Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Książka naukowca z Muzeum Stutthof nagrodzona w konkursie MSZ

Dr Danuta Drywa, pracownik Muzeum Stutthof w Sztutowie, została laureatką III nagrody w konkursie Ministerstwa Spraw Zagranicznych na najlepszą publikację z zakresu historii polskiej dyplomacji wydaną w roku 2020. Dr Drywa jest autorką książki "Poselstwo RP w Bernie. Przemilczana historia" - to publikacja opisująca działania tzw. grupy Ładosia – polskich dyplomatów z czasów wojny, którzy wraz z działaczami organizacji żydowskich próbowali ratować zagrożonych zagładą Żydów.
Książka naukowca z Muzeum Stutthof nagrodzona w konkursie MSZ
Dr Danuta Drywa odbiera nagrodę z rąk ministra Zbigniewa Rau 

Autor: MSZ

- Historia tworzy jednostki i społeczeństwa. Później te jednostki i społeczeństwa tworzą historię. To kim byliśmy kiedyś i kim jesteśmy teraz pokazuje jak będziemy postępować w przyszłości - powiedział do laureatów minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. Nagrody konkursowe zostały wręczone podczas uroczystego spotkania na Uniwersytecie Łódzkim.

Dr Danuta Drywa otrzymała III nagrodę w tym konkursie. Jej książka "Poselstwo RP w Bernie. Przemilczana historia" ukazała się drukiem jesienią 2020 roku. Dr Danuta Drywa jest kierownikiem Działu Dokumentującego w Muzeum Stutthof w Sztutowie, autorką wielu wydawnictw naukowych i popularnonaukowych, poświęconych historii KL Stutthof, oraz wystaw, w tym: „Żydzi w KL Stutthof” oraz wystawy poświęconej więźniarkom kobiecego obozu koncentracyjnego Ravensbrück „Tajne nauczanie Polek w KL Ravensbrück”. W jej dorobku znajduje się też jeden z pierwszych artykułów opisujących działalność grupy Ładosia.

- Początkowo monografia ta miała dotyczyć jedynie pomocy Poselstwa RP w Bernie udzielanej obywatelom polskim pochodzenia żydowskiego, przebywającym w Szwajcarii. Jednak badania pokazały, że nie można rozdzielić pewnych spraw, że wszystko się łączy i że działalność poszczególnych Komitetów Opieki nad Uchodźcami polskimi, które powstawały w krajach, gdzie przebywali polscy obywatele, nie byłaby do końca możliwa, gdyby nie pośrednictwo Poselstwa w Bernie z rządem polskim w Londynie – powiedziała dr Danuta Drywa podczas jednego ze spotkań promocyjnych książki  jeszcze w roku 2020.

"Poselstwo RP w Bernie. Przemilczana historia"

Czym była wspomniana grupa Ładosia? Nieformalną formą współpracy polskich dyplomatów z Poselstwa RP w Bernie i przedstawicieli organizacji żydowskich na rzecz ratowania europejskich Żydów. Kierowana przez ambasadora Aleksandra Ładosia grupa dostarczała fałszywe paszporty południowoamerykańskie: Paragwaju, Peru, Haiti i Hondurasu, które miały ochronić ich posiadaczy przed wywózką do obozów zagłady w okupowanej przez Niemcy Polsce. Według różnych szacunków wydano w sumie od 8 do 10 tysięcy takich dokumentów. Jakub Kumoch i inni autorzy opublikowanej niedawno po polsku i po angielsku „Listy Ładosia” szacują liczbę ocalonych w ten sposób na co najmniej od 2 do 3 tysięcy.

W skład grupy wchodziło czterech dyplomatów Poselstwa Rzeczypospolitej Polskiej: Aleksander Ładoś, Konstanty Rokicki, Stefan Ryniewicz oraz Juliusz Kühl, a także dwóch pochodzących z Polski przedstawicieli szwajcarskich środowisk żydowskich: członek utworzonego przez Światowy Kongres Żydów komitetu RELICO (Komitetu Pomocy Żydowskim Ofiarom Wojny) Abraham Silberschein oraz przedstawiciel Agudat Israel Chaim Eiss.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama