Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Zawsze Historia

Katastrofa promu Jan Heweliusz. Wyjaśnienie przyczyn nadal bez formalnego finału
Katastrofa promu Jan Heweliusz. Wyjaśnienie przyczyn nadal bez formalnego finału

Z punktu widzenia prawa wyrok Trybunału Strasburskiego z 2005 roku skasował wcześniejsze orzeczenia Izb Morskich, dotyczące przyczyn zatonięcia promu. Sprawę należałoby więc wznowić z urzędu. Ale państwo jest tu bierne. Bierne są też osoby poszkodowane - mówi kapitan żeglugi wielkiej Marek Błuś, publicysta morski od lat badający sprawę katastrofy Jana Heweliusza.

14.01.2022 14:17
Kartka z kalendarza. 14 stycznia 1993 roku u wybrzeży wyspy Rugia zatonął polski prom Jan Heweliusz

W katastrofie zginęło 55 osób: 20 marynarzy i 35 pasażerów. Uratowano dziewięciu członków załogi. To jedyna w dziejach polskiej marynarki handlowej katastrofa, z której nie uratował się ani jeden pasażer.

13.01.2022 23:56
Niezwykły zabytek prezentowany w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Niezwykły zabytek prezentowany w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprezentowało kolejną odsłonę cyklu „Wejście w historię”. Po raz pierwszy szerokiej publiczności zaprezentowano kamień graniczny, będący darem gminy Skarszewy, pochodzącym z granicy polsko-niemieckiej sprzed 1939 r. Eksponat wybrany został z okazji przypadającej w tym roku 102. rocznicy powrotu Pomorza w granice Rzeczypospolitej Polskiej. Zabytek prezentowany będzie w Muzeum do 6 lutego br.

13.01.2022 16:11
Reklama
Gdański szeląg z XVIII wieku po 42 latach odnalazł swojego darczyńcę

To niebywała historia nie tylko pewnego gdańskiego szeląga, który jest eksponatem Muzeum Gdańska, ale też jego znalazcy - Bogusława Kaczmarka.

08.01.2022 13:33
Instytut Pamięci Narodowej przypomni o Polakach w Wolnym Mieście Gdańsku
Instytut Pamięci Narodowej przypomni o Polakach w Wolnym Mieście Gdańsku

Rok 2022 to rok 100-lecia powstania Klubu Sportowego Gedania, bardzo mocno związanego z losami gdańskich Polaków przed, po wybuchu i po zakończeniu II wojny światowej.

05.01.2022 13:43
Wspomnienie obrony figury Matki Bożej [nl] w Waplewie Wielkim

Interesujące spotkanie odbędzie się w piątek, 7 stycznia w kościele parafialnym w Waplewie Wielkim (gmina Stary Targ, powiat sztumski). Zaprezentowana zostanie na nim publikacja opisująca mało znane wydarzenia z roku 1978, kiedy próbowano zdemontować kolumnę z figurą Matki Bożej, stojącą w centrum Waplewa.

04.01.2022 09:00
Reklama
Pomysł dojrzewał od kilku lat. Pandemia sprawiła, [nl] że przybrał realny kształt Skarbnicy Tczewskiej

Jeśli ktoś lubi odkrywać zakamarki historii, to powinien wybrać się w podróż śladami tczewskich pamiątek. I to nie tych będących zapisem wspomnień przekazywanych z pokolenia na pokolenia, a przez przedmioty, które tę historię nie tylko współtworzą, ale i ją utrwalają. W Skarbnicy Tczewskiej jest już około 30 tys. opracowanych i zdigitalizowanych materiałów dotyczących burzliwych dziejów miasta. A wszystko przez pandemię i lockdown.

02.01.2022 12:02
Kościoły w Fiszewie i Gnojewie przeszły prace konserwatorskie

Prace konserwatorsko - zabezpieczające prowadzone są stale w wielu kościołach. Na terenie diecezji elbląskiej wykonywano je w ostatnich miesiącach także w kościołach w Fiszewie i Gnojewie.

29.12.2021 22:23
Walczył w Powstaniu Wielkopolskim. W Kwidzynie uczczono jego pamięć

Rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego uczczono także w Kwidzynie. Złożono kwiaty na mogile mjr Władysława Wolniewicza, uczestnika walk w Wielkopolsce, pochowanego na kwidzyńskiej nekropolii.

28.12.2021 11:57    1    1
Reklama
Pierwszą gdańską obwodnicę zbudowano nie dla samochodów, a dla pociągu. Torów już nie ma, ale historia została

Najbardziej interesuje mnie to, co jeszcze nie opowiedziane i nie opisane. Lubię kolejowe historie, ale jeszcze bardziej lubię zbierać okruchy tego, co po nich zostało w dokumentach czy zdjęciach i tworzyć z nich nową historię - mówi Henryk Jursz, pasjonat gdańskiej historii, autor niedawno wydanej książki „Koleją z Kokoszek do Gdyni”

25.12.2021 18:19
Unikatowe szable [nl] w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. To pamiątkowe egzemplarze

Zbiory Muzeum Marynarki Wojennej wzbogaciły się u unikatowe przedmioty. To pamiątkowe szable, które należały do admirała Jerzego Świrskiego i komandora Zbigniewa Przybyszewskiego. Pozyskano je z rąk prywatnego polskiego kolekcjonera.

22.12.2021 09:49
Grudzień ‘70. Lista rannych pacjentów skropiona łzami lekarza

Pamięć po ponad 50 latach o dramacie Grudnia 1970 roku zanika w ludzkich opowieściach, pozostając jednie na stronach opracowań historycznych. Dane mówią o 41 zabitych, o ponad tysiącu rannych i trzech tysiącach zatrzymanych ludzi, którzy między 14 a 17 grudnia na ulicach Gdańska, Gdyni, Elbląga i Szczecina protestowali przeciw drastycznym podwyżkom żywności, a tak naprawdę w obronie własnej godności. I o drugiej stronie – tysiącach milicjantów, żołnierzy, z których część biła protestujących, strzelała do nich. Była jeszcze trzecia grupa – ci, którzy ratowali wszystkich poszkodowanych, bez względu na to, po której stronie stali. Lekarze, pielęgniarki, ratownicy, kierowcy karetek.

17.12.2021 09:57
Reklama
Reklama