Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Zabytki związane z Armią Krajową zaprezentowano w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Zabytki związane z działalnością Armii Krajowej w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Zaprezentowano je w czwartek, 10 lutego podczas kolejnej odsłony cyklu „Wejście w historię”, pokazującego eksponaty związane z aktualnymi rocznicami, wydarzeniami wojennymi lub z zagadnieniami okresu wojny i okupacji. Wśród pamiątek znalazły się m.in. odznaczenia należące do gen. Augusta Emila Fieldorfa ps. „Nil” oraz uzbrojenie struktur konspiracyjnych i oddziałów partyzanckich AK. Wystawę można oglądać do połowy maja 2022 r.
(Fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

Eksponaty prezentowane na wystawie nawiązują do 80. rocznicy przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

Reklama

– Powstanie 80 lat temu Armii Krajowej, kontynuującej konspiracyjny wysiłek zbrojny na podjęcie w niedalekiej przyszłości walki otwartej z Niemcami, to moment symboliczny w historii całej Polski. (…) Tego celu nie osiągnęliśmy, przyszło nam czekać na odzyskanie niepodległości kilkadziesiąt następnych lat. Niemniej jednak, ta walka miała swój głęboki sens, wzmacniała w nas – Polakach, poczucie tego, że nigdy nie pogodzimy się z odebraniem Polsce niepodległości, a Polakom wolności. Żołnierze wolności, bo tak określano w rocie przysięgi tych, których w 1942 roku i później przyjmowano w szeregi Armii Krajowej, są naszymi bohaterami. Dzisiaj, obchodząc 80. rocznicę przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową, traktujmy to wydarzenie jako rzecz głęboko indywidualną, a nie jedynie rocznicową, okolicznościową – powiedział dr Marek Szymaniak, zastępca dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Na wystawie można zobaczyć liczne odznaczenia należące do gen. Augusta Emila Fieldorfa ps. „Nil” (1895-1953), pochodzące ze zbiorów Muzeum Armii Krajowej w Krakowie. To m.in. Krzyż Niepodległości, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Walecznych – potrójne nadanie, Złoty Krzyż Zasługi , a także liczne medale, order zasługi oraz odznaczenia pamiątkowe.

– Postać generała „Nila” jest mocno związana z dziejami Polskiego Państwa Podziemnego, a jego tragiczne powojenne losy stanowią przykład traktowania bohaterów Podziemia przez władze komunistyczne. (…) Prezentowane w ramach cyklu „Wejście w historię” odznaczenia zostały przekazane do Muzeum AK w 2020 r. przez mieszkającą poza granicami Polski rodzinę generała – napisał w liście odczytanym podczas prezentacji eksponatów dr Marek Lasota, dyrektor Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie.

Wśród pamiątek prezentowane jest także uzbrojenie  struktur konspiracyjnych i oddziałów partyzanckich Armii Krajowej, pochodzące ze zbiorów Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Chcieliśmy pokazać to, czym posługiwali się członkowie Armii Krajowej w czasie walki. Prezentujemy w gablocie zarówno granat brytyjski pochodzący ze zrzutów na potrzeby Armii Krajowej; granat, który został wyprodukowany w podziemnych zakładach; sztylet, który wyprodukowano w Krakowie na potrzeby oddziałów partyzanckich i struktur, które wezmą udział w powstaniu powszechnym, a także przedwojenny, wykorzystywany przez Wojsko Polskie karabinek Mannlicher, który został na potrzeby konspiracyjne skrócony i jako obrzyn wykorzystywany w konspiracji i w Powstaniu Warszawskim – tłumaczył Wojciech Łukaszun, kierownik Działu Zbiorów Muzeum II Wojny Światowej.

Eksponaty związane z działalnością Armii Krajowej można oglądać do połowy maja 2022 r.

Armia Krajowa – najważniejsza polska wojskowa organizacja konspiracyjna

Armia Krajowa, jak podało Muzeum II Wojny Światowej, była najważniejszą i najliczniejszą polską wojskową organizacją konspiracyjną istniejącą w czasie II wojny światowej. Jako siła zbrojna Polskiego Państwa Podziemnego wchodziła w skład Sił Zbrojnych RP podlegających Naczelnemu Wodzowi i Rządowi na uchodźctwie. Została utworzona 14 lutego 1942 r. na skutek przeorganizowania istniejącego od jesieni 1939 r. Związku Walki Zbrojnej.

– Fenomen Armii Krajowej zdumiewa nas do dziś. Była to największa podziemna armia walczącej Europy. Przez jej szeregi przeszło 450 tys. Polaków. Walczyliśmy od pierwszego dnia wojny z okupantem niemieckim i sowieckim. Ponieśliśmy ogromną ofiarę. Na tym etosie i tej idei możemy budować wspólnotę narodową. Tego etosu pozbawione są narody zachodniej Europy, co obecnie dostrzegam – powiedział dr Paweł Warot, p.o. dyrektora oddziału IPN w Gdańsku.

Muzeum II Wojny Światowej poinformowało, że w czasie okupacji struktury Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej wykorzystywały posiadane uzbrojenie do realizacji zadań związanych z walką bieżącą, oraz gromadziły środki potrzebne na wypadek planowanego powstania powszechnego. Broń i materiały wybuchowe pochodziły z zapasów z okresu kampanii polskiej, produkcji konspiracyjnej lub ze zrzutów lotniczych z Wielkiej Brytanii, były też zdobywane podczas walk z Niemcami.

 Z Armią Krajową związana jest postać Augusta Emila Fieldorfa ps. „Nil”, żołnierza Legionów Polskich i Polskiej Organizacji Wojskowej, oficera Wojska Polskiego.

Jak podało Muzeum II Wojny Światowej, w czasie Kampanii Polskiej 1939 r. dowodził on 51. pułkiem Strzelców Kresowych. Jesienią 1939 r. przedostał się do Francji, a następnie do Wielkiej Brytanii. W 1940 r. wyznaczony na emisariusza Naczelnego Wodza, wrócił do okupowanej Polski. W latach 1942-1944 dowodził Kierownictwem Dywersji Komendy Głównej Armii Krajowej. Od 1944 r. tworzył konspiracyjną organizację „NIE”, mającą działać po zajęciu Polski przez Armię Czerwoną. Brał udział w Powstaniu Warszawskim. Od października 1944 r. był zastępcą komendanta AK. Aresztowany w marcu 1945 r., nierozpoznany przez NKWD, był więziony w łagrach w ZSRS. W 1947 r. wrócił do Polski. Ujawnił się w maju 1950 r., a w listopadzie został aresztowany. Po ciężkim śledztwie, odrzucając propozycję współpracy z komunistami, został niesłusznie oskarżony i skazany na śmierć przez powieszenie. Wyrok wykonano 24 lutego 1953 r. Miejsce pochówku generała do dzisiaj pozostaje nieustalone.

Reklama


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ReklamaRadi Gdańsk 80 lat konkurs
ReklamaZiaja włosy rosinna pielęgnacja
Reklama Ziaja włosy rosinna pielęgnacja