Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

W Skórczu zapachniało kociewską kuchnią. Potrawy oceniał Karol Okrasa

W Skórczu odbył już po raz XX Wojewódzki Konkurs Sztuki Kulinarnej. Do rywalizacji na smaki przystąpiły Warsztaty Terapii Zajęciowej oraz Środowiskowe Domy Samopomocy z różnych zakątków województwa. Wygrał ŚDS Rajkowy przed WTZ Starogard Gdański i WTZ Bytów. W jury zasiadał, m.in. Karol Okrasa.
Karol Okrasa, Skórcz
Konkursowe jury przy pracy (fot. WTZ Skórcz)

Autor: WTZ Skórcz

Organizatorem konkursu były Warsztaty Terapii Zajęciowej Caritas Skórcz. Kuchnia Kociewska, taki był temat przewodni, w wydaniu siedmiu placówek terapeutycznych z województwa pomorskiego okazała się nie lada wyzwaniem dla jury oceniającego potrawy regionalnej kuchni. Do rywalizacji na smaki przystąpiły drużyny z różnych zakątków woj. pomorskiego. Co ciekawe, wśród ekip, które zgłosiły się do konkursu nie zabrakło także drużyny z Kaszub, dokładniej z Bytowa oraz ze Słupska.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kociewska Makowa Koza i jej ser uwiodły Karola Okrasę

Kotlet schabowy z kością, zupy, kapusta na krótko, to tylko niektóre z kociewskich potraw, jakie drużyny przygotowały na konkurs. Liczył się nie tylko smak i estetyka podania potrawy, ale też ubiór osób serwujących dania oraz umiejętność opowiedzenia o tym, co konkretnie przygotowali. Każdy zespół musiał przygotować pierwsze i drugie danie oraz deser. 

(fot. WTZ Skórcz)

Kulinarne popisy oceniało jury w składzie: Karol Okrasa (jeden najbardziej utalentowanych szefów kuchni swojego pokolenia), Urszula Ossowska (dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Starogardzie Gdańskim), Kamil Rosak (szef kuchni „Zajazd Gniewko”), Anna Zaremba (Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych).

Po raz kolejny okazało się, że osoba znana i lubiana z „ekranów” telewizora, na żywo jest bardzo dobrze odbierana: „Pan Karol Okrasa okazał się nie tylko znakomitym kucharzem, ale też niesamowicie serdecznym, empatycznym CZŁOWIEKIEM. ” - podkreślali organizatorzy.

Złoci laureaci Środowiskowy Dom Samopomocy Rajkowy (fot. WTZ Skórcz)

Poznajmy laureatów konkursu. Najwyżej oceniono potrawy przygotowane przez drużynę ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Rajkowach, w gminie Pelplin. „Srebrny medal” przypadł Warsztatom Terapii Zajęciowej ze Starogardu. Na podium znalazła się także drużyna WTZ z Bytowa. Pozostali uczestnicy kulinarnych zmagań, czyli: WTZ Caritas w Pelplinie, WTZ Lalkowy, Środowiskowy Dom Samopomocy w Słupsku oraz WTZ w Skarszewach – otrzymali wyróżnienia. Tak naprawdę zwycięzcami byli wszyscy uczestnicy konkursu. 

- Wszystkim drużynom gratulujemy podjęcia trudu i świetnych ocen komisji – podkreślili gospodarze konkursu.

ZOBACZ TAKŻE: Gospodynie ze Śliwin z grand prix powiatowego turnieju!

Radości z pozytywnych opinii jurorów nie kryli uczestnicy konkursu: „W tym roku z tematem "Kuchnia Kociewska" mierzyli się uczestnicy Tomek Płotek i Urszula Wittbrodt pod okiem pani Basi. Razem z Nami w konkursie wystartowało siedem placówek z województwa pomorskiego a potrawy oceniał sam Karol Okrasa. Poziom konkursu był naprawdę wysoki, tym bardziej jesteśmy niesłychanie dumni z naszych reprezentantów, którzy zajęli 3 miejsce!” - podzielili się radości reprezentanci WTZ Bytów, działające przy Stowarzyszeniu Jesteśmy.

WTZ Bytów zajęły trzecie miejsce (fot. WTZ Skórcz)

Przybliżmy organizatora konkursu, czyli Warsztaty Terapii Zajęciowej w Skórczu. Placówka została utworzona w czerwcu 1999 roku. Początkowo służyła 20. osobom niepełnosprawnym. W 2004 r. warsztat został wzbogacony o kolejną pracownię, a tym samym szansę do dalszego rozwoju swoich umiejętności otrzymało pięciu kolejnych niepełnosprawnych. Obecnie 25. uczestników (z Lubichowa, Osowa Leśnego, Ocypla, Wdy, Wielkiego Bukowca, Małego Bukowca, Bobowa, Pączewa, Wolentala, Mieliczek, Karszanka, Bietowa i Skórcza) codziennie dowożonych jest samochodem przystosowanym do przewozu osób. Doskonalą oni swoje umiejętności w 5. pracowniach, takich jak: rękodzieło, ceramika, gospodarstwo domowe, krawiectwo - ogrodnictwo, rzemiosło. To miejsce jest miejscem, do którego dosłownie lgną osoby w różnym wieku.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama