Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Zawsze Historia

Schronienie ofiar. Kryjówka zbrodni. Wystawa w Muzeum II Wojny Światowej
Schronienie ofiar. Kryjówka zbrodni. Wystawa w Muzeum II Wojny Światowej

„LAS - Schronienie Ofiar, Kryjówka Zbrodni” to nowa forma opowiadania historii. Wywołuje nowe skojarzenia. Prowokuje do wspomnień. Porusza wrażliwość.

31.08.2024 10:12
Wręczenie Krzyży Wolności i Solidarności w sali BHP w Gdańsku
Wolna Polska to też ich zasługa. Działacze opozycji odebrali Krzyże Wolności i Solidarności

Osiemnaście Krzyży Wolności i Solidarności, z czego pięć pośmiertnie, wręczono działaczom opozycji z lat 1956 – 1989 podczas uroczystości w historycznej sali BHP w Gdańsku. Data i miejsce nie były przypadkowe – w tej właśnie sali dokładnie 44 lata temu rodziła się Solidarność i wolna Polska, o którą odznaczeni musieli też walczyć.

31.08.2024 09:10
Strajki i dziennikarze. Kiedy solidarność rodziła się w ludziach
Strajki i dziennikarze. Kiedy solidarność rodziła się w ludziach

Najpierw było ich kilku, głównie z miejscowych gazet. Potem w stoczni pojawili się dziennikarze z Warszawy i ekipy zagraniczne. - Żyliśmy, jak wielu w tych dniach, w stanie euforii, wręcz ekstazy, ze wzrastającą świadomością, że jesteśmy świadkami niezwykłego momentu historycznego - wspomina Edmund Szczesiak, jeden z dziennikarzy, relacjonujących strajki na Wybrzeżu.

30.08.2024 13:50    1
Reklama
Wystawa w Muzeum II Wojny Światowej. Kontrast przyrody z miejscem ludobójstw
Wystawa w Muzeum II Wojny Światowej. Kontrast przyrody z miejscem ludobójstw

Historia nieustannie domaga się nowych form opowieści. Rozmowa z Moniką Krzencessą i Agnieszką Bacławską-Kornacką, kuratorkami wystawy „LAS - Schronienie Ofiar, Kryjówka Zbrodni” w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Wernisaż 30 sierpnia o godz. 17

30.08.2024 12:44
Badania w dolinie śmierci w Chojnicach
Szczątki kilkuset ofiar zbrodni hitlerowskich spoczną na cmentarzu w Chojnicach

2 września w Chojnicach odbędzie się państwowy pogrzeb około 600–700 ofiar zbrodni hitlerowskich dokonanych w czasie II wojny światowej w Dolinie Śmierci w Lasku Miejskim. Po mszy świętej w bazylice przez centrum miasta przejdzie kondukt z ponad 150 trumnami. Zostaną one złożone w piętrowym grobowcu na środku Cmentarza Ofiar Zbrodni Hitlerowskiej, którego nazwę na szybko chciał zmienić... IPN.

30.08.2024 12:03
wystawa zdjęć Chojnice
Wyjątkowa wystawa na Starym Rynku. To dowód zbrodni, ale i przestroga dla kolejnych pokoleń

Na Starym Rynku w Chojnicach otwarto wystawę pt. „Archeologia Zbrodni – Niemieckie Zbrodnie w Chojnickiej Dolinie Śmierci”.

30.08.2024 05:00
Reklama
Brama Stoczni Gdańsk, Michał Szlaga
Stoi w pustym polu, w dziwnej skali, pozbawiona naturalnego tła. Jest coraz bardziej samotna

Z okna swojego mieszkania znany gdański fotograf Michał Szlaga widzi Bramę Stoczni nr 2. Słynnej Bramie i temu, co działo się wokół niej w ciągu ostatnich lat poświecił album zawierający ponad tysiąc zdjęć.

30.08.2024 05:00
Szarża pod Krojantami
Szarża pod Krojantami już w najbliższą niedzielę 1 września

Ponad 120 koni, nowoczesny sprzęt wojskowy, samoloty, a do tego mnóstwo „żołnierzy” i „ułanów”. To, i wiele więcej niespodzianek czekać będzie już w niedzielę, w tym roku dokładnie 1 września, na widzów w Krojantach, gdzie w 85. rocznicę pierwszego w II wojnie światowej kawaleryjskiego boju odbędzie się kolejna inscenizacja słynnej Szarży pod Krojantami. To największa impreza tego typu impreza plenerowa w tej części województwa.

29.08.2024 11:12
Wrak, Bałtyk, szampan, Baltictech
Na wrak z szampanem na dnie Bałtyku weszli złodzieje? „Parę butelek zniknęło”

Nurkowie ze stowarzyszenia Baltictech z Gdyni powrócili w ubiegłym tygodniu na wrak XIX-wiecznego żaglowca, leżącego w wodach Bałtyku u wybrzeży Szwecji i wypełnionego setkami butelek z szampanem, wodą mineralną i ceramiką. Okazało się, że informacja o odkryciu ściągnęła złodziei – wiele rzeczy rozrzucono, zniknęła także część butelek z szampanem.

29.08.2024 10:49    1
Reklama
Inka, Zagończyk, Gdańsk
Pamięć o Danucie Siedzikównej "Ince" i Feliksie Selmanowiczu "Zagończyku" wciąż żywa

78. rocznica śmierci polskich bohaterów - Danuty Siedzikówny „Inki" oraz Feliksa Selmanowicza „Zagończyka", jak co roku została upamiętniona w Gdańsku. Przy ich grobach na Cmentarzu Garnizonowym złożono kwiaty i zapalono znicze. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, a także kombatanci, duchowieństwo i harcerze.

28.08.2024 21:32
Sopot opanują Indianie i koloniści z Europy czyli tomahawki i muszkiety
Sopot opanują Indianie i koloniści z Europy czyli tomahawki i muszkiety

Rewia mody indiańskiej i kolonialnej, prezentacja tomahawków i muszkietów, tworzenie bransoletek z koralików i lalek z... liści kukurydzy, a przede wszystkim rekonstrukcja historyczna starcia Indian i kolonialistów.

28.08.2024 11:00
31 sierpnia jest dobrą rocznicą, aby stać się świętem państwowym
31 sierpnia jest dobrą rocznicą, aby stać się świętem państwowym

Danuta Wałęsa była działaczką opozycji antykomunistycznej i nie ulega to żadnej kwestii. Przykładów sytuacji, kiedy podejmowała konkretną działalność antykomunistyczną, było mnóstwo – mówi Lech Parell, szef Urzędu Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

28.08.2024 08:00    2
Reklama
Reklama