Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Rusz się z Trójmiasta, czyli imprezy kulturalne na Pomorzu. Gdzie pojechać, co zobaczyć?

W Gdańsku, Sopocie i Gdyni wiele się dzieje, ale coraz częściej mamy ochotę wyjechać z Trójmiasta na weekend. A w mniejszych miejscowościach Pomorza też kwitnie życie kulturalne. Pod hasłem „Rusz się z Trójmiasta!” proponujemy wybrane wydarzenia odbywające się poza Trójmiastem
Rusz się z Trójmiasta, czyli imprezy kulturalne na Pomorzu.   Gdzie pojechać, co zobaczyć?
W słupskim Nowym Teatrze trwa V Festiwal Scena Wolności

Autor: MOS

Festiwal Scena Wolności w Słupsku

"Królowa" Fot. MOS

W Nowym Teatrze im. Witkacego w Słupsku trwa – jeszcze do 26 listopada – V Festiwal Scena Wolności. To znakomita okazja, by zobaczyć w jednym miejscu, na słupskiej scenie najlepsze spektakle ostatnich lat. Przed nami jeszcze tytuły: „Królowa" (reż. Piotr Sieklucki) Teatru Nowego Proxima w Krakowie, „Chciałem być" (reż. Michał Siegoczyński) Teatru Powszechnego w Łodzi.

  • Do 26 listopada, Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku, ul. Lutosławskiego 1 
  • Szczegóły dotyczące programu i biletów: www.nowyteatr.pl

***

Przepisy ze starych zeszytów mieszkanek Kartuz

(fot. materiał prasowy)

W Muzeum Kaszubskim w Kartuzach promocja książki pt. „Posmakuj Kartuz i Szwajcarii Kaszubskiej. Tradycje kulinarne” w opracowaniu Rafała Nowakowskiego i Barbary Kąkol. Publikacja zawiera przepisy zebrane przez Rafała Nowakowskiego, pochodzą one ze starych zeszytów mieszkanek Kartuz, choćby, a także z przedwojennej „Gazety Kartuskiej”. Grudniowe spotkanie, a i sama książka to propozycja dla wszystkich, którzy mają ochotę dowiedzieć się, jakie dania dawniej gościły w kartuskich domach. Ku przedświątecznej inspiracji i nie tylko.

  • 3 grudnia, godz. 17 w siedzibie Muzeum Kaszubskiego ul. Kościerska 1 w Kartuzach

***

Francja Elegancja – muzyka francuska w Tczewie

To będzie jak podróż do Paryża – miasta poetów, malarzy, zakochanych, ale też kabaretów, kawiarni i surrealizmu – zapewniają twórcy. Niezapomniane piosenki Aznavoura, Brela czy Bécaud przeniosą słuchaczy wprost nad Sekwanę. Nie zabraknie także współczesnej odsłony, usłyszymy utwory Zaz czy Pink Martini. W podróż ulicami Paryża zabierze widzów aktor Teatru Muzycznego w Gdyni – Mateusz Deskiewicz, a towarzyszyć mu będzie band pod kierownictwem Ignacego Wiśniewskiego. Będzie po francusku i po polsku, stylowo oraz z przymrużeniem oka. 

***

„Pentaptyk z Bukowa Morskiego” – wystawa w słupskim muzeum

Ekspozycja prezentuje pentaptyk z kościoła w Bukowie Morskim oraz rzeźbę św. Antoniego Pustelnika, będące własnością Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, alabastrową figurę Pięknej Madonny ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie oraz pocztówkę z kolekcji prywatnej. Pomysłodawcą i fundatorem ołtarza około 1525 roku był ostatni panujący tam opat Hinricus Kresse. Ołtarz ma formę dębowej nastawy. Zdobi go bogata dekoracja malarska o zróżnicowanej tematyce oraz płaskorzeźbione, złocone i srebrzone kwatery z otwarcia uroczystego. Całość zadedykowana jest Maryi, której figura zajmowała miejsce centralne. Ta alabastrowa rzeźba jest starsza od ołtarza o ponad pięćdziesiąt lat. Ołtarz wraz z kompletnym wystrojem rzeźbiarskim stał w bukowskim kościele do lat 40. XX w. W czasie II wojny światowej rzeźba Madonny została z niego wyjęta i zabezpieczona poza Bukowem, a po wojnie trafiła do Szczecina i tam przechowywana jest do dziś w Muzeum Narodowym. Ołtarz stał w nieczynnym kościele jeszcze kilka lat po wojnie, natomiast pozostawione w nim drewniane rzeźby z roku na rok znikały. Alabastrowa Piękna Madonna jest jedyną ocalałą.

Celem ekspozycji jest prezentacja tego cennego zabytku po przywróceniu mu walorów estetycznych, ikonograficznych oraz historycznych. Przez pięć wieków jego istnienia zatarte zostało bowiem wiele z pierwotnych założeń jego twórców, a sam ołtarz ulegał przekształceniom oraz nieuniknionym procesom niszczącym.

