Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

„Cześć ich pamięci!”. Gdańsk upamiętnił ofiary Grudnia ’70

Władze Gdańska i Pomorza wraz z Hanną Wróblewską, minister kultury i dziedzictwa narodowego uczcili w poniedziałek, 16 grudnia 54. rocznicę Grudnia ’70. – Cześć ich pamięci! Oddali życie, abyśmy my mogli żyć wolni – mówiła Magdalena Mistat, zastępczyni dyrektora ECS-u.
kwiaty pod pomnikiem Poległych Stoczniowców, Gdańsk 2024
Kwiaty i znicze pod pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku

Autor: Dominik Paszliński

Wieńce pod gdańskim pomnikiem Poległych Stoczniowców w poniedziałek, 16 grudnia złożyli prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska Agnieszka Owczarczak, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk oraz wicewojewoda pomorska Anna Olkowska-Jacyno.

Gdańsk upamiętnił ofiary Grudnia 70

Ustawione w kształcie krzyża biało-czerwone znicze mają przypominać o tych, którzy polegli nie tylko w grudniu 1970 roku, ale też o wszystkich innych ofiarach, które straciły życie z pobudek politycznych.

Wśród osób, które oddały hołd zamordowanym, oprócz pomorskich włodarzy znaleźli się minister kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska, poseł Piotr Adamowicz, radny Gdańska Andrzej Kowalczys oraz przedstawiciele Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Poległych Stoczniowców. Przedstawiciele Europejskiego Centrum Solidarności – Magdalena Mistat oraz Przemysław Ruchlewski – odczytali nazwiska osób poległych w Gdańsku oraz pozostałych ofiar śmiertelnych na Wybrzeżu w grudniu 1970 roku.

Pomnik odsłonięto w dziesiątą rocznicę wydarzeń grudniowych – 16 grudnia 1980 roku. Dziś to jeden z najbardziej charakterystycznych i istotnych dla historii Gdańska punktów na mapie miasta.

Będzie Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Rewolty Grudniowej 1970?

Po oficjalnych uroczystościach w Europejskim Centrum Solidarności odbył się briefing prasowy, na którym Hanna Wróblewska, minister kultury i dziedzictwa narodowego zapowiedziała podjęcie działań na rzecz ustanowienia nowego święta w polskim kalendarzu państwowym.

– Bardzo chciałabym podjąć inicjatywę ustanowienia Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Rewolty Grudniowej. Za rok obchodzimy 55. rocznicę tych wydarzeń i chcemy, aby wówczas już cała Polska pamiętała o Grudniu 1970. To będzie inicjatywa sejmowa, która wprowadzi ten dzień do oficjalnego kalendarza uroczystości państwowych. Powinniśmy pamiętać, musimy pamiętać, pamięć jest fundamentem naszego działania. Stoję tu więc nie tylko jako ministra kultury, ale przede wszystkim jako ministra dziedzictwa narodowego, bowiem pamięć o tym, co się stało jest funkcją i fundamentem naszego działania – zapowiedziała Hanna Wróblewska.

konferencja prasowa, ECS, 16 grudnia
Konferencja prasowa w ECS (fot. Dominik Paszliński) 

Projekt uchwały ustanawiającej Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Rewolty Grudniowej 1970 ma zostać wkrótce przedstawiony w Sejmie. Nie będzie to dzień wolny od pracy.

– Bardzo dziękuję za ten projekt, za pomysł ustanowienia przez Sejm Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Rewolty Grudniowej 1970. Jest to pewnego rodzaju dług, który powinniśmy spłacić. W polskim kalendarzu wśród tych symbolicznych miesięcy mamy Narodowy Dzień Pamięci Poznańskiego Czerwca 1956, mamy dzień Powstania Warszawskiego, mamy wreszcie dzień Wolności i Solidarności obchodzony 31 sierpnia. Ale była luka związana z Grudniem roku 1970 – powiedział Piotr Adamowicz, poseł na Sejm RP.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama