Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Zawsze Historia

Związek Polaków „Młody Las” tematem wystawy archiwalnej

Związek Polaków „Młody Las” działał w czasie II wojny światowej na Ziemi Malborskiej, w niezwykle trudnych warunkach podejmując patriotyczną pracę wśród przebywających tu Polaków. W 80. rocznicę utworzenia Armii Krajowej staraniem Archiwum Państwowego w Malborku przygotowano ciekawą wystawę dotyczącą „Młody Las” jako części polskiego ruchu oporu.

14.02.2022 08:40
Penetruje Powiśle i Żuławy opowiadając o historii regionu

Śladami dziejów Powiśla i Żuław podąża Piotr Podlewski, publikując potem niezwykle ciekawe materiały, mogące właściwie służyć za gotowy przewodnik. Pomorze to przecież jeden z regionów naszego kraju, gdzie na każdym kroku napotykamy na ślady historycznych wydarzeń. „Gdziekolwiek wbić łopatę, natrafi się na coś ciekawego” – powiadają archeologowie. To wszystko sprawia, że przybywają do nas ludzie z całego świata, by oglądać zabytki dawnych stuleci. Tym bardziej, że wciąż nie wszystko zostało odkryte.

14.02.2022 07:00
Tablica pamięci żołnierzy Armii Krajowej odsłonięta w Bazylice Mariackiej
Tablica pamięci żołnierzy Armii Krajowej odsłonięta w Bazylice Mariackiej

Pamiątkową tablicę z okazji 80. rocznicy powstania Armii Krajowej, odsłonięto w niedzielę w Bazylice Mariackiej podczas mszy w intencji zmarłych i żyjących weteranów AK.

13.02.2022 19:52
Reklama
Z Wolnego Miasta Gdańska do Armii Krajowej. Wystawa plenerowa Muzeum Gdańska
Z Wolnego Miasta Gdańska do Armii Krajowej. Wystawa plenerowa Muzeum Gdańska

Walczyli w powstaniu warszawskim, byli również „cichociemnymi”. Sylwetki 10 wyjątkowych żołnierzy Armii Krajowej zaprezentowanno na wystawie plenerowej przy ulicy Grobla I w Gdańsku. Wspólnym mianownikiem są ich związki z Wolnym Miastem Gdańsk. Ekspozycję można oglądać do 25 marca 2022 roku.

12.02.2022 17:47
Ku pamięci bohaterów w 80. rocznicę powstania Armii Krajowej
Ku pamięci bohaterów w 80. rocznicę powstania Armii Krajowej

Uroczystości z okazji 80. rocznicy przemianowania przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową odbyły się w sobotę na Cmentarzu Łostowickim. Na terenie nekropolii, w Kwaterze AK, spoczywa 220 polskich bohaterek i bohaterów. Na wszystkich grobach zapalono znicze.

12.02.2022 16:54
Tak żyli gdańszczanie w XIV-XVIII wieku. Wystawa archeologiczna w Forum Gdańsk

Kilkaset przedmiotów codziennego użytku z okresu XIV-XVIII wieku wyeksponowano wzdłuż przepływającego przez Forum Gdańsk kanału.

11.02.2022 20:02
Reklama
Zabytki związane z Armią Krajową zaprezentowano w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Zabytki związane z działalnością Armii Krajowej w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Zaprezentowano je w czwartek, 10 lutego podczas kolejnej odsłony cyklu „Wejście w historię”, pokazującego eksponaty związane z aktualnymi rocznicami, wydarzeniami wojennymi lub z zagadnieniami okresu wojny i okupacji. Wśród pamiątek znalazły się m.in. odznaczenia należące do gen. Augusta Emila Fieldorfa ps. „Nil” oraz uzbrojenie struktur konspiracyjnych i oddziałów partyzanckich AK. Wystawę można oglądać do połowy maja 2022 r.

10.02.2022 21:41
Odnaleziona na Helu szalupa to Dezeta z czasów wojny?

Takie są przypuszczenia osób, które sprawdziły i wstępnie „zbadały” odnalezione na plaży na Helu resztki odkrytej szalupy. Odsłoniły ją ostatnie wiatry, co nie umknęło uwadze miejscowym biegaczom i spacerowiczom. Czasu na analizy było mało, gdyż odnaleziona jednostka znów „tonie” pod piaskiem.

01.02.2022 17:45
Wiatr odsłonił „skarb” na Helu. To stara szalupa

Co prawda niewielki kawałek szalupy na plaży w Helu był widoczny już od kilku dni, ale dopiero w weekend silne wiatry odsłoniły nieco więcej tego ciekawego i fotogenicznego znaleziska, którym w mediach społecznościowych pochwalił się Grzegorz Elmiś.

31.01.2022 12:54
Reklama
Hufiec harcerski w Chojnicach ma już 100 lat

Chojniccy harcerze świętują właśnie 100-lecie powstania w Chojnicach Hufca. Co ciekawe, to właśnie w tym mieście w 1911 roku powstała – w konspiracji - pierwsza na Pomorzu drużyna skautowa. Była to wówczas inicjatywa jednego z uczniów Stefana Łukowicza.

27.01.2022 13:39
W Pelplinie oddano cześć powstańcom styczniowym, których ciała spoczęły na miejscowym cmentarzu

Powstanie styczniowe było jednym z przykładów walki o niepodległość Polski podczas zaborów. O ile uczestnicy powstania listopadowego nie doczekali się pomocy z zewnątrz, a rządy większości państw europejskich, napiętnowały ich jako „wichrzycieli” i zdrajców, to w przypadku zrywu styczniowego odbiór podjętej walki był już zgoła inny. Powstanie styczniowe było największym i najdłużej trwającym polskim powstaniem narodowym, spotkało się z poparciem międzynarodowej opinii publicznej. Na pelplińskich nekropoliach można znaleźć kilka mogił jego uczestników.

24.01.2022 12:01
Ksiądz Aleksander Kłos pośmiertnie otrzyma tytuł Zasłużonego Obywatela Miasta Chojnice

W poniedziałek, 24 stycznia chojniccy radni podejmą uchwałę nadającą księdzu prałatowi Aleksandrowi Kłosowi tytuł Zasłużonego Obywatela Miasta Chojnice. Jego największymi zasługami – jak czytamy w uzasadnieniu – są wybudowanie od podstaw kościoła, a także niesiona przez lata pomoc potrzebującym mieszkańcom Chojnic. Na poprzedniej sesji radni Chojnic przyznali taki sam tytuł Janowi Klepinowi, byłemu dyrektorowi Technikum Rachunkowości Rolnej (dzisiejsze Technikum nr 2).

18.01.2022 12:12
Reklama
Reklama