  • 27 listopada, godz. 12:00, Zamek Książąt Pomorskich w Słupsku, ul. Dominikańska 5, wystawa czynna do 3 marca 2026 roku

***

Koncert Johna Portera i Agaty Karczewskiej w Chojnicach

(fot. Chojnickie Centrum Kultury)

John Porter to polsko-brytyjski muzyk, zaś Agata Karczewska to młoda songwriterka. „On The Wrong Planet” – to, jak zapowiadają organizatorzy, połączenie doświadczenia i młodzieńczej pasji, w którym każdy znajdzie coś dla siebie.

John Porter, żyjący w Polsce od 1976 roku, słynie ze współpracy z takimi legendami jak Kora Jackowska i Marek Jackowski, z którymi współtworzył zespół Maanam - Elektryczny Prysznic. Trzy lata później założył własną formację Porter Band. Współpracował również z Anitą Lipnicką, Adamem Nergalem Darskim czy Wojtkiem Mazolewskim

Agata Karczewska, finalistka konkursu International Songwriting Competition, nominowana do Fryderyka za debiutancki album „I’m Not Good at Having Fun”.

  • 28 listopada 2024 r., godz. 18:00
  • Chojnickie Centrum Kultury, ul. Swarożyca 1 w Chojnicach
  • Szczegóły: www.ckchojnice.pl 

***

Niesamowite skarpetki w słupskiej Tęczy

(fot. M. Tramer)

W słupskim Teatrze Lalki Tęcza „Niesamowite przygody niesamowitych skarpetek" w reżyserii Macieja Gierłowskiego. Historie pięciu niedopasowanych skarpetek, które poszukują własnej drogi... I – mając dosyć nudnego życia na stopie – postanawiają same odnaleźć swoje przeznaczenie. Odwracają swoje życie do góry nogami. Wybierając nieznane, wyruszają w podróż, tak aby móc jak w piosence Franka Sinatry, iść własną drogą.

„Niesamowite przygody niesamowitych skarpetek" – to spektakl oparty na książce Justyny Bednarek, która zwyciężyła w konkursie na najlepszą książkę dziecięcą „Przecinek i Kropka" w 2015 roku.

Spektakl dla widzów od lat 5.

  • 23 listopada, godz. 11 
  • Teatr Lalki Tęcza, ul. Waryńskiego 2 w Słupsku
  • Szczegóły dotyczące repertuaru i biletów: www.teatrlalkitecza.pl
***

Koncert dla powodzian w Wejherowie

W Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie Koncert dla powodzian. „Otwórzmy ponownie nasze serca, bo nadchodząca zima nie nastraja pozytywnie. A do wiosny bardzo daleko… Ciągle potrzeba materiałów budowlanych i wykończeniowych, a strumień datków i zainteresowania spada jak poziom wody w rzekach”… apelują twórcy. 

Wystąpią: Krzysztof Jurkiewicz, Chińskie Pomarańcze, Słodki Całus od Buby, New Blues Batalion

  • 8 grudnia, godz. 17.00, Filharmonia Kaszubska, ul. Sobieskiego 255, Wejherowo
  • wejściówki - „cegiełki” będą dostępne 7 i 8 grudnia na terenie Filharmonii Kaszubskiej od godz. 12.00 do 20.00. Odbędzie się też zbiórka do puszek wolontariuszy PCK

***

„A morze nie”, rzecz o przyjaźni dla dużych i małych

(fot. Izabela Rogowska)

Spektakl Bałtyckiego Teatru w Koszalinie zrealizowano na podstawie tekstu Maliny Prześlugi. To, jak czytamy w zapowiedzi, niespodziewana, ale też pełna humoru oraz refleksji podróż wyluzowanej Marchewki oraz pięknie naiwnego Bałwanka w drodze na „biegun północny”. Opowieść, w której każdy, bez względu na wiek, odnajdzie coś dla siebie. „A morze nie” prowadzi przez różne stadia najważniejszej wartości jaka istnieje, czyli przyjaźni. 

  • 26 listopada, g. 9 i 11, Filharmonia Kaszubska, ul. Sobieskiego 255, Wejherowo
  • Szczegóły: wck.org.pl

***

Wystawa motyli w Skarszewach

Amazing Butterflies – ponad sto bajecznie kolorowych motyli z całego świata już od 10 do 14 grudnia zawładnie Skarszewskim Centrum Sportu. Instagramowe zdjęcia z egzotycznymi motylami i wiele ciekawych informacji dla miłośników motyli.

