Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Uczestnicy Światowego Zjazdu Kaszubów dotarli do Kartuz. Ruszył przemarsz przez miasto

Przybyli do Kartuz rozśpiewanym pociągiem Transcassubia z Helu, pociągiem z Chojnic, własnym transportem. Przyjechali z Pomorza, Kanady, Stanów Zjednoczonych, z Wielkiej Brytanii,  Niemiec. Rozpoczął się już XXIV Światowy Zjazd Kaszubów .
Uczestnicy Światowego Zjazdu Kaszubów dotarli do Kartuz. Ruszył przemarsz przez miasto

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Tysiące uczestników Światowego Zjazdu Kaszubów dotarło już do Kartuz - miasta, które z okazji jubileuszu 100–lecia miasta otrzymały od Zrzeszenia Kaszubsko–Pomorskiego przywilej zorganizowania już po raz drugi zjazdu społeczności kaszubskiej.

Pasażerów pociągu Transcassubia z Helu, wśród których był także pomorski marszałek Mieczysław Struk, spotkał ubrany w kaszubski strój burmistrz Kartuz, Mieczysław Gołuński.

Nieprzypadkowo zjazd nosi miano światowego. Uczestniczą w nim Kaszubi spoza naszej ojczyzny – z Kanady, Stanów Zjednoczonych, z Wielkiej Brytanii,  Niemiec i wielu innych miejsc na świecie, gdzie rozsiana jest kaszubska diaspora.Kartuzy goszczą także  górali ze Związku Podhalan w Polsce im. Jana Pawła II z Ludźmierza oraz delegację z amerykańskiego miasta Winona, które jest partnerskim miastem Bytowa. Wraz z burmistrzem Bytowa Ryszardem Sylką do Kartuz przybyli  z  USA Michelle Alexander - przewodnicząca Stowarzyszenia Międzynarodowych Miast Siostrzanych, Denis McDowell, wiceprezes Uniwersytetu w Winonie oraz Jeff Turkowski dyrektor Muzeum Polskiego w Winonie.

Przed godziną  11 spod Muzeum Kaszubskiego , przy dźwiękach orkiestry, kolorowy pochód ruszył przez miasto. Na trasie przemarszu, budynkiem Urzędu Miejskiego została odsłonięta tablica pamiątkowa XXIV Światowego Zjazdu Kaszubów.

Po przemarszu ulicami Kartuz w Parku im. Solidarności hymn odegrała orkiestra OSP Kartuzy z kapelmistrzem – Kazimierzem Trepczykiem na czele, a hymn kaszubski (Marsz Kaszubski, autor pieśni Hieronim Derdowski, Kompozytor: Feliks Nowowiejski) zagrał i zaśpiewał Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Kaszuby z Kartuz. Po hymnach uczestnicy zjazdu wysłuchali  sygnału hejnału Kartuz.

W południe rozpoczęła się msza święta, się msza święta, po której w Parku im. Solidarności  o godz. 14.00 zaczęło się oficjalne rozpoczęcie Zjazdu Kaszubów.

Podczas uroczystości Jan Wyrowiński, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, wręczył burmistrzowi Bytowa Ryszardowi Sylce nagrodę specjalną ZKP o nazwie Bursztynowa Kleka - za budowanie tożsamości regionalnej, w tym popularyzowanie języka kaszubskiego na terenie Bytowa. To pierwsza edycja nagrody ustanowiona we współpracy ZKP z redakcją "Zawsze Pomorze w ramach konkursu" "Asy Samorządu 2022".

Prezes ZKP także oficjalnie ogłosił kolejnego gospodarza Zjazdu Kaszubów w roku 2024. Przywilej organizacji zjazdu otrzymała Kościerzyna. Burmistrz Kościerzyny Michał Majewski odebrał tradycyjną klekę, czyli kij z załączonym pismem. Dawniej kleka wędrowała od domu do domu i służyła sołtysom na Kaszubach do przekazywania mieszkańcom informacji i zarządzeń władzy.

Organizatorami zjazdu są Gmina Kartuzy, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, Województwo Pomorskie oraz Powiat Kartuski. Patronat Honorowy nad zjazdem objęli Jarosław Sellin, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Dariusz Drelich, wojewoda pomorski.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama