Wystawa czasowa wpisuje się w obchody 80. rocznicy przemianowania rozkazem Naczelnego Wodza gen. Władysława Sikorskiego działającego od 1939 roku Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową.
- W szeregach podziemnej armii, podległej rządowi polskiemu na uchodźstwie, nie zabrakło Polaków z byłego Wolnego Miasta Gdańska. Niektórzy z nich, jak Brunon Mionskowski czy Hildegarda Bigocka, byli już przed wojną zaangażowani w konspirację antyhitlerowską na terenie gdańskim – mówi Marek Adamkowicz z Muzeum Gdańska, kierownik Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku. - Akowców mających Gdańsk w życiorysie, można było spotkać w oddziałach partyzanckich, wśród uczestników powstania warszawskiego, a nawet w gronie cichociemnych – żołnierzy do zadań specjalnych, którzy po wyszkoleniu w Anglii byli przerzucani do kraju drogą powietrzną. Na wystawie prezentujemy 10 sylwetek wyjątkowych kobiet i mężczyzn, którzy walczyli o wolność okupowanej Ojczyzny.
Wśród zaprezentowanych osób znajdują się: Tadeusz Reyman, Norbert Gołuński (ps. „Bombram”, „Mars”, „Witold” – cichociemny), Edgar Milewski (ps. „Kruk”), Hildegarda Bigocka (ps. „Halina”, „Hilda”, „Maria”), Zygmunt August Sikorski (ps. „Sim”, „Blondyn”), Brunon Mionskowski („Sokół”, „Adam”), Leon Godlewski, Budzimira Muzyk (ps. „Budka”, „Irena”), Józef Weichbrodt („Konrad”, „Neuman”), Elżbieta Marcinkowska.
Napisz komentarz
Komentarze