  • 10-14 grudnia, godz. 18, Skarszewskie Centrum Sportu, Skarszewy, ul. Kościerska

***

Ustecki Historyczny Czwartek 

„Historyczne czwartki" w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce to spotkania otwarte, na które może przyjść każdy i na które każdy może przynieść pamiątki i inne przedmioty z przeszłości, znajdowane na strychach, w szafach i innych, czasami niespodziewanych miejscach.

Temat najbliższego spotkania: „Z dzwonem, czy bez dzwonu? Ceremoniały pogrzebowe w Ustce I okolicy w XVIII i XIX wieku"

Prowadzenie: Marcin Barnowski, dziennikarz i historyk pasjonujący się historią Ustki.

  • 28 listopada, godz. 18, Centrum Aktywności Twórczej w Ustce, ul. Zaruskiego 1a 

***

Spotkanie z twórcami komiksu „Wilki, śpijcie dobrze”

„Wilki, śpijcie dobrze” to baśń, w której próżno szukać walki dobra ze złem czy wyraźnego morału. Opowieści bliżej jest do luźnej refleksji nad samotnością i przemijaniem. Groza oraz podniosłość łączą się tu ze zgrywą i humorem: w jednej chwili znajdujemy się w greckiej tragedii, by już w następnej trafić do pełnej figlów farsy. (z opisu wydawnictwa)

W spotkaniu wezmą udział Katarzyna Drewek-Wojtasik (graficzka i ilustratorka) oraz Piotr Szulc (scenarzysta).

Komiks ukazał się nakładem wydawnictwa Timof Comics w 2024 roku. 

  • 27 listopada, godz. 18, Kamienica Sztuki, Wejherowskie Centrum Kultury, ul. Sobieskiego 257, Wejherowo

***

Tajemnica magicznych poziomek. Spotkanie autorskie 


Aleksandra Brzozowska jest autorką książki „Lukrecja, Malwina i tajemnica magicznych poziomek”, skierowanej do dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym. 

Pewnego popołudnia Lukrecja, trafia na wzmiankę o magicznych poziomkach wśród rodzinnych pamiątek. Od kogo jest ta wiadomość? Jakie właściwości mają magiczne owoce? Gdzie ich szukać? Czy zabytkowy fortepian Bechsteina ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Tczewie i zapadająca się posadzka w kościele farnym mają z nimi jakiś związek? A może to fałszywe tropy? W poszukiwaniu ważnych odpowiedzi trzeba nieraz wejść do gęstego, najlepiej kaszubskiego lasu. Odpowiedzi bywają nieoczywiste. Przed nami spotkanie z autorką.

  • 24 listopada 2024, godz. 16, Biblioteka Publiczna Kokoszkowy
  • ul. Kasztanowa 15 w Szpęgawsku

***

Jarmark Bożonarodzeniowy w Tczewie

Jak co roku tuż przed Bożym Narodzeniem tczewska Starówka nabiera świątecznego charakteru. Oko przechodniów przykuwają przepiękne ozdoby rękodzielnicze. Można też rozsmakować się za sprawą słodkości, pieczywa wypiekanego na naturalnym zakwasie, swojskiej wędliny, różnego rodzaju serów i innych smakołyków. Świąteczne jarmarki mają także bogatą oprawę artystyczną.

  • Plac Hallera, ul. Mickiewicza, ul. Krótka, ul. Jarosława Dąbrowskiego (deptak), ul. Wyszyńskiego (deptak), ul. Łazienna (fragment)

***

Jarmark Świąteczny w Starogardzie Gdańskim

8 grudnia na Rynku w Starogardzie Gdańskim odbędzie się Jarmark Świąteczny, który wpisuje się w miejską tradycję przygotowań do świąt.
Na scenie w nastroju świątecznym wystąpią artyści wykonując kolędy i piosenki świąteczne. O godzinie 15.15 odbędzie się rozświetlenie Starogardzkiej Choinki.
Organizatorzy przygotowali kilka atrakcji: karuzela wenecka, warsztaty świąteczne, występy, spotkanie z Mikołajem, świąteczny pokaz szczudlarzy, fotobudkę.

  • 8 grudnia, godz. 11 -18 
  • Rynek w Starogardzie Gdańskim

***

XII Owidzki Jarmark Bożonarodzeniowy

Gospodarze Grodziska Owidz zachęcają do odwiedzin: „Po raz dwunasty mamy ogromną przyjemność zaprosić Was na wydarzenie, które jak żadne inne, wprowadzi w świąteczny nastrój!”

Dla uczestników: Wielki jarmark rękodzieła, Wioska świętego Mikołaja, scena muzyczno-rozrywkowa. To tylko hasła, a pod nimi kryje się moc atrakcji! Aby tradycji stało się zadość i ta edycja będzie miała charakter charytatywny. 

– Chcemy wspomóc z Wami budowę psiego domu seniora w starogardzkim Schronisku dla bezdomnych zwierząt – apelują organizatorzy.

  • 3 grudnia, godz. 11 -16, Grodzisko Owidz
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama