Ratownicy z sześciu różnych miast dotarli do Gdańska, gdzie wspólnie z gospodarzami biorą udział w ćwiczeniach pod okiem międzynarodowych obserwatorów, którzy oceniają ich gotowość do prowadzenia działań ratowniczych poza granicami kraju. Strażacy z Gdańska, Jastrzębia Zdroju, Łodzi, Nowego Sącza, Poznania, Wałbrzycha i Warszawy trenują procedury związane z mobilizacją ciężkiej grupy poszukiwawczo-ratowniczej do wyjazdu poza granice kraju, sposoby wymiany informacji pomiędzy dowódcami różnych poziomów, współpracę między grupami z całego kraju w ramach HUSAR Poland, zabezpieczenie logistyczne oraz umiejętności reagowania na zmiany sytuacji i utrudnienia w czasie prowadzenia działań.
CZYTAJ TEŻ: Terroryści opanowali Rafinerię Gdańską? Na szczęście to tylko ćwiczenia
.png)
Wszystko po to, by jak najlepiej funkcjonować również w ramach międzynarodowej grupy do działań poszukiwawczo-ratowniczych na całym świecie, np. w krajach poszkodowanych w wyniku trzęsienia ziemi. Ćwiczenia odbywają się w warunkach zbliżonych do realnych. Zbudowane zostały więc miejsca ćwiczebne do działań (granica, lotnisko oraz stanowiska symulujące działania poszukiwawczo-ratownicze. Takie ćwiczenia to okazja trenowania międzynarodowych mechanizmów reagowania na trzęsienie ziemi. Areną zmagań jest poligon przy jednostce ratowniczo-gaśniczej nr 6 w Gdańsku przy ul. Jabłoniowej 5
We wtorek kolejnym zadaniem dla członków grupy było lądowanie po podróży samolotem, w miejscu które zostało dotknięte trzęsieniem ziemi.
- Strażacy musieli przejść przez odprawę celną, w kraju Pomerania. Następnie dowódcy grupy odbyli spotkanie z przedstawicielem lokalnych władz kraju dotkniętego trzęsieniem ziemi, podczas którego dowiedzieli się, jakie zadania są przed nimi postawione. Teraz kolejnym krokiem jest przemieszczenie się w teren, gdzie ratownicy przeprowadzą rozpoznanie oraz przygotują bazę operacji – informują strażacy.
ZOBACZ TEŻ: "Tuse gasze" Strażacy z Gdańska mają swój mural! Ozdobił ścianę w jednej z siedzib
Głównym celem postawionym przed strażakami jest udział w recertyfikacji zgodnie z wytycznymi INSARAG. To Międzynarodowa Grupa Doradcza ds. Działań Poszukiwawczo-Ratowniczych, której rolą jest przygotowanie, mobilizacja i efektywna koordynacja działań międzynarodowych grup USAR wysłanych do krajów poszkodowanych w wyniku trzęsień ziemi oraz wspieranie inicjatyw budowy potencjału na różnych poziomach: światowym, regionalnym i krajowym.
Napisz komentarz
Komentarze