiorach Biblioteki Królewskiej w Sztokholmie. Plan ten jest o ponad 100 lat starszy od mapy mierniczego Schroedera z 1810 roku.
Dr Michał Starski z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego opowiadał o dorobku i perspektywach archeologii małych miast Pomorza Gdańskiego. Jak zaznaczył „wśród nich są oczywiście także Skarszewy”. Dr Starski zaprezentował m.in. wyniki prac archeologicznych, prowadzonych kilka lat temu na skarszewskim rynku.
W czasie sesji o zabytkach ceramicznych pozyskanych w trakcie badań przy ul. Kościelnej na tle wyrobów Europy opowiadał także mgr Aleksander Kukowski z Wydziału Archeologii UW.
Napisz komentarz
Komentarze