Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Ku pamięci bohaterów w 80. rocznicę powstania Armii Krajowej

Uroczystości z okazji 80. rocznicy przemianowania przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową odbyły się w sobotę na Cmentarzu Łostowickim. Na terenie nekropolii, w Kwaterze AK, spoczywa 220 polskich bohaterek i bohaterów. Na wszystkich grobach zapalono znicze.
Ku pamięci bohaterów w 80. rocznicę powstania Armii Krajowej
(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

14 lutego 1942 roku rozkazem Naczelnego Wodza gen. Władysława Sikorskiego przemianowano działający od 1939 roku Związek Walki Zbrojnej na Armię Krajową. W szczytowym okresie swego rozwoju – w 1944 r. osiągnęła stan ok. 390 tys. żołnierzy, w tym ok. 10 tys. oficerów.

Represjonowani po zakończeniu II wojny światowej przez komunistyczne władze AK-owcy osiedli w różnych częściach PRL. Tysiące żołnierzy przybyło również do Gdańska, włączając się w proces odbudowy miasta. Po przemianach ustrojowych 1989 r., w latach 90. XX w., z inicjatywy kombatantów powstała Kwatera AK na Cmentarzu Łostowickim.

Sobotnie uroczystości to nie wszystkie wydarzenia związane z okrągłą rocznicą. 

13 lutego

* godz. 10.00 na Targu Węglowym w Gdańsku (między Bramą Wyżynną a Katownią) odbędzie się wernisaż najnowszej wystawy edukacyjnej IPN Gdańsk "Polskie Państwo Podziemne na Pomorzu 1939-1945"

* o godz. 12.00 w Bazylice Mariackiej ks. biskup Zbigniew Zieliński odprawi mszę świętą w intencji poległych, zmarłych i żyjących żołnierzy AK. Po mszy zostaną złożone kwiaty przed grobem prezydenta Pawła Adamowicza oraz w krypcie Kapłanów Gdańskich przy grobie ks. Józefa Zatora-Przytockiego i ks. infułata Stanisława Bogdanowicza. Na zakończenie mszy św. nastąpi odsłonięcie tablicy ku czci poległych i zmarłych żołnierzy wszystkich formacji Armii Krajowej.

14 lutego

* w 80. rocznicę przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową, w poniedziałek 14 lutego, o godz. 13.00 zaplanowano złożenie wieńca od żołnierzy AK i mieszkańców Gdańska przy pomniku „Polskiego Państwa Podziemnego i AK”, który znajduje się na Targu Rakowym. 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama