Zmarły w 2019 roku w wieku 99 lat Brunon Zwarra większość swego życia spędził na Biskupiej Górce w Gdańsku. I tu właśnie, po kilku latach starań Stowarzyszenia Ławeczka Brunona Zwarry, w sobotę, 21 grudnia został odsłonięty pomnik przedstawiający młodego pisarza w kaszkiecie, z marynarką przewieszoną przez ramię i gazetą w dłoni, który nonszalancko opiera się o słupek. Obok stanęła ławeczka.
Na Biskupiej Górce w Gdańsku odsłonięto pomnik Brunona Zwarry. Zobacz zdjęcia!
Brunon Zwarra przed wojną aktywnie działał w gdańskiej Polonii, był członkiem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Męskiej, Zjednoczenia Zawodowego Polaków i udzielał się polskim Klubie Sportowym Gedania. Po wybuchu wojny trafił do obozu koncentracyjnego Stutthof, potem Sachsenhausen. Po 1945 roku wrócił do Gdańska, gdzie zaczął pracę nad udokumentowaniem losów Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku i ich prześladowań w czasie okupacji. Jest autorem monumentalnego opracowania „Gdańsk 1939. Wspomnienia Polaków-Gdańszczan” oraz pięciotomowych „Wspomnień gdańskiego bówki”.
Pomnik odsłonił kuzyn pisarza Romuald Zwarra. Obecna była tez córka pisarza Maria Dryżał.
Trwał na stanowisku w obronie pamięci ludzi, zdarzeń i miejsc przez innych zapomnianych. W obronie pamięci o Gdańsku, gdańszczankach i gdańszczanach. Mam nadzieję, że mieszkańcy Biskupiej Górki będą dumni z tego, że w ich dzielnicy stoi pomnik gdańskiego pisarza. I będzie to miejsce ich spotkań.
Maria Dryżał / córka Brunona Zwarry
Autorem pomnika jest Wiesław Kwak, rzeźbiarz, malarz i rysownik, absolwent gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jego praca została wybrana spośród 11 projektów zgłoszonych do konkursu zorganizowanego przez Gdański Zarząd Dróg i Zieleni.
Napisz komentarz
Komentarze