Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Pominięty przy budowie elektrowni samorząd wydał stanowisko. Pyta m.in. o wpływ na Bałtyk

W związku z postępowaniem dotyczącym wydania decyzji środowiskowej dla pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej, Zarząd Województwa Pomorskiego przyjął w tej sprawie stanowisko. Padają w nim pytania o ochronę ekosystemu Morza Bałtyckiego oraz plany w zakresie składowania odpadów radioaktywnych. Pismo trafi do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w ramach konsultacji społecznych.
elektrownia jądrowa

Autor: Pixabay | Zdjęcie ilustracyjne

Pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce. Gdzie powstanie?

Cały czas trwa postępowanie w sprawie wydania decyzji środowiskowej dla elektrowni jądrowej. Rozważane są dwie lokalizacje.

  • Preferowana, czyli Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo,
  • oraz alternatywna: Żarnowiec na terenie gmin Gniewino i Krokowa.

– Raport środowiskowy to podstawowy dokument w postępowaniu, a jego objętość wraz z załącznikami i uzupełnieniami to ok. 20 tys. stron. To również specjalistyczny, naukowy język i liczne dane naukowe, w których odnalezienie się może być trudne dla przeciętnego obywatela – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

PRZECZYTAJ TEŻ: Pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa powstanie na Pomorzu? Jest preferowana lokalizacja

Urząd marszałkowski w Gdańsku powołał zespół ekspertów z różnych dziedzin, dzięki czemu możliwe było lepsze zrozumienie treści raportu. Z tej wiedzy mogli korzystać m.in. samorządowcy z powiatów lęborskiego, puckiego i wejherowskiego, w imieniu których o wsparcie merytoryczne wystąpiła m.in. Gabriela Lisius, starosta wejherowska.

GDOŚ: Samorząd wojewódzki nie jest stroną przy budowie elektrowni jądrowej

Przypomnijmy, że 16 sierpnia 2022 r. Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska uznał, że samorząd wojewódzki nie jest stroną przy budowie elektrowni jądrowej i nie dopuścił go do postępowania w tej sprawie. Urząd przekonuje, że ma do tego prawo jako właściciel i zarządca nieruchomości drogowej: drogi wojewódzkiej nr 213, a także dróg wojewódzkich nr 214 i 218.

Budowa elektrowni jądrowej na Pomorzu. Samorząd wojewódzki wydał stanowisko

Zarząd Województwa Pomorskiego w czwartek, 10 sierpnia przyjął stanowisko w sprawie oceny oddziaływania na środowisko przedsięwzięcia budowy i eksploatacji pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Dokument zostanie przekazany Generalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska

Na jakie kwestie zwrócono uwagę? Jedną z najważniejszych jest oddziaływanie elektrowni na ekosystem Morza Bałtyckiego. Chodzi o zrzut ciepłych wód z systemu chłodzącego, czego skutkiem mogą być duże zakwity sinic i zamykanie kąpielisk. Dodatkowo ciepłe wody mogą negatywnie wpływać na populację ryb.

PRZECZYTAJ TEŻ: Posłanki PO pytają premiera o gminę Choczewo. Powstać ma tam pierwsza elektrownia jądrowa

–  Bezpieczeństwo energetyczne naszego województwa i kraju to bardzo ważna sprawa, dlatego nie negujemy potrzeby budowy nowych źródeł. Trzeba jednak pamiętać, że elektrownia jądrowa całkowicie zmieni krajobraz tamtego miejsca, wpłynie na środowisko naturalne, stan Bałtyku czy na turystykę, na której między innymi opiera się pomorska gospodarka – podkreśla marszałek Struk. – Dlatego w trosce o nasze wspólne dobro chcemy zwrócić uwagę na ewentualne zagrożenia związane czy z budową, czy z późniejszą eksploatacją elektrowni, i upewnić się, że przeprowadzona ocena oddziaływania rozwiewa wszelkie wątpliwości – dodaje marszałek.

Samorząd zauważa, że w raporcie środowiskowym w ogóle nie podjęto kwestii zagrożenia planowanej infrastruktury w czasie, np., konfliktu zbrojnego. Podkreślono też potrzebę rozpoczęcia dyskusji na temat miejsca składowania odpadów promieniotwórczych. Szacuje się, że przez 60 lat z trzech pracujących reaktorów powstanie ok. 1620 m sześc. wypalonego paliwa jądrowego. To objętość nieco większa niż połowa basenu olimpijskiego.

„Sam etap typowania lokalizacji składowiska powierzchniowego oraz głębokiego, geologicznego składowiska, z racji złożoności badań, jest z dużym prawdopodobieństwem bardzo czasochłonny, jednak dla efektywnego działania niezbędne jest jego pilne połączenie z szerokimi konsultacjami społecznymi w rozważanych miejscach ich potencjalnej budowy” – zaznaczono w piśmie do GDOŚ.

PRZECZYTAJ TEŻ: Elektrownia jądrowa i działka Daniela Obajtka. „Zestawienie tych faktów to manipulacja”

Ponadto, zarząd wniósł o przeprowadzenie otwartej dla mieszkańców rozprawy administracyjnej, z uwagi na złożoność inwestycji.

„Realizowana inwestycja budzi wiele kontrowersji wśród mieszkańców województwa pomorskiego, w szczególności wśród mieszkańców gmin, na których ma zostać zrealizowana. Dlatego też dążenie do jak najpełniejszego wyjaśnienia sprawy oraz udzielenia pełnych informacji, a także odniesienia się przez organ do wątpliwości wyrażanych przez społeczeństwo i pojawiających się w przestrzeni publicznej, jest w pełni uzasadnione, a przeprowadzenie rozprawy z udziałem społeczeństwa może taki skutek przynajmniej w części zrealizować”.

Budowa elektrowni jądrowej na Pomorzu. Trwają konsultacje społeczne

Cały czas też trwają konsultacje społeczne dotyczące budowy elektrowni.

Przypominam, że jeszcze do 18 sierpnia można składać swoje uwagi i zachęcam Pomorzan do wyrażenia opinii. Wierzę, że nasz głos zostanie wzięty pod uwagę przez GDOŚ.

Mieczysław Struk / marszałek województwa pomorskiego

Uwagi i wnioski dotyczące inwestycji należy składać do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska:

  • elektronicznie na adres e-mail: [email protected]
  • lub pisemnie na adres: GDOŚ, Al. Jerozolimskie 136, 02-305 Warszawa.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama