Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Kościoły w Fiszewie i Gnojewie przeszły prace konserwatorskie

Prace konserwatorsko - zabezpieczające prowadzone są stale w wielu kościołach. Na terenie diecezji elbląskiej wykonywano je w ostatnich miesiącach także w kościołach w Fiszewie i Gnojewie.
Ruiny kościoła w Fiszewie zachowane są jako cenny zabytek Fot. Kuria Diecezjalna w Elblągu

Drugi etap prac zabezpieczających konstrukcję murów kościoła pw. św. Jana Chrzciciela w Fiszewie został już zakończony. Chodziło o zabezpieczenie przed zawaleniem murów prezbiterium oraz korpusu świątyni. Wartość prac przekroczyła 354 tys. zł, z czego 320 tys. stanowiło dofinansowanie budżetu państwa.

Z kolei w kościele pw. św. Szymona i Judy Tadeusza (gotycka świątynia z 1340 roku) w Gnojewie przeprowadzono pełną konserwację 1 rzędu polichromowanego stropu. Te prace zostały już zakończone, ze wsparciem samorządu województwa pomorskiego oraz wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Jak podaje Wikipedia, kościół katolicki w Fiszewie został zbudowany w latach 1380-1400. W 1754 roku zniszczeniu uległo prezbiterium, które odbudowano w latach 1897-1898. Dach oraz wieżę odnowiono w latach 1913-1915. Niestety, w roku 1948 kościół spłonął. Jedną z wersji powstania pożaru jest ogień zaprószony przez mieszkankę wsi, która wypalała chwasty. W 2013 roku przy ruinie prowadzone były prace porządkowe. Odkryto fragment posadzki, płytę nagrobną i nagrobki na zlokalizowanym obok ruin cmentarzu. Kościół to konstrukcja murowana, zbudowana na planie prostokąta, orientowana, trójnawowa, z wydzielonym, wielobocznym prezbiterium i czworoboczną wieżą od zachodu. Do ściany południowej przylegała kruchta. Na murowanej, dolnej i zachowanej części wieży znajdowała się czworoboczna, drewniana izbica przykryta gontowym hełmem. Zachowane w pełnej wysokości mury obwodowe wzmocnione są przyporami. Przy ruinie kościoła znajdują się: dawna plebania (obecnie kaplica) oraz stary cmentarz.

Kościół św. Szymona i Judy Tadeusza w Gnojewie to jeden z najstarszych w Europie kościołów z zachowaną konstrukcją szkieletową, powstałą przed rokiem 1323. Wnętrze jest dwunawowe, prezbiterium nie wydzielone. W roku 1818 kościół przekazano protestantom. W latach 1853-1854 została dobudowana wieża. Przy kościele istnieje dawny cmentarz ewangelicki. Po II wojnie światowej kościół był wykorzystywany jako magazyn. We wnętrzu zachowały się XVIII-wieczne malowidła. Sukcesywnie prowadzone są prace zabezpieczające przed dalszą degradacją. W roku 2020 elbląska Kuria Diecezjalna otrzymała dotację 600 tys. zł na naprawę dachu oraz wewnętrznych polichromii.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama