Dlaczego kasze są wartościowe pod względem odżywczym? Średnio 100 g suchej kaszy dostarcza 344 kcal i zawiera 69,3 g węglowodanów, w tym 5,9 g błonnika, oraz 12,6 g białka i 3,1 g tłuszczu. Na uwagę zasługują takie składniki mineralne, jak: magnez oraz cynk. Kasza jest także dobrym źródłem witamin z grupy B – tiaminy, ryboflawiny, niacyny i folianów.
O walorach kasz przekonana jest Kamila Kamrowska, finalistka MasterChefa z Subków (powiat tczewski). - Uważam, że kasze, na szczęście, wracają do łask, głównie przez swoje bogactwo „zdrowia” - mówi. - Mają cały wachlarz wartości odżywczych dla naszego organizmu. Wyróżniamy kasze: jęczmienną, pęczak, kuskus, która też jest bardzo fajna i łatwa w przygotowaniu, kaszę gryczaną, do której niektórzy może muszą się trochę bardziej przekonać – paloną i niepaloną. To jest ta ciemna - drobna. Doskonale nadaje się jako dodatek do mięsa, do różnego rodzaju sosów, zrazów itd.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kuchnia pomorska, podobnie jak cała kultura, to obszar styku i przenikania wielu kultur i tradycji
Kasze od pewnego czasu są również w trendach zdrowego żywienia. Bardzo łatwo jest zrobić sałatkę na ich bazie. Można ją przygotować jako lunch do pracy – wystarczy dodać jakichś świeżych warzyw. Kasze mają wiele zalet, są same w sobie naturalnym składnikiem bez chemicznych wspomagaczy. Gotujemy kaszę i dodajemy do niej tak naprawdę to, co chcemy. Dobrze jest dodawać do kaszy mnóstwo ziół, typu pietruszka, koper, mięta, wymieszane z oliwą i polać danie takim dresingiem.
- Ja w swoim domu bardzo często używam różnego rodzaju kasze – mówi Kamila Kamrowska. - Uwielbiam kaszę kuskus. Można ją bardzo łatwo przyrządzić. Wystarczy wsypać ją do miski i zalać wrzątkiem w proporcjach 1:1 i pozostawić pod przykryciem 4-5 minut. Należy oczywiście pamiętać, że przed gotowaniem każdej kaszy, czy ryżu należy je przepłukać zimną wodą. W 20 minut mamy gotowe całe pożywne danie. To świetna baza do różnych potraw.
Kasze nadają się też do przygotowania na słodko.
- Można do tego użyć kaszę jaglaną, czy kaszę mannę z dodatkiem owoców, z dodatkiem syropu klonowego, miodu czy erytrytolu – naturalnego zamiennika cukru. Ja lubię z dodatkiem truskawek i mięty dla orzeźwienia. Tych możliwości jest naprawdę dużo – przekonuje Kamila Kamrowska.
ZOBACZ TEŻ: Warsztaty kulinarne z półfinalistką MasterChefa Kamilą Kamrowską w Pelplinie
Pani Kamila sugeruje, aby nie gotować kaszy w woreczkach. - Zawsze gotuję samą kaszę, bez woreczków – podkreśla. - Nie jest nam potrzebny, jako dodatek plastik. Wystarczy opłukać kaszę – wysypać z woreczka bezpośrednio na wrzątek. Kasza wchłonie całą wodę i można będzie komponować całe danie nie tracąc jej wspaniałych właściwości zdrowotnych. Zamieszać i pozostawić na kilka minut.
Jak zauważa finalistka MasterChefa, kasza jest obecnie coraz częściej wykorzystywana do przygotowania posiłków właśnie dzięki krótkiemu czasowi obróbki. Żyjąc w ciągłym pośpiechu to duży walor, a do tego wartości odżywcze i smakowe na pewno powinny przekonać wielu miłośników dobrego, zdrowego, wartościowego jedzenia. Warto także pamiętać, że ugotowaną kaszę można przechowywać w lodówce bez uszczerbku dla jej smaku i wartości przez 2-3 dni. Dodając codzienne kolejne składniki szybko można przygotować nowe danie.
- Przygotowując taki posiłek, wiemy, co jemy, to zdrowe i fajne – podkreśla pani Kamila. - Nie musimy szukać jakiś niezdrowych rzeczy i zastanawiać się, co możemy zjeść.
Dla naszych Czytelników mamy dwa przepisy, w których głównym skladnikiem jest właśnie kasza.
Kasza bulgur z pieczoną papryką, selerem naciowym, fetą i pistacjami
Składniki:
- kasza bulgur
- papryka
- seler naciowy
- cebula czerwona
- cebula biała, czosnek
- ser feta
- pistacje
- sól, pieprz
- oliwa z oliwek
- pietruszka
Nastawiamy piekarnik na 200’C, oczyszczoną paprykę układamy na blaszkę, polewamy oliwą, wkładamy do piekarnika na ok. 45 minut. Gotujemy kaszę bulgur. Kroimy seler naciowy, cebulę i czosnek, delikatnie podsmażamy z dodatkiem oliwy i masła. Siekamy czerwoną cebulkę. Gdy papryka jest już gotowa, obieramy ją i kroimy w paseczki. Do głębszej miseczki wsypujemy ugotowaną kaszę, czerwoną cebulkę, podsmażony seler z cebulą i czosnkiem, pokrojoną paprykę, posypujemy pokruszoną fetą i pistacjami oraz dużą ilością posiekanej pietruszki. Skrapiamy oliwą i gotowe
Kasza kuskus na słodko
Składniki:
- 1 szklanka kaszy kuskus
- 300 ml mleka kokosowego
- miód
- cynamon
- truskawki, maliny
Do garnka wlewamy mleko kokosowe, podgrzewamy. Następnie dodajemy kaszę kuskus. Zdejmujemy z ognia i zostawiamy na 10 minut. Po tym czasie kaszę przekładamy do miseczki i mieszamy z łyżeczką cynamonu. Dodajemy miód według uznania i dużo owoców - tutaj maliny i truskawki, ale można użyć innych. Gotowe.
Kasze królowały na polskich stołach przez stulecia
Stanisław Czarniecki, kuchmistrz Lubomirskich z XVII w., pisał w swojej pierwszej książce kucharskiej o kilku rodzajach kasz, których sposób przyrządzania zainspirowałby niejednego współczesnego kucharza. To kasze były popularnym i powszechnie spożywanym składnikiem diety staropolskiej. Wyrabiano je z żyta, jęczmienia, pszenicy, owsa, gryki, grochu, a nawet z soczewicy. Codzienna porcja „jagieł” czy „krup” przez wieki była podstawą wyżywienia naszych przodków.
Staropolska kuchnia, ta wyszukana, jak i ludowa, zna wiele sposobów ich przyrządzania: prażenie i wypiekanie w piecu, gotowanie na sypko lub na gęsto. Z kaszy przygotowywano pożywne posiłki, które jadło się z kwaśnym mlekiem, serem, okraszone skwarkami. Przyrządzano je na słodko lub polewano różnymi sosami i podawano do mięs.
Kasza jeszcze do niedawna pełniła rolę drugoplanową w naszej kuchni, występując, i to bardzo rzadko, jako dodatek do dania głównego. Obecnie kaszę doceniamy nie tylko pod względem kulinarnym, ale smakowym i zdrowotnym. Regularnie jedząc różne rodzaje kaszy, dostarczamy organizmowi wszystkiego, co najlepsze.
Kasza to obłuszczone, polerowane lub rozdrabniane bielmo ziaren zbóż i nasion tzw. pseudozbóż (zbóż rzekomych), które zostały poddane obróbce termicznej, oczyszczone, odtłuszczone, a następnie pozbawione niejadalnej łuski, plewki kwiatowej i zarodka. Bogata w białko i węglowodany, wykorzystywana często do produkcji otrębów.
Kasze w zależności od grubości ziarna można podzielić na:
- drobnoziarniste
- średnioziarniste
- gruboziarniste
W zależności od gatunku zboża i rośliny kasze dzielimy na:
- gryka – kasza gryczana prażona i nieprażona
- jęczmień – kasza jęczmienna pęczak, perłowa wiejska
- pszenica – kasza manna, kuskus, bulgur
- proso – kasza jaglana
- owies – kasza owsiana
- orkisz – kasza orkiszowa
- kukurydza - kasza kukurydziana
- quinoa (komosa ryżowa) – quinoa
- amarantus – amarantus
Napisz komentarz
Komentarze